GELD&GOED 3 4 27 Geld goede raad Bijna ongemerkt groeit de berg elektronica die we in huis hebben. Noem een bezigheid of we hebben er wel een gadget of apparaat voor. Is dat erg? 'Twee iPads, twee laptops, een desktop en zes mobiele telefoons.' 'Vier computers, twee laptops, twee iPads en drie iPhones.' Het zijn zo maar wat antwoorden op de vraag: hoeveel elektronische gadgets heb jij? En dan hebben we het nog niet over andere consumentenelektronica, van tv tot elektrische tandenborstel. Volgens onderzoek van de United Nations University, een wereldwijde denktank van de Verenigde Naties, beschikte een gemiddeld huishou den in 2012 over honderd elektroni sche apparaten „Inmiddels zal dat aantal flink zijn gestegen", denkt Ted van Hintum van recycle-organisatie Wecycle. Een huishouden bestaande uit twee ouders en twee tieners, heeft al snel vier smartphones, een computer, een tablet, twee laptops, twee tv's en gadgets als koptelefoons of een prin ter thuis. Daaraan heeft een gezin ruim 5000 euro besteed, meer dan ïooo euro per gezinslid, exclusief huishoudelijke elektronica. Markton derzoeker GfK voorspelt dat we dit jaar wereldwijd 954 miljard dollar uitgeven aan consumentenelektro nica - huishoudelijke apparatuur niet meegerekend. Dat is 125 euro per we reldburger. Babette Porcelijn, schrijver van De Verborgen Impact over consumputie- gedrag, becijfert dat een Nederlander gemiddeld 2000 euro per jaar uitgeeft aan 'gebruiksgoederen zoals elektro nica, meubels, boeken, kleding en gadgets'. Porcelijn verwacht dat het aandeel elektronische producten in al onze spullen snel groeit. We kopen niet alleen steeds nieuwere en snel lere laptops en telefoons, ook gebrui ken we voor steeds meer activiteiten elektronica. Om de weg te vinden, het huis te bewaken, voedsel te we gen, koffie te maken, ons gewicht en vetpercentage te meten, of om onze sportieve prestaties bij te hou den. Bovendien is de levens duur van onze apparaten korter geworden, blijkt uit onderzoek van het Duitse milieuagentschap uit 2015. Budgetvoorlichter Nibud adviseert voor deze groeiende kostenpost een buffer op te bouwen. „Houd geld achter de hand voor onverwachte, grotere en noodzakelijke uitgaven zoals het vervangen van kapotte ap paraten of prijzige reparaties aan bij voorbeeld een computer", adviseert Karin Radstaak van het Nibud. „Op bufferberekenaar.nl kunnen mensen laten uitrekenen hoe groot de buffer is die zij persoonlijk nodig hebben. In het bedrag dat daar uitkomt, is reke ning gehouden met alle mogelijke kosten, ook die van het vervangen of repareren van elektronica." „Mensen hebben steeds meer en duurdere mobiele elektronica in huis", bevestigt Guido Rodenburg van verzekeringswebsite Independer. „Denk maar aan het verschil tussen een oude Nokia-telefoon en een iPhone X." Laat je thuis je telefoon vallen, of gooi je een glas water over je tablet, dan betaalt de verzekeraar dat als je een allrisk dekking hebt afgesloten. „Dit soort schadeclaims loopt enorm op", zegt Rodenburg. „Daarom zijn er sinds vorig jaar verzekeraars die mo biele elektronica uit de inboedelver zekering halen. In de toekomst ne- PRAKTIJK men steeds meer verzekeraars waar schijnlijk maatregelen om met de hoge kosten van schade bij mobiele elektronica om te kunnen gaan." Unigarant is daar een voorbeeld van. Ihssen 2011 en 2017 liep de post 'smartphoneschade' bij de inboedel verzekering op van 4 naar 35 procent. Het gemiddelde schadebedrag steeg van 103 naar 123 euro. Daarom besloot Unigarant elektronische apparaten niet meer onder de dekking van de inboedelverzekering te laten vallen. Nu kost een inboedelverzekering bij Unigarant rond de 15 euro per maand. Om je elektronica veilig te stellen, kun je een aanvullende verzekering afsluiten die tussen de 6 en 15 euro per maand kost. Met die aanvullende dekking is je mobiele elektronica ook buiten de deur verzekerd. Past jouw verzeke raar de dekking ook aan? Dan loont het om een nieuwe vergelijking te maken van je inboedelverzekering. Een ruimere dekking van de mobiele elektronica maakt de totale kosten voor een verzekering vaak hoger. Er zijn nog steeds veel verzekeraars die mobiele elektronica wel meeverzeke ren in de inboedelverzekering. Niet voor de economie, wel voor het milieu. „De impact op het milieu van de spullen die we kopen en gebrui ken is groot", zegt Babette Porcelijn. „Groter dan bijvoorbeeld de milieu impact van kleding of autorijden. Van de totale gevolgen van ons koop gedrag op de aarde, is het aandeel van elektronica en data een kwart." Dit komt onder meer door het ener gieverbruik. Om een idee te geven: het productie-apparaat van Samsung, Er zijn verzeke raars die mobiele elektronica uit de inboedel verzekering halen de grootste producent van smartpho nes, gebruikte in 2016 net zoveel stroom als vijf miljoen huishoudens. Bovendien was daarvan slechts 1 pro cent schone energie. Daarnaast wordt het milieu belast door vervuilende mijnbouw voor zeldzame grondstoffen die in elek tronische apparaten zitten, zoals goud en kobalt, en het gebruik van chemicaliën die in onze grond en water terechtkomen, zoals kwik en lood. En we gooien apparaten te snel weg, omdat er een nieuw model is, een apparaat langzaam wordt, of be schadigd is en we de schade niet wil len of kunnen repareren. „Onze grote vijand is de vuilnisbak", zegt Van Hintum van Wecycle, een non-profïtorganisatie die in Neder land ijvert voor de inzameling en re cycling van afgedankte elektrische apparaten en lampen. In 2017 za melde Wecycle 107 miljoen kilo aan apparaten in, van de 166 miljoen kilo in totaal. „Mensen willen hun oude elektronica wel inleveren, maar dat moet zo gemakkelijk mogelijk zijn. Daarom investeren wij in inleverbak- ken in bouw- en supermarkten. Daarnaast zijn winkeliers verplicht een oud apparaat in te nemen als je een nieuw, soortgelijk product koopt." Porcelijn benadrukt dat een veran dering in houding misschien wel het belangrijkst is. „Het zou fijn als als we onze status niet meer ontlenen aan spullen, maar aan hoe goed je be zig bent voor de wereld. We hebben niet altijd het nieuwste model nodig. Dat scheelt bovendien een hoop geld." woensdag 10 oktober 2018 GO Alles elektronisch Julia Cornelissen 1 Hoeveel elektronica hebben we eigenlijk in huis? 2 Hoeveel geld geven we daar aan uit? Hoe financieren we dat? Hoe verzeker je het? Tess de Wolf (28, lera res, Amsterdam) heeft naar schatting 'min stens tien' gadgets thuis liggen. „Een lap top, vier telefoons, drie koptelefoons, een e-reader, heel veel ka bels. De waarde komt zeker boven de 3000 euro uit. Ik neem stan daard bij mijn telefoon de uitgebreidste verze kering. Daarvoor betaal ik 15 euro per maand. Doordat ik maandelijks voor mijn telefoon be taal, heb ik minder besef van hoe duur dat apparaat eigenlijk is. Dat is anders dan in de winkel in één keer 850 euro uitgeven aan een iPhone. Ik denk dat de rest van mijn elektronica verzekerd is in mijn in boedelverzekering." Alexander van Dijl (35, budgetcoach, Utrecht) gebruikt uit financieel oogpunt juist zo min mogelijk consumenten elektronica, afgezien van huishoudelijke ap paratuur. „Ik heb een ouderwetse telefoon, geen tv en ik gebruik geen laptop maar een pc." 5 Is ons toenemend gebruik van elektronica verontrus tend? —Guido Roden burg Reageren? Mail naar goederaad @persgroep.nl 6 Hoe kunnen we daar iets aan doen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 27