Bouw marinierskazerne steeds verder uitgesteld 4 Analyse TORENTIJD LEZING JOSEPH OUBELKAS Ik was 24 jaar, er ontstond kortsluiting in mijn hersenen. Ik viel ineen diep ravijn van verdriet doelen en bereik ze'. Als allereerste doel stelde ik mezelf om met een gaaf gebit uit de gevangenis te komen." Hij lacht zijn tanden bloot. „Velen zag ik met drie en een halve tand ver trekken. Mondspoelwater, flosdraad, tandenborstel, tandpasta, ik trok me terug op de goorste wc's om mijn ge bit te verzorgen. Het tweede doel was om contact te maken. Ik leerde Ma rokkaans-Arabisch spreken. Om de gevangenen en de bewakers te leren kennen. Sport was ook belangrijk. Slalommen over een vieze, volle bin nenplaats, opdrukken, springoefe ningen. Mede-gevangenen gingen meedoen." Houding, dat woord van zeven let ters vat de boodschap van Oubelkas sa men: „Mijn geluk hangt niet af van de buitenwereld. Je doet het zelf. Mijn lichaam kon den ze gevangen zetten, mijn geest niet." Na vier en een halfjaar-1637 nachten met nul komma nul privacy - werd hij uitgeleverd aan Nederland. Hij kwam vrijwel meteen vrij. Zonder strafblad. In het publiek zit één gedetineerde die Marokkaans-Arabisch spreekt. Oubelkas praat met hem. „Jullie ver staan ons niet?" vraagt hij aan de zaal. „Vervelend is dat. Zo voelde ik me dus in het begin in de Marok kaanse gevangenis." Als hij klaar is met zijn verhaal volgt een oorverdo vend applaus. Achterin steekt een man zijn hand op: „Respect voor uw moeder, dat ze dat gedaan heeft." Joseph Oubelkas zat ruim vier jaar in een Marokkaanse gevangenis. Ten onrechte. Nu is hij schrijver en spreker. Gisteren was hij in Penitentiaire Inrichting Torentijd in Middelburg. meeging naar het politiebureau. De formaliteiten duurden wat langer, ik moest in een kale cel overnachten. Uitstel volgde op uitstel. Tot de dag dat ik tot tien jaar celstraf werd ver oordeeld voor het smokkelen van een partij drugs met een straatwaarde van 27 miljoen euro. Ik was 24 jaar, er ontstond kortsluiting in mijn herse nen. Ik viel in een diep ravijn van ver driet. Ik heb geschopt, geslagen, ge huild." Smokkel De zaal luistert ademloos. Ook de hoek met mannen waar Oubelkas re acties verwacht. Hij legt uit dat er volgens de rechter meer inreis- dan uitreisstempels in zijn paspoort ston den: dat duidde op smokkel. Van de gevangenisomstandigheden laat hij foto's zien: een hol met vijftig, zestig mannen op elkaar. Oubelkas: „Op de foto ruik je niet het oud zweet, de urine, het braaksel. Je ziet ook de kak kerlakken en de ratten niet." Hoe hij die hel overleefde? Dat valt te lezen in zijn in 20ir verschenen boek 400 brieven aan mijn moeder. De schrijver vertelt: „Mijn moeder heeft alle mogelijke instanties benaderd om me vrij te krijgen. Ze schreef me en leerde me van dag tot dag te leven. En ook: 'bepaal je klant en zag uniformen, pistolen, shotguns. Tussen de zwaailichten liep ik naar de douaniers en vroeg wat er aan de hand was. Eén van hen nam me mee naar twee witte bussen vol met bruine pakketjes. Ze hadden achtduizend kilo hasj gevonden. Zo, dat is heel wat, dacht ik. Of ik even De gymzaal van Torentijd in Middel burg zit vol. Het is maandag, eind van de ochtend. Ongeveer 120 man, de helft personeel, de andere helft 'justi tiabelen' zoals gedetineerden tegen woordig worden genoemd. Vóór hen staat Joseph Oubelkas, een man met een tintje: strak in een donker pak, wit overhemd zonder stropdas, zwarte lakschoenen. Oubelkas (1980) is schrijver en spreker. En hij is ex-gevangene. In rap tempo vertelt hij over een zorgeloze jeugd in het Brabantse Raamsdonkveer. Nederlandse moeder, Marok kaanse vader, een warm nest. Mooie opleiding tot IT-ingeni- eur, afgestudeerd in 2001. Niet lang daarna een eigen IT-bedrijf. Voor een Nederlandse opdrachtge ver reisde hij regelmatig naar Ma rokko. Alles hosanna. Tot don derdag 23 december 2004. Oubelkas: „Twee dagen voor kerst kwam ik aan bij het bedrijf van mijn Iog een goede maand hadden de drie gegadigden voor de bouw en exploitatie van de nieuwe marinierskazerne in Vlissin gen om hun plannen in te dienen. Tenminste volgens het tijdschema in de aanbestedingsleidraad voor de Michiel Adriaanszoon de Ruyter Ka zerne (MARKAZ) die het Rijk begin 2017 publiceerde. In 2022 zouden de mariniers er hun intrek nemen. De oorspronkelijk datum van gun ning van het project (januari 2019) bleek begin dit jaar te zijn opgescho ven naar de zomer van 2019. Sinds vorige week weten Vlissingen, Doorn, de bouwcombinaties en vooral de mariniers dat hun geduld nog langer op de proef wordt gesteld. Het gaat bij de gunning om meer dan alleen de bouw van de kazerne. De Vlissingse kazerne is een DBFMO-project (Design Build Fi- nance Maintain Operate). Het con sortium moet een alles-in-één pak ket aanbieden en zorgen voor ont werp, bouw, financiering, onder houd én exploitatie. Defensie betaalt jaarlijks een bedrag voor het gebruik. Het maken van een uitgewerkt voorstel voor de bouw en exploitatie is veel werk. Elk van de drie geselec teerde inschrijvers (SPV Bestevaer, MAKZ bv en SPB Besix-Epico) ont vangt een bedrag van één miljoen euro als tegemoetkoming voor de ge maakte kosten. Pas op de plaats De weerstand van de mariniers tegen de verhuizing van Doorn naar Vlis singen plus het slordig omgaan met de medezeggenschap van het perso neel hebben Defensie gedwongen om pas op de plaats te maken. Vol gende maand moet staatssecretaris Barbara Visser (WD) de Tweede Ka mer ervan overtuigen dat het verkas sen van zeesoldaten van het bos naar de kust echt een goed idee is. Daar naast moet Defensie met de mede zeggenschapsraad gaan praten. Mijnenveld Het dossier MARKAZ is in een poli tiek en maatschappelijk mijnenveld beland. Stapje voor stapje probeert de staatssecretaris de overkant te halen. Ze houdt daarom rekening met zo wel verdere vertraging als aanpassing van het pakket van eisen waaraan de kazerne moet voldoen. Het bouwrijp maken van het terrein, een klus die is losgekoppeld van de bouw/exploita- tie, is opgeschort. Ook de drie bouw- consortia is verteld dat de aanbeste ding voorlopig stil is gelegd. Hoe lang, is niet duidelijk. In een brief aan de Tweede Kamer schreef Visser afgelopen vrijdag 'in overleg te treden met de drie consor tia over de toekenning van een pas sende kostenvergoeding vanwege de langere doorlooptijd van de aanbe steding'. Dat gebeurt niet als het om slechts een paar weken vertraging gaat of om een parkeerplaats meer of minder. Serieus Deze zin in de Kamerbrief zal ook geschreven zijn om politiek en me dezeggenschap te laten weten dat hun kritiek en vragen serieus wor den genomen. Hoe dan ook, de kans dat de huidige bewindslieden in 2022 een nieuwe marinierskazerne in Vlissingen officieel openen, is bij zonder klein. dinsdag 9 oktober 2018 GO 'Mijn lichaam zat vast, mijn geest niet' Joseph Oubelkas: „Als allereer ste doel stelde ik mezelf om met een gaaf gebit uit de gevangenis te komen." FOTO DIRK-JAN GJELTEMA - Joseph Oubelkas Jan van Damme Middelburg Theo Giele Ze hoeven geen haast te maken, tekenaars van de drie bouwcombina ties die in de race zijn voor de bouw van de mariniers kazerne in Vlissin- gen. Vrijdag werd duidelijk dat De fensie het gunnen van de opdracht opnieuw naar een latere datum heeft verschoven. Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 36