II 4 Coalitiepartijen hopen dat nieuwe D66-leider kabinet geen pijn doet Gespannen kijken VVD, CDA en Christenunie vandaag naar de deur van de D66-fractiekamer. Wie komt daar straks naar buiten als opvolger van Alexander Pechtold? Helemaal gerust zijn ze er niet op. 3 dagen luxe 4*-hotel bij Koblenz incl. dinerbuffet hoteldeal dagelijks tot Premier Mark Rutte denkt niet dat zijn coalitie gaat wankelen nu een van de steunpilaren verdwijnt. Het wekelijkse coalitieoverleg zou ei genlijk gaan over de dividendbelas ting, maar het ging gisteren vooral over het plots aangekondigde af scheid van D66-leider Pechtold. Rutte: „Ik heb veel vertrouwen in het vermogen van D66 om dit pro ces in goede banen te leiden." Zaterdag rond het middaguur belde Pechtold zijn drie collega's om zijn vertrek te melden. Ook CDA-voorman Sybrand Buma en ChristenUnie-leider Gert-Jan Se- gers 'denken niet' dat de regerings coalitie nu instabiel wordt. „D66 is een betrouwbare partner. De Ka merleden kennen de afspraken uit het regeerakkoord", zegt de laatste. Het lijkt ook een waarschuwing. Want buiten het zicht van de came ra's zijn ze er bij de drie coalitie partners minder gerust op. Al een tijdje klagen ze anoniem dat de de mocraten 'weinig incasseringsver mogen' zouden hebben. D66 heeft voor dit kabinet twaalf jaar in de oppositie gezeten. „Ze zijn vergeten dat regeren pijn doet", zegt een Ka merlid. Bij de coalitiepartners was er bijvoorbeeld ergernis over hoe D66 naar buiten toe probeerde te verkopen dat het aan hen te danken was dat de Armeense asielkinderen Lily en Howick konden blijven. Met argusogen kijken ze vandaag naar wie de D66-fractie als opvol ger van Pechtold kiest. Wordt dat een jonge hond met nog meer pro- fileringsdrang? Bijvoorbeeld op het klimaatdossier wil D66 nu al verder gaan dan WD en CDA. Gisteren kwamen de D66-Kamerleden bij een om alle neuzen dezelfde kant op te zetten. Intern was toen al be kend wie de kandidaten zijn. Een van de weinige D66'ers die hardop durft te speculeren, is oud-Kamer lid Magda Berndsen. Zij gokt op Jan Paternotte of Rob Jetten, twee pro tégés van Pechtold die pas sinds vo rig jaar aan het Binnenhof werken. De laatste keer dat D66 in het ka binet zat, leidde het tussentijdse vertrek van de leider nog de val van het toenmalige kabinet Bal- kende-2 in. Nadat Thom de Graaf was vertrokken, probeerden de troonpretendenten onder druk van de slechte peilingen de partij weer wat meer kleur te geven. Eerst dreigde toenmalig D66- fractievoorzitter Boris Dittrich met een kabinetscrisis over de Neder landse missie in Afghanistan. Toen hij dat pleit verloor, vertrok hij zelf en werd opgevolgd door Lousewies van der Laan. Die dreigde een paar maanden later wéér met een kabi netscrisis. Asielminister Rita Ver donk moest van haar weg om de paspoortaffaire rond Ayaan Hirsi Ik heb vertrouwen in het vermogen van D66dit proces in goede banen te leiden Ali. Dit keer leidde dat er wél toe dat premier Balkenende het ontslag van zijn ministers indiende bij de koningin. De drie coalitiepartners putten hoop uit het eerste gesprek over de heroverweging van de dividendbe lasting. Alle vier zijn ze het erover eens dat de 1,9 miljard euro die overblijft als de belasting voor aan deelhouders toch niet wordt afge schaft aan hetzelfde doel moet wor den uitgegeven. „Het gaat om het vestigingsklimaat van bedrijven", zegt Rutte. Nederland moet aan trekkelijk blijven voor multinatio nals om hun hoofdkantoor neer te zetten. Ook vertrekkend D66-lei- der Pechtold vindt dat. „Iedereen doet nu wel alsof er ineens miljoe nen euro's vrijkomen. Maar als be drijven straks vertrekken, valt er geen belasting meer te heffen." dinsdag 9 oktober 2018 GO ►A Burgemeester Wobine Buijs-Glaudemans van Oss (boven) spreekt tijdens een herden kingsbijeenkomst in theater De Lievekamp voor de nabestaanden van het Stint-ongeluk. In het stadion van TOP-Oss volgen belangstel lenden de dienst op een groot scherm. FOTO'S ANP, VAN ASSENDELFT EN MARTIN OMMERING Wyndham Garden Lahnstein Koblenz -/ 2 overnachtingen incl. ontbijtbuffet V Ontvangst met fles water op de kamer V l x dinerbuffet t.w.v. 25,00 p.p. Gratis Wi-Fi en parkeren bij hotel Tip: bezoek het Deutsches Eek 23:00 uur 088-0331506 Vrees voor 'jonge hond' als opvolger Pechtold Premier Mark Rutte en D66-leider Alexander Pechtold gis teren na het coalitieover- leg. FOTO ANP Hans van Soest Den Haag -premier Mark Rutte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 4