Gevonden welpje heet nu Remy, en gaat waarschijnlijk naar Afrika 3 'Blokkeertriezen' staan voor rechter om tegenhouden antipietactivisten '^ZWARTEPIET 34 Friezen moeten deze week voor de rechter komen voor het blokkeren van snelweg A7 en het tegenhouden van drie bussen met antizwartepiet- activisten. „Ik vind het nog steeds schitterend mooi dat ze Dokkum niet gehaald hebben", zei er één op Dag 1. Hendrik A. (23), een uitzendkracht uit Twijzelerheide, zit op zijn sok ken in de rechtbank. Zijn klompen mochten de zaal niet in. De rech ter: „U heeft verklaard dat u het te genhouden van de bussen met antipietactivisten wel een goed idee vond?" Hendrik, gniffelend: „Ja." De rechter: „De activisten in de bus zagen dat anders." Hendrik: „Ze keken niet blij, nee." Gelach uit de zaal. Lieuwe P. (33), een indrukwek kende vrachtwagenchauffeur met een grote baard uit het dorpje Su- mar, draagt een T-shirt van de Friese band De Hünekop. Hij praat Fries, stond met zijn Mercedes bij de blokkade op de A7 en chatte daar over in een besloten Face- bookgroep. De rechter: „De politie heeft die Facebookchat gelezen." Lieuwe: „Ja, dat is jammer." 34 Friezen moesten gisteren voor de rechtbank in Leeuwarden verschijnen, omdat ze betrokken waren bij de blokkade van snel weg A7 op 18 november vorig jaar. Door die blokkade konden drie bussen vol met antipietactivisten uit de Randstad niet doorrijden naar de landelijke intocht van Sinterklaas in Dokkum, waar ze zouden demonstreren. De Friezen kwamen gisteren sa men in een gehuurde bus naar de rechtbank. Ze zongen onderweg mee met Sinterklaasliedjes en vonden de hele rechtszaak vooral 'een poppenkast'. Sommigen ver dachten gingen al voor het eind van de dag weg omdat ze de recht bank 'te negatief vonden. Het Openbaar Ministerie ver volgt de mannen en een enkele vrouw voor het verhinderen van een demonstratie en het veroorza ken van een gevaarlijke situatie op de snelweg. Zo stonden in de ont stane file ook een man die met een familielid op weg was naar het zie kenhuis en een man die last kreeg van een paniekaanval en zijn auto op de snelweg achterliet. Friese grens Al een paar dagen voor die 18de november gonsde het oproer door Friesland. Jenny Douwes, die tot een boegbeeld zou uitgroeien, deed op Facebook een oproep aan de 'Grote Pyren' (Een historische Friese krijgsheer, red) om 'met au to's, trekkers en paard en wagen naar de Friese grens te komen om die onruststokers uit de Randstad tegen te houden'. Dat ze gehoor gaven aan derge- lijke oproepen, ontkende niemand van de twaalf verdachten die giste ren al door de rechtbank gehoord werden. Wel dat er een vooropge zet plan was de snelweg te blokke ren. „We wilden langzaam gaan rijden en zo voorkomen dat die ac tivisten op tijd in Dokkum zouden zijn om daar tussen de kinderen te gaan demonstreren", zei verdachte Robin W. Lieuwe P: „Ik vind het nog steeds schitterend mooi dat ze Dokkum niet gehaald hebben." Het Openbaar Ministerie wilde gisteren vooral duidelijk maken dat de rechtszaak niet over Zwarte Piet gaat. „Het gaat om het recht op het hebben van een mening en die te kunnen uiten. En om de vei ligheid van het verkeer." Buiten de zaal gaan anderen wel met dat thema aan de haal. De Zwarte Pieten Actiegroep heeft spandoeken opgehangen met tek sten als 'Samen Sterk, Handen af van Zwarte Piet'. „Het gaat ons om het grote plaatje: onze cultuur gaat eraan", zegt één van hen. Ook Pe- gida-voorman Edwin Wagensveld is aanwezig. PW-kamerlid Martin Bosma, eveneens in Leeuwarden, zegt voor de microfoon van Pow- Ned: „Deze mensen hadden groot gelijk, ze verdienen een lintje." Vandaag gaat de rechtszaak ver der met de volgende negentien verdachten. Donderdag komen twee activisten van Kick Out Zwarte Piet als benadeelde partij aan het woord. Vrijdag wordt be kend welke straffen het Openbaar Ministerie eist. TIENHOVEN Hetleeuwen- welpje dat zondagochtend door een hardloper in een weiland bij Tienhoven werd gevonden, maakt het goed. En heeft inmid dels een naam gekregen: Remy. De Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA), die ook waakt over gezondheid van dieren, heeft het ongeveer vijf maanden oude welpje in beslag genomen en doet onderzoek naar de herkomst. Daarna besluit de NVWA wat er met Remy ge beurt. Het beestje verblijft een maand in quarantaine. Robert Kruijff van de Stichting Leeuw uit Anna Paulowna ver wacht het leeuwenwelpje uitein delijk in Afrika zal terechtko men. „Maar daar is het nu nog te jong voor. Hij moet eerst aan sterken en groter worden. Je merkt goed dat het diertje door mensen is opgevoed en aan mensen is gewend." Geen deskundige weet hoe Remy in Nederland is gekomen. Dat moet via het illegale circuit zijn gegaan, want een particulier krijgt geen vergunning voor het dier. „Je kunt een leeuwenwelpje in het Oostblok halen", zegt die renarts Peter Klaver, die het welpje zondagochtend als eerste onderzocht. „Particulieren heb ben veel wilde dieren. Daar kan het vandaan komen, maar zeker weten doe ik het niet." Voor Kla ver was de vondst heel bijzonder. „Maar ook voor de media was het een speciaal onderwerp. Ik ben benaderd door bijna alle media in Nederland, maar ook de BBC en Amerikaanse televisiestations hadden belangstelling. Er is zelfs contact geweest met een zender van Curaqao." dinsdag 9 oktober 2018 JONG GO Jenny Douwes (r), boegbeeld van het oproer, komt aan bij de rechtbank in Leeuwarden, waar de politie de boel in de gaten houdt en sympathisanten demonstreren, fotosanp Zingend naar 'poppenkast' Victor Schildkamp Cyril Rosman Leeuwarden Verdachten dragen klompen. Het schoeisel was niet toege staan in de rechtszaal, fotoanp Kijk op de site bij /video hoe verdachten aankomen v-"/ bij de rechtszaal Welpje Remy komt tot rust in de opvang van Stichting Leeuw, foto stichting leeuw

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3