Musical kleurt braaf binnen de lijntjes Pia Douwes, Johnny Kraaijkamp en Tony Neef in The Addams Family 29 Hollywoodster Michiel Huisman speelt een van de hoofdrollen in de griezelserie van Netflix The Haunting of HUI House die vrijdag ver schijnt. „Ik ben helemaal niet dol op horror." ichiel Huisman laat zich niet gek maken. Als de acteur, die met zijn vrouw Tara Elders en dochtertje in New York woont, voor een paar dagen in Neder land verblijft, wordt hij geconfronteerd met loftuitingen als 'de man bij wie Hollywood aan de voeten ligt' of de vraag 'wanneer hij een Oscar wint'. „Het is allemaal lief bedoeld, maar het is wel typisch Hollands om zo te overdrijven", zegt de 37-jarige acteur tijdens een kort be zoek aan Amsterdam. „Maar zo ziet mijn we reld er helemaal niet uit. Ik voel me heel ge vleid als dit over mij wordt gezegd. Ik voel wel enige trots, maar ik ben nog lang niet op het niveau dat mensen mij toedichten." De Nederlandse acteur, die bij vrouwelijke kijkers allerlei warme gevoelens oproept, heeft in elk geval weer een mijlpaal in zijn Amerikaanse loopbaan bereikt: de hoofdrol in een langlopende serie van Netflix. De titel The Haunting ofHill House laat niets aan duidelijk heid te wensen over. „Het is inderdaad een horrorserie", beaamt Huisman die de rol van de schrijver Steven Crane voor zijn reke ning neemt. „Als kind woonde Steven samen met zijn fa milie in een eng huis waar het behoorlijk spookte. Maar Steven gelooft daar niet in. Hij denkt dat zijn familieleden lijden aan een psychische stoornis." Het griezelgenre is niet bepaald een favoriet bij Huisman. „Ik kan er moeilijk naar kijken. Met deze reeks heb ik geen moeite, omdat ik natuurlijk alles van de serie van tevoren had gelezen. Ik heb samen met zijn dochter Hazel gekeken. Zij is elf en vond het best eng. Ze kreeg er ook nachtmerries van. Gelukkig heb ik haar kunnen troosten." Voor de generatie acteurs zoals Huisman zijn de mogelijkheden die een streamingzen- der als Netflix biedt een dankbare bron om uit te putten. „Met zo'n serie als deze bereik je een enorm publiek dat zelf bepaalt wanneer er wordt gekeken. Het is natuurlijk afwachten hoe succesvol deze reeks zal zijn, maar ik be schouw het wel als een belangrijke stap in mijn carrière. Ik heb weer iets van mijn lijst kunnen afvinken." Daniël Craig Huisman wil niet zeggen wat zijn doelstellin gen precies zijn. Deels uit bijgeloof wellicht, maar ook om er later, als de beoogde rollen er niet zijn gekomen, niet mee te worden gecon fronteerd. Hoewel hij wel een wens heeft die alles te maken heeft met zijn woonplaats New York. „Het theaterleven is daar heel belang rijk. Het lijkt mij fantastisch om ooit eens in een off-off-Broadway (kleinschalig theater buiten Broadway, red.) op het toneel te staan. Met Amerikaanse accenten heb ik steeds min der problemen." Door zijn werk verkeert Huisman af en toe op belangrijke party's waar hij beroemde col lega's tegen het lijf loopt. Zoals een tijdje gele den Daniël Craig, de huidige James Bond. Zou diens rol, als de huidige vertolker er genoeg van heeft, niets voor hem zijn? Huisman schiet in de lach bij deze sugges tie. „Elke jongen droomt er toch van om ooit James Bond te spelen? Maar Craig wekte op mij niet de indruk dat hij ermee wilde stop pen. Hij zei dus niet: You are the nextguy. Het is niet realistisch. In mijn vak weet je nooit wat je te wachten staat. Zo is een nieuwe film waarin ik over twee weken zou beginnen opeens afgeblazen. Vermoedelijk vanwege de financiering. Mijn lijst met films die ik niet heb gemaakt is langer dan de films die wel zijn doorgegaan." Het is ongetwijfeld een van de meest iconische boeken uit de Nederlandse kinderliteratuur. De Brief voor de Koning van schrijfster Tonke Dragt ver scheen in 1962 en is nog steeds de favoriet bij de jeugd vanaf 9 jaar. In 2004 werd het werk zelfs bekroond met de ultieme Griffel der Grif fels. Behalve de film (2008) werd in 2007/2008 een musical naar het boek gemaakt van de hand van Dick van den Heuvel, de be werker, regisseur en tekstschrijver KruimeltjeDik Trom, Was ge tekend AnnieM.G. Schmidt), die ook nu, tien jaar later, artistiek verantwoordelijk is voor de nieuwe musicalversie. De Brief voor de Koning is een echt avonturenboek, waarin Tonke Dragt zich als J.K. Row- ling (Harry Potter) avant la lettre betoonde. Toch mist de musical juist de opwinding en spanning die in het boek zo voelbaar is. Bovendien lijkt het bijna een vereiste om het boek te hebben gelezen. De scènes vertonen soms weinig samenhang, schieten heen en weer en de verschillende 'ver tellers' maken het er theatraal evenmin duidelijker op. Jannes Matthee weet desal niettemin als hoofdrolspeler te overtuigen. Hij speelt Yuri, een eigentijdse jongen met onafscheidelijke smartphone, die als het ware in het boek wordt gezogen en zich plotse ling hoofdpersoon weet. Mat thee geeft Yuri voldoende kleur en klank: zijn solozang en duetten vormen de hoogtepunten in de musical, mede dankzij de muziek van Jeroen Sleyfer. Als vocaal en semble is de cast de moeite waard - als individuele musi calacteurs overtui gen zij minder. Het is, mede door het gebrek aan energie en spanning en het 'uitleggerige' karakter van de productie, allemaal wat vlak, plichtmatig en bloede loos. In die zin kleurt deze musical vooral braaf binnen de lijntjes. Het epische en ui terst fantasievolle verhaal van Tonke Dragt, dat zo veel jon geren deed dromen wordt daarmee slechts ten dele recht gedaan. TOT €15,- KORTING Bestel nu tickets op pzc.nl/addams dinsdag 9 oktober 2018 PC Ab Zagt Scène uit The Haunting of HUI House met Michiel Huisman (I). fotostevedietl/netflix I A De cast overtuigt minder bij het acteren, foto andy doorhein MUSICAL De Brief voor de Koning Tournee t/m 26 januari 2019 - Arno Gelder Het is de grootste reizende musical in Nederland. The Addams Family is een hilarische voorstelling met een absolute sterrencast. Hoofdrollen worden gespeeld door Pia Douwes, Johnny Kraaijkamp en Tony Neef. Samen met een live orkest, de nieuwste special effects en een ongeëvenaard decor maken ze van The Addams Family de meest spraakmakende show van het nieuwe seizoen. Vanaf 22 november 2018 I Hengelo, Rotterdam, Apeldoorn, Den Haag, Groningen, Breda, Heerlen, Rotterdam, Doetinchem en Amsterdam Prijzen zijn inclusief servicekosten en exclusief transactiekosten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 29