GELD&GOED Waarvan Akte Zoote Goeie koop t: Een bitterbal met typische snacksmaak 24 Televisies Oled. Qled. HDR. Bij de aanschaf van een nieuwe tv zinkt de leek al gauw weg in een moeras van jargon. Waar kun je op letten? En valt er überhaupt wat te kiezen in het hoge segment? Waargebeurde verhalen uit de notarispraktijk, opgetekend door Johan Nebbeling. De bank heeft zich lang coulant getoond, maar waarschuwingen en voorstellen voor een betalingsregeling hebben niets opgeleverd. Het gezin, waarvan zowel de man als de vrouw werkloos is geworden en met psychi sche problemen kampt, kan de hypotheeklast niet meer opbrengen. Als de betalingsachter stand te hoog is opgelopen, rest maar één oplos sing: gedwongen verkoop. Een hard gelag voor het gezin van man, vrouw en hun twee kinde ren, dat daardoor zijn huis zal moeten verlaten. Omdat de bank een zo hoog mogelijke op brengst wil halen, wordt besloten het huis niet te veilen, maar voor verkoop aan te bieden via Funda.nl. De bank schakelt een makelaar in, die alles in gang zet voor de verkoop met een mooie prijs. Dat lukt. Al snel melden zich geïnteres seerden en een paar weken later is een goeie deal in de maak. Er worden een datum en een tijdstip vastgesteld waarop op ons notariskantoor de akte van levering zal passeren. Dan komt er een kink in de kabel. Zoals ge bruikelijk inspecteren de kopers voor de onder tekening het huis om zeker te weten dat het vol doet aan de voorwaarden uit het koopcontract. Bezemschoon opleveren is een van die voor waarden. Maar als de kopers de woning betre den, schrikken ze zich een ongeluk: het is een zootje. Niet alleen staan nog overal spullen van np knnprc; de vorige bewoners - dozen met schimmelig schrikken: op kinderspeelgoed,onge- wassen kleding, een 06 WC Zit 06 gammel bankstel, mot- poep tegen tigegordijnen-smerig is het ook. De badkamer de muren is al lange tijd niet schoongemaakt, op de wc zit de poep tegen de muren. Het is volkomen begrijpelijk dat de kopers dit niet accepteren. Er moet, zoveel is wel duidelijk, een gespecia liseerd schoonmaakbedrijf aan te pas komen. Maar de tijd dringt, 's Ochtends om negen uur hebben de kopers het huis bezichtigd, om kwart over hebben ze de makelaar gebeld en om half elf zou de ondertekening van de akte plaatsvinden op ons kantoor. De enige oplossing: de transactie wordt uitgesteld om een schoonmaakbedrijf de tijd te geven zijn werk te doen. Balen voor de ko pers, die juist voor het weekeinde aan de slag hadden gewild in hun nieuwe huis. Wie gaat de schoonmaakkosten van circa 6oo euro betalen? Het gezin is met de noorderzon vertrokken, zodat de bank morrend voor de re kening opdraait. De kopers zijn uiteindelijk toch tevreden. Ze hebben even moeten wach ten, maar komen nu in een door professionals spie en span gereinigde woning. Je zou bijna vergeten dat elke televisie ooit een achterwerk had. Tv- meubels stonden vaak schuin in de hoek van de woonkamer, de enige plek waar die dikke derrière nog enigszins viel weg te moffelen. Hoezeer tijden verande ren blijkt op de redactie van techsite Hardware.info. Enkel graatmagere modellen staan te glimmen op de bureaus. „Die kont is echt verleden tijd", ziet ook expert Eric van Balle- goie. „Maar daarmee zijn ook veel be perkingen weggevallen. Kijk, 7 milli meter dun. Die hang je gewoon aan de muur tussen je fotolijstjes." Storend, zo'n groot, zwart vlak tus sen de familiekiekjes? Ook daar wordt aan gewerkt. Samsung tim mert bijvoorbeeld aan de weg met ambient mode. Schiet een foto van je bakstenen of behang en het scherm neemt het patroon als een kameleon over. Een portret van je schoonmoe der kan ook natuurlijk... Er is wel een maar: je tv gebruikt de hele dag stroom." Nanokristallen Zo bescheiden als de bilpartij van de nieuwste generatie tv's, zo groot is de omvang van de schermen. Volgens Van Ballegoie nam de gemiddelde doorsnede deze eeuw toe van 32 inch (81 cm) naar 47 inch (119 cm). „En ook ONZEEXPERT - Je kunt je televisie het patroon van je muur laten overnemen 65 inch (165 cm, red.) is geen uitzon dering meer." Vooral in het duurdere segment lijkt het tussen de fabrikan ten af en toe een wedstijdje 'wie heeft de grootste?'. Maar valt er bui ten het formaat nog wat te kiezen als je een modaal maandsalaris neerlegt voor je nieuwe tv? Hardware.info nam de proef op de som en vergeleek een topmodel van Samsung, Philips, Sony, LG en Panasonic. „De verschillen bleken uiterst mi nimaal", verklapt Van Ballegoie di rect. Naast geringe variaties in de sign, prijs en geluid (in flinterdunne schermen nooit noemenswaardig zonder soundbars), is het belangrijk ste verschil de keus tussen een oled- of qled-scherm. Het leeuwendeel van de Big Five beschikt over oled. Elke pixel werkt hierbij als een individu eel lampje. Het gevolg: het scherm heeft een huizenhoog contrast en le vert dankzij zijn grote kijkhoek ook op het verdomhoekje van de bank uitstekend beeld. Omdat backlight ontbreekt, oogt zwart bovendien echt als zwart en kan de schermdikte nog verder worden afgeslankt. Samsung kiest als enige voor qled: wel een bak met ouderwetse achter grondlichtjes, maar daarvoor een laag zogenaamde quantum dots. Deze na nokristallen hebben elk een soort piepkleine lamellen om meer of min der licht door te laten. En daardoor een verbluffende kleurweergave en helderheid te realiseren. Deze troef betaalt zich vooral uit bij opnames woensdag 10 oktober 2018 GO Vanwege beroepsgeheim zijn geen namen vermeld. Reageren? johan.nebbeling@persgroep.nl Haarscherp en flinterdun Matthijs Meeuwsen Eric van Ballegoie (39) Test voor Hardware.info van drones tot domotica en van televisies tot pc-behuizing. —Eric van Ballegoie Een frietje, kroket of kaassoufflé uit eigen keuken is best lekker op zijn tijd. Het testpanel van Beste- Product.nl selecteerde drie goed presterende frituurpannen voor een fijn prijsje. De frituurpan heeft met de komst van de airfryer wel con currentie kregen. Dankzij bereiding in hete lucht is de air fryer een gezondere keuze. Aan de andere kant levert een frituur pan snacks als bitter ballen, kroketten en frikandellen met die typische snacksmaak: lekker krokant en een beetje vet. Nog een prettig voor deel: frituurpannen zijn doorgaans goed koper en je bakt er aan het einde van het jaar je eigen oliebollen mee. Traditionele friteuses zijn er in alle soorten, maten en prijzen. Van een paar tientjes voor een simpel model tot ver in de honderden euro's voor een (semi) professioneel appa raat. Belangrijke punten om een friteuse op te selecteren zijn inhoud en extra's als een dubbele pan en mo dellen met een koude zone. Zo'n koude zone gaat het verbranden van kruimels tegen waardoor de olie lan ger goed blijft. Onze drie aanraders heb ben allen een koude zone en variëren in in houd van 3 tot wel 6 liter. —Tom Haze Voor meer informa tie: besteproduct.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 24