Wintersport Canada 7 Onderzoekers waarschuwen nogmaals: het gaat echt fout met het klimaat Experts waarschuwen om het hardst: als er nu geen grote maatregelen worden getroffen, worden de klimaatdoelen van Parijs nooit gehaald en is de temperatuur op aarde rond het jaar 2100 met twee graden of meer gestegen. Maar hoe erg is dat? En wat is er nog tegen te doen? - J- tfiu V A.. Puur feitelijk is dat - om Wim T. Schippers aan te halen - correct en tevens juist; nog geen drie jaar ge leden werd op een grote klimaat top mondiaal afgesproken ernaar te streven de temperatuur op de planeet tot aan 2100 met maximaal anderhalve graad te laten stijgen. Nu waarschuwt het wereldkli maatpanel IPCC in een tussenrap port dat 'alleen snelle, verreikende en ongekende veranderingen in alle onderdelen van de samenle ving' dat doel nog zouden kunnen bereiken. Waarschijnlijker is dat de temperatuur met twee graden of zelfs wel meer stijgt. Dan stijgt de zeespiegel in het meest waarschijnlijke geval niet met 50, maar met 60 centimeter, om maar een voorbeeld te geven. Koraal verdwijnt, de Noordpool wordt veel vaker geheel ijsvrij, in de armste landen ter wereld krij gen 'enkele honderden miljoenen' mensen meer met klimaatproble men te maken dan in het scenario van plus anderhalve graad. Oké, hou je vast, luister én huiver bij de woorden van Jan Rotmans, hoogleraar Duurzaamheid en Transitiekunde aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam. „Zoals we nu bezig zijn met de aarde, is het een formule om onszelf uit te roeien. Niet eens zo lang geleden zeiden we met z'n allen: de aarde is kwetsbaar. Fout. De mens is kwetsbaar. We pokeren met ons zelf als inzet en we zijn aan de ver liezende hand. Het gaat niet meer om de vraag: kunnen we de ijsbeer wel behouden? De vraag is: blijft de mensheid wel bestaan? Ik doe hier al zo lang onderzoek naar, deze alarmerende scenario's ken nen we al zo lang. En toch wordt de vervuiling alleen nog maar er ger. Je vraagt je af: hoeveel signa len dat het mis gaat hebben we nog nodig? We zijn zo hardleers." Rotmans: „Dat denk ik eigenlijk ook. Concreet wordt het pas als we veel meer zomers zoals de afgelo pen maanden krijgen, met de hitte en de droogte. De aardbevingen in Groningen, da's ook concreet. Dan merk je dat mensen pas na gaan denken over alternatieven voor aardgas. Maar geloof me, de gevol gen van zeespiegelstijging zijn verstrekkend - ook voor Neder land. De Waddeneilanden zullen als eerste verdwijnen, tenzij we daar voor veel geld veel land bij opspuiten. We hebben een geheel nieuw Deltaplan nodig, landbou wers moeten zich toeleggen op het verbouwen van zilte broccoli, zilte zeekool. We zien het water nog al tijd als vijand, maar kunnen het veel beter als metgezel beschou wen en ons toeleggen op drijvende wijken en steden. Dat is de toe komst." Rotmans: „Dat is ook zo. Maar daar heb je niets aan als je in Bangla desh woont en getroffen wordt door almaar talrijkere en hevigere overstromingen. En vergis je niet: ook voor Nederland kleven er ge noeg negatieve gevolgen aan de opwarming van de aarde. We hou den er nu rekening mee dat zo- mertemperaturen in het Midden- Oosten van 60 graden gehaald kunnen worden, afgelopen zomer haalden we al eens 54 graden. Maar 60 graden, dat is echt onleef baar en dat zou echt een onge kende vluchtelingenstroom op gang brengen. Met grote gevolgen voor de hele wereld, ook voor ons." „Minder vlees en zuivelproducten nuttigen," stelt Heieen de Co- ninck, klimaatonderzoeker van de Radboud Universiteit in Nijme gen. Zij werkte mee aan de alar merende IPCC-rapportage. „Je kunt jezelf op een andere manier vervoeren, niet meer voor alles de auto pakken. En je helpt door min der spullen te kopen die je snel weer weggooit - daarmee houden we een hele industrie op gang." De Coninck: „Het kan nog. Het is niet makkelijk, maar de hoopvolle uitkomst is dat het doel nog niet helemaal uit het zicht is. Maar er moet wereldwijd echt heel veel gebeuren." Rotmans: „Als semi- publiek figuur moet ik natuurlijk zeggen van wel. Maar als je diep in mijn hart kijkt, dan geloof ik het niet. Geen enkel signaal wijst er op, het gaat alleen maar meer ver keerd. Als we morgen stoppen met kolencentrales en iedereen een elektrische auto gaat rijden, dan kan het. Maar dat zie ik niet gebeu ren." dinsdag 9 oktober 2018 GO 'Mensheid pokert met zichzelf. En verliest.' k_ y, r' 1 I "Of/** T Jeroen Schmale Rotterdam/Nijmegen Huh? Worden de klimaatdoelen van Parijs waarschijnlijk niet ge haald tegen het jaar 2100? Maar die afspraken zijn toch pas net gemaakt? Oké. En dan? Het klinkt allemaal verontrus tend, maar in alle eerlijkheid ook nog een beetje vaag. Iets con creter graag. Poeh. Kennelijk zijn alle waar schuwingen over anderhalve graad of twee graden in de plus te abstract. Dat is ons, als pioniers in de wa terhuishouding, wel toever trouwd. Een cynicus zou zelfs kunnen zeggen: een wereld wijde stijging van de zeespiegel is lucratief voor de Nederlandse economie. Duidelijk. Wat kan ik doen? Eerlijk: is die anderhalve graad temperatuurstijging nog wel haalbaar? Bij zeespiegelstijging zullen de Wadden als eerste onder water verdwijnen. Op het Oerol- festival kregen ze een paar jaar geleden tijdens een storm al een voorproefje van de gevolgen van een hoger waterpeil. FOTO JAN HEUFF Boek nu op oad.nl/canada, bel 0547 20 16 84 of ga naar uw reisbureau *Prijzen zijn vanaf prijzen, o.b.v. 4 personen, excl. res. kosten en calamiteitenfonds. O.v.v. typefouten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7