De kleine Fleur, Kris, Dana en Liva laten in Oss een groot gat achter Winnaar Brazilië vervolgt zijn aanval op politiek links R .nl Pannenkoekenhuis: plots 40.000 hits na actie Lubach Auto verkopen? ikwilvanmijn 5 HERDENKING STINT-ONGELUK Ze laten een groot gat achter in hun gezin. In hun klaslokaal en bij het kinderdagverblijf. Fleur, Kris, Dana en Liva. Ze kregen gisteren na ruim twee weken een gezicht. Voor het eerst noemden de familie en vrien den, de leraren en juffen de na men in het openbaar van de kin deren die zij al dagenlang mis sen. Het zijn de namen van de kinderen die nog niet iedereen kende, maar aan wie wel ieder een dacht. Gisteren werd die zwarte donderdag in september herdacht. „De dag waarvan je hoopt dat die nooit zal komen." Het zijn de woorden die bur gemeester Wobine Buijs sprak net na het verschrikkelijke onge val in Oss. Gisteren sprak zij op nieuw tijdens de besloten bij eenkomst in theater De Lieve- kamp in Oss. Een herdenking met de deur op een kier, waar de rest van Nederland even door heen mocht kijken. Met alleen zicht op het podium, met achter de camera's de familie en vrienden, de leraren en juffen. Zij kenden de kinderen. Zij ken den Fleur; het meisje-meisje dat zo hield van de maan. Met haar mooie bruine ogen waarin je pre cies kon zien wat ze dacht. Ze kenden Kris. Die op woens dag nog een tekening maakte; een regenboog met daaronder zijn papa, mama en zusje. Een mooi, charmant, wijs en stralend kind. Hij hield van knutselen, buiten spelen en grapjes. Spiderman was een held, maar de grootste was z'n vader. Ze kenden de zusjes Dana en Liva. Dana; de stoere meid. Nam graag het voortouw, nergens bang voor en tegelijkertijd ge voelig en lief. Dol op make-up en een artiest in de dop. Ze danste in een hiphopgroep en zong in een koor. Maar de woonkamer van opa en oma was het échte podium. Haar zusje Liva ging pas voor de tweede keer naar school. Ze had net haar eerste balletles gehad. De kleinste van de vier, een poppetje met mooie rode krullen. Maar vol vuur. En nu kent iedereen ze. Om nooit meer te vergeten. De voormalige legerkapitein die strijdt tegen geweld, corruptie en de door hem gehate linkse Arbei derspartij (PT), haalde bijna 46 procent van de stemmen, maar weigerde de pers te woord te staan of het land toe te spreken. Via Fa- cebook richtte hij zich louter tot zijn eigen aanhang. Hij ging met een in de aanval, door te zeggen dat er op grote schaal fraude was gepleegd met de stemmachines. „Anders hadden we vandaag al ge wonnen." Overigens viel het met de fraude wel mee: volgens het electoraal hofwas slechts met 0,54 procent van de stemmachines iets mis, de helft minder dan bij de verkiezingen van 2014. Racistisch In de tweede ronde op 28 oktober neemt Bolsonaro, die meer poli- tie-inzet wil, agenten vergaande bevoegdheden wil geven om ver dachten dood te schieten en uitge sproken racistisch, vrouwonvrien delijk en homofoob is, het op te gen Fernando Haddad van de PT. Die haalde 29 procent van de stemmen, het dieptepunt voor de partij sinds 1994. Na het herstel van de Brazili aanse democratie in 1985 is het niet voorgekomen dat een kandi daat na een nederlaag in de eerste ronde president werd. Het kan Haddad alleen maar lukken als hij erin slaagt een breed centrum links front te smeden. „Dat moet ook, want de democratie staat op het spel. Maar we gaan de tweede Wegaan de tweede ronde respectvol in. Wij hebben geen wapens, alleen argumenten Uitslag eerste ronde ronde respectvol in. Wij hebben geen wapens, alleen argumen ten", zei hij zondag met een sneer naar Bolsonaro, die wapenbezit wil voor iedereen en met zijn handen graag schietbewegingen maakt. De socialist Ciro Gomes (PDT), die met 12,5 procent van de stemmen als derde eindigde, kondigde zijn steun al aan. „Ik strijd al mijn hele leven tegen fas cisten", aldus Gomes. Daarnaast moet Haddad het hebben van de 'groene' Marina Silva en Geraldo Alckmin van de traditioneel sterke, maar nu gedecimeerde middenpartij PSDM. Tv-debat Ook in de zes geplande tv-debat- ten met Bolsonaro heeft Haddad kans stemmen te winnen. Het is alleen onduidelijk of Bolsonaro daaraan zal deelnemen. In de eer ste ronde meed hij de tv-confron- taties op doktersadvies, nadat hij op 6 september werd neergesto ken en drie weken in het zieken huis lag. „Arjen Lubach is in één klap mijn grootste vriend gewor den", glundert eigenares Ardi van Laarhoven. Nadat ze maan dagochtend door een vriendin werd wakker gebeld, zag ze een enorme piek in het aantal be zoekers op haar website. Het zit zo. Cabaretier Arjen Lubach besteedde zondagavond in zijn show aandacht aan de krapte op de huizenmarkt, en de grote moeite die starters hebben om aan een eerste huis te komen. Grootste boosdoe ners zijn (buitenlandse) inves teerders die huizen opkopen om ze voor veel geld te verhu ren, zo betoogde Lubach. Om daar een stokje voor te steken 'kaapte' hij de site Investing in Dutch Housing. Buitenlandse beleggers die op investingin- dutchhousing.nl kijken, komen op een overheidswebsite uit, waar zij worden opgeroepen om te investeren in Neder landse (rijtjes)huizen. Maar welke buitenlander komt nou naar een .nl-website?, dacht Lu bach. Daarom kocht hij de .com en .eu-variant, en linkte die door naar iets typisch Hollands: de pannenkoekenzaak in Best. Terwijl Van Laarhoven al lag te slapen, kwamen door de uit zending 40.369 mensen op haar site terecht. Op een normale zondag trekt de site van De Klomp maar tussen de honderd en tweehonderd bezoekers. Dat ze onbedoeld wordt betrokken bij een politiek statement, maakt haar niets uit. „Ik vind het vooral heel grappig." Ontvang gratis en vrijblijvend een bod. zonder gedoe, verkocht. dinsdag 9 oktober 2018 GO Fleur, Kris, Dana en Liva. Die donderdagochtend zaten ze samen in de Stint die tegen een trein botste. Het ongeluk maakte een abrupt einde aan hun veel te korte levens. Giste ren werden ze herdacht. Merel van Beers Oss Kijk op de site bij /video voor beelden van de herdenking De extreemrechtse kandidaat Jair Bolsonaro zal zijn harde toon en campagne niet mati gen. Dat werd zondag al snel duidelijk nadat hij in de eerste ronde van de Braziliaanse pre sidentsverkiezingen de meeste stemmen haalde. Joost de Jong Rio de Janeiro Fernando Haddad, kandidaat van de Arbeiderspartij Fernando Haddad Arbeiderspartij links Jair Bolsonaro Sociaal liberale partij extreem rechts BEST De servers stonden nog net niet te roken, maar zó veel verkeer had de website van pannenkoekenrestaurant De Klomp in Best nog nooit gehad. Zondagavond werd www.pannenkoekenhuis- deklomp.nl plotseling door meer dan 40.000 mensen be zocht. Reden: de zaak werd on verwachts betrokken bij een lu dieke actie van tv-programma Zondag met Lubach. De extreemrechtse Jair Bolsonaro wil meer politie-inzet. fotoafp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5