D66 en GroenLinks hekelen gebruik vliegtuig voor korte trips lO Ruil' Jetten nieuw tijdperk in Jos de G. krijgt twaalf jaar cel Nog dagen Walcheren Maar wat gaat er nu veranderen in de partij? Voorverkrachtenen doden van Nicole van den Hurk P4 Willem-Alexander en koningin Maxima zijn afgelopen mei per chartervliegtuig naar Luxemburg gereisd, voor een staatsbezoek. „Dit roept de nodige vragen bij mij op", zegt D66-Kamerlid Joost Sneller. Hij hoopt dat de koning het goede voorbeeld gaat geven, zeker in een tijd waarin veel Ne derlanders zich zorgen maken over klimaatverandering. „De koning en koningin hadden naar Luxemburg toch ook de trein kunnen pakken?" zegt Sneller. „Er is niet voor niets een mooie ko ninklijke loge op station Hollands Spoor in Den Haag." De D66'er roept de koning vandaag op - tij dens een debat over de begroting van het koningshuis - om voor korte tripjes de trein te nemen in plaats van het vliegtuig. D66 en GroenLinks willen ook weten hoe het koningspaar over twee weken naar het staatsbezoek in het Verenigd Koninkrijk afreist. „Ik hoop per Eurostar", zegt Snel ler. De Rijksvoorlichtingsdienst kon gisteren nog niet zeggen voor welk vervoermiddel is gekozen. Voor het gebruik van het rege ringsvliegtuig bestaan geen af spraken over minimale afstanden, zo schrijft het kabinet in ant woord op vragen van GroenLinks voorafgaand aan het debat van vandaag. Dat draagt niet bij aan een beter milieu, vindt de partij. Koning en koningin hadden naar Luxemburg ook de trein kunnen nemen Vorige week benadrukte minis ter Eric Wiebes van Economische Zaken en Klimaat (WD) nog dat de overheid een 'voorbeeldfunc tie' heeft als het gaat om het terug dringen van de uitstoot van broei kasgassen. De koning heeft de beschikking over een koninklijke trein. Die trein werd vorig jaar nog met Ko ningsdag gebruikt om naar Til burg te reizen. Het was voor het eerst in achttien jaar dat de trein met de nationale feestdag werd gebruikt. Of het rijtuig vaker wordt ge bruikt, wil eigenaar NS niet zeg gen. „De trein rijdt in ieder geval regelmatig, om te zorgen dat hij niet vastloopt", zegt een woord voerder. „Maar als de koning er va ker mee wil reizen, dan kan dat." De koning reist ook wel eens per reguliere internationale trein. Maar hoe vaak, en in welke klasse, wil de NS niet zeggen. Nieuwsmedia Verwilderde katten richten schade aan onder wild, met name vogels. Stichting Het I Zeeuwse B Landschap wil dat deze B zwerfkatten worden L afgemaakt. Fauna- 53 bescherming W en stichting Scheldekat zijn ir fel tegen. De *i' vraag of de JHy provincie het JV afschieten van E verwilderde katten moet toestaan, blijft de gemoederen bezighouden. tf. Pk »P5 'Koning en gezin moeten vaker de trein pakken' Koning Willem-Alexander en zijn gezin moeten vaker de trein nemen. Dat willen D66 en GroenLinks in de Tweede Kamer. De partijen zijn het zat dat de koninklijke familie voor korte tripjes het - milieuvervui lende - vliegtuig pakt. Chris van Mersbergen Peter Winterman Den Haag —Joost Sneller, D66 woensdag 10 oktober 2018 22°C Ronduit pzc.nl zonnig Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 260 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,35 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688 5 5 5 530 S^^lMAGES/RQCKPTAfiMIGAN ZEELAND 2 -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 1