g-3 In elke straat een AED Stembus voor mooiste Zeeuwse boek gaat op 22 oktober open PZC Publieksprijs Zeeuwse acties cao ambulancepersoneel Voetbal 2 2018 Met de trein van Terneuzen naar Gent en terug. Misschien kan het over enkele jaren. Volgens een rapport is het vervoer van personen kansrijk in de grensregio. PASSAGIERS TERNEUZEN-GENT Commentaar Probeer het maar eens. Waar hangt de dichtstbijzijnde de- fibrillator? Op het werk weet je het meestal wel. Maar gewoon thuis, in de buurt? Ook geen idee? Even zoeken. Rode Kruis, HartslagNu, AED.nl, de Hartstichting misschien? Je moet het maar weten. Dat vergt dus meestal wat tijd. Maar als iemand een hartstilstand heeft, moet de defibrillator binnen een paar minuten worden gebruikt. Dat geeft de patiënt de beste overlevingskansen. Als je dan toevallig ook nog in een gemeente woont met betrekkelijk weinig AED's, dus als de af stand tot zo'n levensreddend apparaat groot is, ben je al gauw te laat. Daarom is het betreurenswaardig dat in bijna de helft van de Zeeuwse gemeenten te weinig reanimatieapparaten hangen. Vaak ook nog achter slot en grendel. Dit moet anders. De verspreiding van AED's en het opbouwen van een net werk van burgers die in geval van nood wel even te hulp willen schieten, gaat voor een groot deel buiten de overheid om. De Hartstichting en andere organisaties doen veel goed werk, maar ze krijgen deze zaak toch niet op orde. Het duurt allemaal veel te lang. Daarom moet de overheid een extra stap zetten. Het is duidelijk niet genoeg alleen subsidie te geven. Het wordt tijd om de vele witte vlekken te vullen. Vergeleken met de uitga ven voor medicijnen kost de aanschaf en het onderhoud van AED's weinig. Daarom kan de overheid best het laatste zetje geven naar een AED in elke straat. Overheid moet een extra stap zetten om de vele witte vlekken te vullen VLISSINGEN De stembus van de PZC-Publieksprijs voor het popu lairste Zeeuwse boek van de peri ode 2017-2018 wordt maandag 22 oktober geopend. Deze keer worden de vijf best verkochte titels in de etalage van de stemsite gezet. Heeft zo'n bestseller niet uw voorkeur, dan kunt u door klikken en op één van de overige 65 titels stemmen. De stembus is geopend tot vrij dag 2 november 12.00 uur. Zater dagavond 3 november wordt de winnaar bekendgemaakt. U kunt stemmen via pzc.nl/pu- blieksprijs. Een briefkaart met daarop uw favoriete titel telt ook: PZC tav publieksprijs, Postbus 5046,4380 KA Vlissingen In de Zeeuwse boekhandels ko men stemformulieren te liggen. ALMANAK Het 5-jarige ventje uit Terneu- zen zit sinds kort op voetbal. Hij geniet met volle teugen. Zweet druppels op zijn neus als-ie van het veld stapt, grote verhalen over prachtige doelpunten. Er gaat een wereld voor hem open. En dan hebben we het nog niet over de uitbreiding van zijn woordenschat gehad. Passes, tackles en panna's zijn gesne den koek voor hem. Afgelopen weekend leerde hij weer een woordje bij. Een dag nadat hij drie keer had gescoord, tikte hij zijn vader tijdens een wande ling aan. „Papa, ik heb gisteren een Hendrik gescoord, hè." Duizend bomen op Ter Hooghe Eilandenkoor geeft jubileumconcert GOES GGD Zeeland test gratis opsoa's Op papier is het reservoir aan reizi gers groot. Het havengebied van North Sea Port, zoals de Vlaams- Zeeuwse fusiehaven sinds 1 januari heet, telt 525 bedrijven die goed zijn voor 98.372 banen. Uit twee recente studies, uitgevoerd door de ingeni eursbureaus GoudappelCoffeng en Mint, blijkt dat deze vijver aan po tentiële reizigers vergelijkbaar is met andere regionale spoorlijnen die de grens overschrijden. In theo rie zouden per dag 2000 tot 3000 treinreizigers kunnen sporen. Dat zijn tussen de 700.000 tot ruim één miljoen reizigers per jaar. De verbinding Terneuzen-Gent is nog verre van volmaakt. Zo ont breekt aan de oostkant van het Ka naal Gent-Terneuzen nog acht kilo meter spoor vanaf de Axelse Vlakte naar Zelzate. Wagonladingen van onder meer staalbedrijf Outo- kumpu, kunstmestfabrikant Yara en Vlaeynatie (Zeeland Sugar Ter minal) naar Zelzate moeten vanaf de Axelse Vlakte terug naar Terneu zen, over de brug en daarna naar Er zouden per dag 2000tot 3000 treinreizigers kunnen sporen: tussen de 700.000tot ruim één miljoen per jaar Zelzate. Een onhandige, tijdrovende en bij uitval van de brug kwetsbare verbinding. Bovendien zeggen de bedrijven dat de ontbrekende scha kel hun groei op termijn remt. Sluiskilbrug Verder wordt de Sluiskilbrug rond 2028 een flessenhals. De brug kan dan het aantal treinen niet meer verwerken. Zonder ingreep loopt het spoorvervoer dan vast. Ook toont de studie aan dat er op het baanvak ten noorden van de Gentse deelgemeente Wondelgem te wei nig capaciteit is. Eigenlijk geldt dat voor het hele spoornetwerk langs het kanaal. Door de fors toegeno men groei van de goederenoverslag in de havens (plus 11 procent in het eerste halfjaar van 2018), is het druk ker op de goederensporen. Tegelij kertijd stimuleert North Sea Port het railvervoer om de C02-uitstoot in te dammen. Door de fusie van de havenbedrij ven Zeeland Seaports en Havenbe drijf Gent is de ontbrekende schakel plots hoog op de agenda in Brussel en Den Haag gekomen. Ook helpt mee dat uit een eerste studie is ge bleken dat het doortrekken van de spoorlijn economisch zijn vruchten afwerpt. Gaandeweg is ook perso nenvervoer meegenomen in de stu die. Dat past niet alleen in het straatje van Brussel, maar ook in de plannen van North Sea Port om minder CO2 uit te stoten in het ha vengebied. Als werknemers vaker met de trein en minder met de auto pendelen, is dat winst voor de luchtkwaliteit. De landelijke actie van ambulan cemedewerkers voor meer loon en verlaging van de werkdruk breidt zich uit naar Zeeland. Na Hollands Midden en een deel van Friesland heeft ook Zeeuws-Vlaanderen zich aangesloten bij de stiptheids acties. Zuid-Limburg haakt mor gen aan. Dat heeft FNV Zorg en Welzijn gemeld. In totaal zijn nu 11 van de 24 vei ligheidsregio's in actie. Op 24 sep tember trapten ambulancemede werkers van zeven verschillende regio's af met de stiptheidsacties: Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Drenthe, Brabant- Zuidoost en Noord-Holland- Noord. Strikt Tijdens de stiptheidsacties wordt strikt volgens de afspraken in de cao en wet- en regelgeving ge werkt. Er wordt niet overgewerkt en ambulancemedewerkers hou den zich strikt aan de werk- en rusttijden. Ook doen ze geen on nodige administratie, aldus FNV Zorg Sa Welzijn. De verwachting is dat de acties de komende dagen zich zullen uit breiden. Ook worden werkonder brekingen voorbereid. dinsdag 9 oktober 2018 Tip? redactie@pzc.nl MIDDELBURG Walcherse kinderen plan ten komende maand dui zend bomen op het land goed Ter Hooghe in Mid delburg. De bomen zijn aangeschaft door de leden van de Walcherse Rotaryclubs: Vlissingen, Middelburg en Walche ren. In het kader van World Earth Day hebben alle Rotaryclubs wereld wijd zich voorgenomen per lid minstens één nieuwe boom te planten. De Walcherse boompjes, waarvoor de Rotaryleden afgelopen zomer boom certificaten verkochten, gaan zondag 11 novem ber om 11.11 uur de grond in. ZIERIKZEE Het Christelijk Gemengd Eilandenkoor geeft aan staande zaterdag een ju bileumconcert in de Nieuwe Kerk in Zierikzee. Het koor bestaat twintig jaar. De leden komen van Schouwen-Duiveland, Zuid-Beveland en Goe- ree-Overflakkee. Zij repe teren, al twintig jaar, elke dinsdag in de Nieuwe Kerk. Naast het jubile rende koor zal het man nenkoor Elim uit 's-Gra- venpolder, dat wordt ge leid door dezelfde diri gent, zingen. Het concert begint om 19.30 uur en kost vijf euro entree. Voor kinderen is het 2,50. GGD Zeeland hijst op Coming Out Day (donderdag 11 oktober) niet alleen de regen- boogvlag, ze test homo's, lesbiennes, bi- seksuelen en transgen- ders ook gratis op sek suele overdraagbare aandoeningen. Testen op soa's, vaccineren tegen hepatitis B of het voeren van een goed ge sprek kan van 09.00 tot 16.00 uur op het kan toor van de GGD in Goes. Coming Out is het moment waarop een homo, lesbienne, bisek sueel of transgender voor zijn of haar seksu ele voorkeur uitkomt. Per trein Frank Balkenende Terneuzen Jeffrey Kutterink Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 34