Jaar #Metoo is niet genoeg Zeeuwse huisvesting statushouders op orde Pijn Personeel Zeeland Refinery eist 3,5 procent meer loon 2 Echt verwilderde katten kunnen het beste een spuitje of de kogel krijgen, vindt Stichting Het Zeeuwse Landschap. 'Het zijn nare maatregelen, maar het kan soms niet anders'. VERWILDERDE KATTEN AFSCHIETEN Commentaar Ioe van #Metoo? Jammer dan. Het moet nog even doorgaan. Een jaar na de explosie van meldingen van seksueel geweld, vooral door mannen, is er nog niet heel veel veranderd. De voorlopige winst van #Metoo is de be spreekbaarheid van seksuele intimidatie of fysiek seksueel ge weld. In een enkel geval wordt een man misschien wel wat te lichtvaardig aan het kruis genageld. Dat is de pijnlijke bijko mende schade van een noodzakelijke cultuuromslag. #Metoo vestigt de aandacht opnieuw op dingen die we ei genlijk wel weten. Als er geen sociale factoren zijn die de vrouw beschermen en als mannen alleen hun driften volgen, dan gaat het fout. Met die kennis doen we nog weinig. Na een jaar #Metoo verzetten mannen zich nauwelijks tegen de nare cultuur waarin vrouwonvriendelijke grappen gedijen. We moedi gen vrouwen niet aan om duidelijker hun grenzen aan te geven, of mannen om beter op signalen te letten. Het initiatief Ben je oké? van kenniscentrum Rutgers is een begin. Het is de hel pende vraag aan vrouwen die op festivals en in clubs mogelijk worden belaagd. Maar dit moeten we in meer situaties vragen. Uiteindelijk gaat het om de impulsbeheersing van jongens en mannen. Als hen dat lukt, krijgen zij er veel voor terug. Een veel subtielere verhouding met anderen, met meer gevoel en - als het echt klikt - met veel meer seksueel plezier. Na een jaar #Metoo is de urgentie van deze boodschap onverminderd hoog. Ben je oké? is een goed initiatief, maar deze vraag moeten we in veel meer situaties stellen Het dagelijks provinciebestuur, dat toezicht houdt op de huisvestings taak van de gemeenten, ziet dan ook geen reden maatregelen te ne men. Halverwege het jaar hadden vier gemeenten een achterstand. In Hulst bleek een gezin van vijf men sen, waarvoor eind juni een huis beschikbaar was, een dag eerder een huurcontract in Middelburg te hebben getekend. Inmiddels is de achterstand die er op 1 juli was, in gehaald. Schouwen-Duiveland mocht iets achterlopen omdat het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers er niet in slaagde voldoende vluchtelingen aan de gemeente te koppelen. In Kapelle kwam pas per 1 juli een huis vrij voor zes statushouders, wat een Vier gemeenten hebben hun achterstand inmiddels ingelopen paar dagen vertraging opleverde. In Terneuzen kwam een gezinsher eniging later tot stand, omdat de moeder vanwege zwangerschap niet mocht vliegen. ALMANAK Wat had ze een verdriet, dat kleine meisje van twee uit Mid delburg. De tranen biggelden over haar wangen. Maar ja, waarom? Dat was even puzze len voor papa en mama. „Heb je je pijn gedaan?", vroegen ze. Dat was zo. Aangezien er ner gens bloed of een wondje te zien was, was de volgende vraag waar ze zich dan pijn had gedaan. Dan verwacht je dat een kind naar bijvoorbeeld haar hoofd of knie wijst. Maar in plaats daar van wees het meisje met een priemend vingertje naar de an dere kant van de kamer. „Daar!" Vijf titels in de race voor de Zeeuwse Boekenprijs Steun voor Culturele Hoofdstad 2033 MIDDELBURG Meergeld voor restauraties De vraag of Zeeland het afschie ten van verwilderde kat ten zou moeten toe staan, blijft de ge moederen be zighouden. De provincie neemt waar schijnlijk eind dit jaar een be sluit. Een pe titie gericht tegen de plannen om de jacht mo gelijk te maken, is in middels al 7500 keer ondertekend. Stichting Scheldekat is ook fel tegenstander. Zij stelt dat haar me thode - het vangen, ste riliseren en vervolgens weer uitzetten van de katten - afdoende en bewezen effectief is. Het Zeeuwse Landschap heeft nu bezwaar in gediend tegen het uitzetten van die katten. Het zijn nu eenmaal predatoren (roofdieren), verklaart directeur-bestuurder Marten Hemminga. „Ze moeten eten zoeken. Ze gaan zwerven op het platteland en in natuurgebieden, waar het aantal vogels de afgelopen decennia al schrikbarend is afgenomen. We hebben geen behoefte aan extra predatoren in een omge ving waar de natuurwaarden al onder druk staan." „Nee. Maar ik weet dat in Engeland veel onderzoek is gedaan naar de effec ten van katten op de vogelstand. Die zijn niet gering. Die bees ten moeten nu eenmaal eten, dus ze gaan op jacht." Die beesten moeten nu eenmaal eten, dus ze gaan op jacht „Het mooiste zou zijn als de die ren in een asiel terechtkomen en uiteindelijk een nieuw huis vin den waar ze verblijven en worden verzorgd. Dat is de koninklijke op lossing." „In het uiterste geval dat een dier niet meer bij mensen kan worden ondergebracht omdat het verre gaand verwilderd is, kan het een spuitje krijgen. Het criterium De vakbonden en Zeeland Refinery wagen vandaag een poging om een nieuwe cao voor het personeel af te sluiten. De bonden eisen onder meer 3,5 procent loonsverhoging. Die inzet van CNV Vakmensen en FNV Procesindustrie lijkt voor de directie van de olieraffinaderij aan de hoge kant. Raffinaderijen hebben het lastig. Er is wereldwijd overcapaciteit. Ook worden kli maat- en productie-eisen steeds strenger. Vorige maand liep een eerste ge sprek op niets uit, omdat de directie niet zelfstandig kan handelen. Ze liet weten terug te moeten naar de aandeelhouders voor een ruimer mandaat. Dat zijn het Franse Total (55 procent) en het Russische Lu- koil (45 procent). „Het heeft ons verbaasd dat de directie weer naar de aandeelhouders teruggaat, te meer omdat onze cao-voorstellen er al een tijdje liggen", zegt Piet Verburg, bestuurder van CNV Vak mensen. Bij de raffinaderij werken 420 vaste krachten. In 2015 en 2016 kreeg het personeel 1 procent loonsverhoging, in 2017 1,25 pro cent. Nu de economie ronkt, willen de bonden een flinke loonstap vooruit. In een reactie zegt Zeeland Refi nery niet vooruit te willen lopen op de onderhandelingen. woensdag 10 oktober 2018 De Zeeuwse gemeenten houden zich keurig aan hun taak om vluchtelingen met een verblijfs vergunning aan woonruimte te helpen. Buiten hun schuld hadden Hulst, Kapelle, Schouwen-Duive- land en Terneuzen op 1 juli hun streefgetal niet gehaald, maar vrij snel daarna was het op orde. Ernst Jan Rozendaal Middelburg Tip? redactie@pzc.nl VLISSINGEN Uit de zeventig aange melde boeken voor de Zeeuwse Boekenprijs heeft de jury vijf titels ge nomineerd. In alfabeti sche volgorde op achter naam van de auteur zijn dat: Marlies Allewijn: De meid-, Jeanine Dekker: Middelburg, gezicht van de stad-, Sander Kooistra: Til mij op met 1000 vo gelsPeter L. Meininger: Flora Zeelandica-, Franca Treur: Hoor nu mijn stem. Welke titel de Zeeuwse Boekenprijs wint, wordt zaterdagavond 3 novem ber bekendgemaakt in de ZB Bibliotheek van Zee land in Middelburg. MIDDELBURG Zeeland Culturele Hoofd stad van Europa? Middel burg ziet het wel zitten. Voor de provincie als ge heel en voor zichzelf. De titel heeft Friesland en Leeuwarden ook veel goeds gebracht, vindt de gemeenteraad. Een motie van PvdA en D66 om Zeeland én Middelburg voor 2033 kandidaat te stellen, is gesteund door een ruime meerderheid. En door wethouder van kunst Cees Lodde Theaterdirecteur Frans Lievens opperde het idee vorige week bij de her opening van de Stads schouwburg Middelburg. Gedeputeerde van cul tuur Ben de Reu omarmde het toen ook al. Er is volgend jaar ruim 1,3 miljoen euro be schikbaar voor de res tauratie van rijksmonu menten in Zeeland. Dat is meer dan dit jaar. Dat komt omdat de provin cie het bedrag uit Den Haag heeft verhoogd. Omdat de provincie meer geld krijgt, beslo ten Provinciale Staten kort voor de zomer om vier ton voor monumen ten uit te trekken. Het gaat om grotere restau raties van kerken, mo lens en fabrieken en niet om woonhuizen. Aan vragen kunnen worden ingediend van 1 novem ber tot 15 december. De kogel: Rolf Bosboom Marten Hemminga. Middelburg Wat is het hoofdprobleem? Harm Niesen. Dat is toch niet alleen toe te schrijven aan katten? - Marten Hemminga, Het Zeeuwse Landschap Wat is volgens u dan de oplossing? Maar kan dat ook bij echt verwil derde katten? Frank Balkenende Nieuwdorp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 34