MEDIA WOL NA POLSKA 9 Kerstspecial Wenen Juncker doet dansje van May na Natuurlijk deugtervan alles niet daar. Maar niet alle ellende komt uit het oosten Jean-Claude Juncker kreeg gis teren de lachers op zijn hand door bij een toespraak in Brus sel een dansende Theresa May te imiteren. De voorzitter van de Europese Commissie lachte breeduit toen hij op een mu ziekje de handbewegingen van May nabootste. De Britse premier kwam vorige week swingend het podium op in Birmingham voordat ze haar Conservatieve partijgenoten toesprak. De beelden van een dansende, wat houterig bewe gende May op de klanken van Dancing Queen van de popgroep Abba gingen de hele wereld over. Op de vraag van een journalist of Juncker de spot dreef met May, antwoordde Junckers woordvoerder dat diens optre den niet gericht was tegen ie mand, maar 'improvisatie op het moment dat de muziek bleef spelen voor hij zijn toe spraak kon beginnen'. die opkomen voor minderheden ver geleken met Islamitische Staat (en niet in het fluistercircuit, maar open lijk in regeringsgetrouwe media). Klinkt bekend, constateert Apple- baum, met een schuin oog naar Ame rika en het succes van Donald Trump. Net als Krastev is ook zij niet bovenmatig positief over de toe komst. Een heel ander geluid komt van Sophie in 't Veld, Europarlementariër voor D66. Zij is meer van het glas halfvol, zegt ze. „Natuurlijk deugt er van alles niet daar, maar de focus ligt nu wel heel erg op Oost-Europa, alsof het een oost-westding is, alsof alle el lende uit het oosten komt. Nou, dat is zeker niet zo." Principes Denk maar eens aan Frankrijk, zegt ze, waar na de aanslagen in Parijs twee jaar de noodtoestand heerste. „Twee jaar! Dat kan blijkbaar zo maar." Of dat in West-Europa in de strijd tegen terreur allerlei rechtssta telijke principes overboord worden gegooid, bijvoorbeeld over privacy: „Regeringen zeggen dan doodleuk: 'Als de burger dit niet bevalt, dan gaat hij maar naar de rechter.' Zo, denk ik dan. Zó!" En nog eentje: „Kijk wat er nu ge beurt in de VS, met de benoeming van Brett Kavanaugh tot opperrech ter. Dat is zo gepolitiseerd! Hoezo is die rechter onafhankelijk? Wat dat betreft zou Amerika op dit moment geen lid kunnen worden van de EU." In 't Veld benadrukt ook dat er een verschil is tussen de regeringen in Oost-Europa en de bevolking. Dat is wat haar betreft een belangrijk ver schil. Peilingen van de Eurobarome ter geven haar gelijk. Een ruime meerderheid van de Oost-Europea nen is positief over de Europese Unie, ook al wordt er massaal gestemd op anti-Europese partijen. „Er is op dit moment een patstelling met de figu ren die aan de macht zijn, maar er komt ook een periode post-Orban." Ze heeft ook een plan, dat sinds de introductie twee jaar geleden meer en meer aan steun wint. Het is een pact ter bescherming van de demo cratie, rechtsstaat en fundamentele rechten (het DRF-pact). „Alle lidsta ten moeten elk jaar, op dezelfde basis beoordeeld worden op de gezond heid van hun democratie. Dus niet alleen als er iets aan de hand is, maar permanent. Objectief, op basis van feiten, door onafhankelijke deskun digen. En laten we daar dan over gaan debatteren. In het parlement is nu al 8o procent voor zo'n mechanisme. Zelfs Hongarije! Belangrijk voor hun is dat iedereen op dezelfde manier wordt behandeld." Optimist Maar eer het zo ver is, zijn we alweer een eindje verder. „Gaat het te lang zaam? Ja. Maar het onderwerp stijgt wel op de agenda. Wordt de schade niet alleen maar groter? Ook ja. Maar dat geldt voor heel veel dingen. Het milieu bijvoorbeeld. Maar ook daar praten we over door." Natuurlijk is het is een moeilijke tijd voor Europa, ziet ook In 't Veld. Maar, zegt ze, het is wel eens vaker moeilijk geweest. „Ik ben een onver beterlijke optimist. En bovendien heb ik iets met Oost-Europa. De val van de Muur heeft heel erg mijn blik bepaald. Ik vind dat wij een histori sche opdracht hebben om de boel bij elkaar te houden. Dit is geen existen tiële crisis, we komen hier uit." Nee, ik doe het niet Overheid nog niet vleesloos Maaltijden bij de overheid worden vooralsnog niet vlees loos. Het kabinet voelt er niets voor om bij alle catering door de overheid in principe geen vlees meer aan te bieden, be halve als iemand specifiek om vlees vraagt. Dat gaat te ver, zegt minister Carola Schouten (Landbouw) in reactie op een suggestie van de Partij voor de Dieren (PvdD). Volgens de mi nister wordt al 'maatschappe lijk verantwoord' ingekocht en geprobeerd voedselverspilling te voorkomen. dinsdag 9 oktober 2018 GO BRUSSEL ADELLIJK HUWELIJK jT- m Hertog van Huescar, Fernando Fitz-James Stuart y Solis (I), en Sofia Palazuelo traden gisteren in het huwelijk in het paleis Palacio de Liria in Madrid. Fernando is de oudste zoon en erf genaam van de hertog van Alva. Een voorvader van hem werd in 1572 door de watergeuzen verdreven uit Den Briel. foto era Een demonstratie in het Tsjechische Praag georganiseerd door het Committee for the Defence of Demo- cracy voor een vrije pers in Polen, fotoepa Sophie in 'tVeld, Europarlementariër De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat hij geen plannen heeft om onder minister Rod Rosenstein (Justi tie) te ontslaan na verhalen in de media dat Rosenstein Trump ongeschikt zou vinden voor het presidentsambt. DEN HAAG Boek nu op oad.nl/kerstspecials of L 0547 20 16 83 (ma-za), Prijzen zijn vanaf prijzen, p.p., excl. res. kosten en calamiteitenfonds. O.v.v. typefouten. (®i O 3B9 8-daagse busreis va. 999, 6-daagse vliegreis va. 1099,- Beleef een kerst om nooit te vergeten! Alleen Oad-gasten hebben toegang tot de meest bijzondere locaties Hoogtepunten y kerstavonddienst in de St. Michaelkirche 3-gangen diner op 23 en 26 december 4-gangen kerstdiner in de balzaal y 4-gangen galakerstdiner in Palais Ferstel op y galadiner in het Gundel restaurant 25 december y bezoek aan Palais Schönbrunn na sluitingstijd y kerstconcert op de Börsensale op 26 december stadsrondrit en wandeling o.l.v. Nederlandssprekende gids

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9