Middelburg zegt 'ja' tegen recreatiepark Colijnsplaat laat geheimen zien bij archeologiedagen 7 RESTAURATIE ZEILKLIPPER KRIJGT NIEUWE ONDERKANT De historische zeilklipper uit Goes is naar verwachting in maart terug in de Goese Museumhaven. Tholen verkort wachttijd publiekszaken De Avontuur gaat op avontuur. De Zeeuwse zeilklipper wordt in de haven van Goes klaarge maakt voor een verblijf in Harlin gen. Daar krijgt het varende mo nument een compleet nieuwe on derkant. Een stuk of tien vrijwilligers zijn maandag druk bezig het inte rieur van De Avontuur te slopen. „Het schip moet kaal naar Harlin gen", legt Peter Bilterijst uit. „Want daar wordt het vlak vervan gen. Het vlak is de onderkant van het schip. Dat noemen ze zo om dat het een platbodem is." Bilterijst is voorzitter van de stichting Zeeuwse Zeilklipper Avontuur. De stichting is eigenaar van het schip dat dienst doet als rondvaart-, hotel- en trouwboot. Het kan vijftig passagiers vervoe ren. „Voor meerdaagse tochten mogen we 24 personen meene men. Die slapen dan in de hutten." Afgekeurd Om zijn functies te kunnen blij ven vervullen moest er wel wat gebeuren. De bodem werd vorig jaar afgekeurd. „Er waren al te vaak lapjes op gelegd", aldus Bilterijst. „Dus nou worden de kimmen en het vlak vernieuwd in Harlingen." De stichting maakt van de gele genheid gebruik door ook de ver- blijfsruimte te vernieuwen. „Dat doen we zelf als hij weer terug is. Het verblijf krijgt dan een fris uiterlijk waarbij het oude authen tieke klinkwerk in het zicht komt." Wat de hele operatie gaat kosten is nog niet duidelijk, maar Bilter ijst denkt het met de toegezegde subsidies te kunnen redden. „De fondsenwerving voor het zeilschip is zodanig op stoom dat we op 1 oktober al zijn begonnen met het leeghalen." De grootste bijdrage krijgt de stichting van de provincie. „We hebben de commissaris van de ko ning, Han Polman, weten te over tuigen van het belang van De Toen de vrijwilligers hoorden dat het rond was, werkten ze dat de vonken eraf vlogen Avontuur. Het is een uniek schip dat geregistreerd staat als varend monument. En omdat we zelf ge noeg geld binnenhalen om de jaar lijkse kosten te dekken heeft de provincie ons 40.000 euro toege zegd." Als er één schaap over de dam is, volgen er meer, luidt het gezegde. Dat gaat ook op voor de fondsenwerving van De Avontuur. Na de toezegging door de Provin cie volgden er meer bijdragen. Sa men goed voor meer dan 100.000 euro. Volgens Bilterijst heeft De Avontuur een grote verbonden heid met Zeeland. „Het schip is in 1914 gebouwd voor de zuidwest hoek. De eerste 14 a 15 jaar haalde het in Duitsland basaltblokken op voor de Zeeuwse dijken. En het schip ziet er nog precies uit zoals toen." Vonken De voorzitter denkt dat De Avon tuur met deze renovatie weer 25 tot 30 jaar vooruit kan. Daar is hij blij mee. En hij is niet de enige. „We hebben ongeveer 25 vrijwilli gers. Toen die hoorden dat het geld rond was werd er daarna gewerkt dat de vonken eraf vlogen." De Avontuur kan in februari of maart weer terug zijn in de Goese Museumhaven. „Dan hopen we er in mei weer mee te varen." THOLEN Een aanmeldzuil moet helpen om de wachttijden in het gemeentehuis van Tholen te be perken. Mensen die een afspraak hebben bij publiekszaken hoeven niet langer meer in de rij voor de re ceptie te staan, maar kunnen zich melden bij een speciale zuil. Zij krijgen dan gelijk een ticket met volgnummer. Regelmatig gebeurde het dat mensen te laat bij hun afspraak kwamen omdat ze eerst in de rij bij de receptie stonden. Zo'n wachtrij kan ontstaan omdat bij de receptie onder meer de pas poorten worden uitgereikt en dat kost de nodige tijd. COLIJNSPLAAT Voor het eerst doet Colijnsplaat zater dag mee aan de Nationale Ar cheologiedagen. Geschiedenisliefhebbers kunnen in de Dorpskerk en Nehalenniatempel terecht voor lezingen. Op het schip van het Nehalennia Archeolo gisch Duikteam zijn presenta ties over onderwaterarcheolo- gie en de kerktoren is te be klimmen. Twee activiteiten zijn extra bijzonder. De eerste is de ont hulling van het informatie bord 'Ganuenta', een recon structietekening die weergeeft hoe de gelijknamige nederzet ting uit de Romeinse Oudheid er ooit heeft uitgezien. Het bord komt bij de Nehalennia tempel te staan. Tweede activi teit is de bekendmaking van nieuwe archeologische vond sten nabij Colijnsplaat. Arche oloog Karei-Jan Kerckhaert van de Stichting Cultureel Erf goed Zeeland maakt bekend welke geheimen de Colijn- splaatse grond onlangs heeft prijsgegeven. De archeologie dagen zijn op 12,13 en 14 okto ber. In Colijnsplaat beginnen de activiteiten zaterdag om 10.30 uur. MIDDELBURG De aanleg van het nieuwe recreatiepark Waterpark Veerse Meer bij Arnemuiden gaat door. De gemeenteraad van Middel burg heeft gisteravond ingestemd met het project en daarmee voor zichzelf een miljoenenverlies afge wend. Een echte keuze had de raad ook niet, klonk het meermaals. De di lemma's werden in alle fracties ge voeld: een miljoenenverlies nemen of nog meer landschap aan het Veerse Meer opofferen; meer toeris ten naar de gemeente halen ten koste van grotere verkeersdrukte in en rond Arnemuiden; jaarplaats- houders van de oude camping weg- jagen ten gunste van een ruim opge zet, groen park met (op termijn 800) vakantiehuizen. De belangen van de jaarplaatshouders, die nu hun vaste campingplekken verliezen, zat meerdere partijen wel dwars. Het SP-voorstel voor een hogere ver- huisvergoeding ging de raad echter te ver. De zorgen in Arnemuiden over de te verwachten toename van de verkeersdrukte, vonden wel ruim gehoor. De Bewonersgroep Arnemuiden wordt als 'partner' be trokken bij de plannen, zodat er structurele oplossingen komen. Behalve de belangen van Arne muiden worden ook die van andere betrokkenen - zoals buurgemeenten Goes en Borsele - in kaart gebracht en met hen besproken. dinsdag 9 oktober 2018 Varend monument naar Harlingen Willem Adriaansens Goes -Peter Bilterijst Zeilklipper De Avontuur wordt door vrijwilligers gestript voor een renovatie in Harlingen. fotomarcelledavidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 52