O Banksy shredden? Nooit doen! 28 M ANGELA KIJKT TV Ik ben de De serie Mocro Maffia is geïnspireerd op de reeks liquidaties sinds 2012 in het criminele milieu in Amsterdam. „Wie dit verhaal mag verfilmen, heeft goud in handen Het pijnlijkste fragment van de 2Doc Moeder aan de lijn was maandagavond toen de de menterende moeder van Carin Leenders een paar stukjes banaan at. Haar bovengebit raakte daarbij per ongeluk uit. Waarna ze het herhaalde lijk probeerde terug te stoppen. Alleen niet bo venin haar mond, maar onderin. De camera richtte zich vooral op het gezicht van dochter en mantelzorger Carin, die - zoals we al in de voorgaande minuten zagen - op haar wenkbrauwen liep vanwege de combinatie van moeder, kinderen, werk, logge zorginstellingen en vertraagde taxibusjes. Je zag haar, met het laatste restje geduld dat ze bij elkaar kon schrapen, haar onmacht en ergernis verbijten en in gedachten tot tien tellen. Om daarna toch half uit te vallen: 'nu even luisteren.' Wat overigens niet hielp. Waar door haar ongeduld, ergernis én het schuldgevoel dat daar onlosmakelijk aan vast zit, waarschijnlijk nog verder groeiden. Moeder aan de lijn was een van de schurendste documentaires die ik in lange tijd hebt gezien. Mooi, maar zeker niet prettig om naar te kijken. Omdat de thematiek, drie mantelzorgende vrou wen zoals Carin, me zo raakt. Je moet er toch niet aan denken ooit de billen van je moeder te moeten wassen en tegelijk loopt je hart over voor degenen die het zonder klagen en met liefde doen. Onwille keurig vraag ik me toch ook altijd af waarom men sen camera's toelaten op zulke intieme momenten. Of er een serie columns over schrijven. Niet alleen over een dementerende ouder, maar ook over een gehandicapt kind of de laatste fase van het eigen stervensproces. Ik ken de antwoorden: om er zin aan te geven, maatschappelijke problemen aan te kaarten, anderen tot steun te zijn, een document te creëren voor de achterblijvers. Een argument wat minder makkelijk hardop wordt uitgesproken, maar wat mij minstens zo gerechtvaardigd lijkt: om zelf gezien te worden. Om enige erkenning te krijgen voor het zware werk, het verdriet, de wan hoop, de onmacht. Erkenning is een beetje troost. En juist dat gun je die vrouwen in Moeder aan de lijn. Het is misschien een wat gek bruggetje maar toen moest ik ineens aan de deelnemers van Het Italiaanse Dorp Ollolai denken. Het was maandag de laatste aflevering, de camera's vertrekken. Ik ben razend benieuwd hoe leuk zij het dan nog vin den in dat uitgestorven dorp, in een bouwvallig huis, zonder de verwarmende, egostrelende aan dacht van een tv-programma. Misschien moeten ze daar toch stiekem een camera op zetten. BN'ers in de boksring Album en tourJoe Jackson Iedere aflevering van Mocro Maffia begint met een disclai- mer. 'Deze dramaserie vertelt een fictief verhaal en heeft geen relatie tot werkelijke ge beurtenissen. Elke overeen komst met betrekking tot naam, karakter of achtergrond van bestaande personen berust volledig op toeval.' Het moge duidelijk zijn: de serie van Videoland portretteert géén bekende Amsterdamse crimi nelen of incidenten van de afgelopen jaren. De titel verwijst naar de inspiratie bron van deze serie, het boek Mocro Maffia (2014) van Marijn Schrijver en Wouter Laumans over het Marok kaans-Amsterdamse misdaadmilieu. Acteur en producent Achmed Akkabi las het boek vier jaar terug, terwijl hij de serie Moordvrouw aan het opne men was met regisseur en creatief producent Thijs Römer. „Ik zei met een tegen Thijs: 'Wie dit verhaal mag verfilmen, heeft goud in handen'. Ie dereen houdt van The Sopranos, The Wire en Gomorra - crime is enorm populair. Mocro Maffia is de perfecte basis voor een fucking vette serie. Voor mij was het een no-brainer." Zo dacht Römer er ook over en samen Anderen kopiëren deze werk wijze in de hoop dat hun exemplaar ook flink meer waard wordt. De eerste, gesig neerde print van het wereldbe roemde kunstwerk vernietigde zichzelf vrijdag in de Londense veilingzaal van Sotheby's nadat het voor ruim 1,1 miljoen euro was verkocht. Geintje van Banksy, die zichzelf nooit toont aan het publiek. Van Girl With Balloon be staan ongeveer 600 afdrukken, waarvan het merendeel niet ondertekend is door de ge heimzinnige Britse straatar tiest. De zeefdrukken zijn in goede staat circa 45.500 euro waard. Bij online-veiling- huis MyArtBroker is deze week een exemplaar te koop aange boden dat door de eigenaar met een stanleymes deels in reepjes was gesneden. Dit met de verwachting dat de ver minkte replica van het ballon meisje minstens 91.000 euro zou opbrengen. De werkelijk heid is anders, waarschuwen kunstkenners. „Het vernieti gen van zo'n best unieke zeef druk heeft juist een dramatisch effect op de waarde. De aanbie der krijgt er namelijk geen stuiver meer voor." Het veilinghuis was al bang dat de stunt van Banksy zou leiden tot kopieergedrag. „Het eerste kunstwerk is al door een domoor verziekt. Doodzonde. Alleen het, waarschijnlijk door de kunstenaar zelf verminkte, originele kunstwerk is explo siefin waarde toegenomen." Quote van de dag woensdag 10 oktober 2018 Moeder TELEVISIE Bekende Ne derlanders als Michael Boo- gerd (foto), Rick Brandsteder en Saar Konings berger doen mee aan een nieuw bokspro- gamma van RTL 5. Vanaf 31 ok tober gaan zij met elkaar in de ring in Boxing Stars. MUZIEK Joe Jackson brengt in januari zijn nieuwe album Fooi uit en gaat daarna op toernee. De Britse zanger komt in maart en april voor concerten naar Groningen, Amsterdam, Enschede en Nijmegen. 3 ■o Hannah Stöve Don't try this at home! Zo luidt de waarschuwing van kunstexperts aan eigenaars van een zeefdruk van Girl With Balloon van Banksy. De Britse kunstenaar verminkte het eerste exemplaar van zijn werk door een ingebouwde papierversnipperaar. Tom Tates —Zanger Waylon vertelt in jpj magazine &C dat hij ooit na een overdosis wakk^rtverd in het ziekenhuis. Sindsdien beperkt hij zich tot af en toe een wijntje of een joint.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 28