HARTSZIEL 7 Japanse principes om te ontstressen 27 1. Ikigai Nuchtere Nederlanders zouden dat al snel vertalen met: denk ook eens aan jezelf. Ikigai staat namelijk voor 'jouw levensdoel'. Hoewel Japanners veel langere werkdagen maken dan wij, durven ze ook 'egoïstischer' te zijn. In de zin dat ze het essentieel vinden ook tijd alleen door te bren gen. Dan leer je jezelf beter kennen, is de gedachte. Het biedt de mogelijk heid je af te vragen wat je gelukkig maakt en wat echt belangrijk is. Wie geen tijd vrijmaakt voor zichzelf, kan er ook niet zijn voor anderen. Ikigai! 2. Fureai kippu Dit begrip zouden wij misschien wel 'een heitje voor een karweitje' noe men. Op z'n Japans staat het voor een tegoed dat je overhoudt als je uren besteedt aan de zorg voor anderen, bijvoorbeeld aan vrienden of de bu ren op leeftijd. Het is een moreel te goed. Een jongere verdient/urm; kippu door een oudere te helpen met boodschappen doen of andere klus jes. 3. Shinrinyoku In Nederland zouden we dit feno meen gewoon 'een boswandelinge- Met otsukaresama bedankt een Japanner een collega die hard heeft gewerkt tje' noemen. Hardwerkende Japan ners snappen dat zij zich in de natuur het best opladen. Shinrin yoku is dus meer dan een ommetje maken in de buitenlucht: het gaat erom dat je met al je zintuigen, met je hele li chaam ervaart wat je ziet aan plan ten, bomen, dieren, kleuren. Wat je ruikt, hoe de zon en de wind voelen op je huid. Dompel je volledig onder in een bosbad. En laat je zorgen en doelgerichte denken thuis als je die boswandeling maakt. Loop nu eens niet langs die blauwepaaltjesroute, dwaal gewoon rond, en neem vooral geen telefoon mee. Nee, óók niet om een foto te maken van die zeldzame padden stoel. Verwonder je. 4. Ikebana Dat is toch niets anders dan bloem schikken? Nou nee, in Japan is dat wel even iets anders dan een bosje bloemen mooi neerzetten in een vaas. Want elke bloem staat symbool voor een emotie of een deugd, zoals respect, moed, of dankbaarheid. Met elke samenstelling zeg je dus wat anders. Ritueel bloemschikken is meditatief. Als oefening brengt het helderheid van geest en een gevoel van ruimte teweeg. Vandaar ook dat samoeraikrijgers voorafgaand aan een gevecht altijd de kunst van ike bana moesten beoefenen. 5. Otsukaresama Vanwege hun intensieve werkweken is het niet zo vreemd dat Japanners een apart woord hebben om het werk te bedanken. Otsukaresama betekent 'dank je wel'. Letterlijk vertaald is het 'je bent moe'. Het is dan ook een dankjewel aan je collega's, waarmee je anderen je waardering laat blijken dat ze zo hard hebben gewerkt. Die traditie kennen we in Nederland jammer genoeg niet! 6. Shoganai Wij Nederlanders zouden zeggen: Het is zoals het is. Maar shoganai kun je opvatten als tevredenheid of aan vaarding van dat wat niet kan wor den veranderd. Je ziet je teleurstel ling of verdriet over iets onder ogen en beseft dat sommige dingen nu eenmaal zijn wat ze zijn. Dat geeft ruimte om verder te gaan. 7. Kintsugi Vrij vertaald zouden wij zeggen: de scherven van een kommetje dat per ongeluk kapot was gevallen hebben we met goudgekleurde lijm weer aan elkaar gezet. Japanners zien in kint sugi, de oude kunst van keramiek repareren, een metafoor van de schoonheid in imperfectie. Gevoel ontwikkelen voor kintsugi zou een mens bescheidener maken. Het leert je onder meer je minder blind te staren op de onvolkomen heden in uiterlijk, en liefdevoller te staan tegenover alles wat niet perfect is, inclusief ramp en tegenspoed. Hoe we daarmee omgaan vormt ons. Dna-test onthult mishandeling ONDERWIJS Algoritme helpt bij leerprobleem Honden zijn toch niet bijzonder slim Leefstijl Nadat we van de Zweedse levenskunst lagom en het Deense hygge hebben kunnen afkijken hoe we lekker ontspannen, laat nu de Brits- Japanse Erin Niimi Longhurst in haar boek zien hoe je volgens oosterse begrippen prettig leeft. dinsdag 9 oktober 2018 GO Vivian de Gier De Japanse manier (HarperCollins, €15). ONDERZOEK Kindermisbruik en -mishan deling kunnen levenslange genetische sporen achter laten, stellen wetenschappers aan de universiteiten van Brits Colombia en Harvard. Bij on derzoek naar dna in sperma van mannen die vroeger zijn mishandeld, ontdekten zij dat de structuur van het erfelijke materiaal is gewijzigd (epige- netische verandering). Het ge netische materiaal kan tot 10 procent verschillen met dna van mannen die een goede jeugd hebben gehad. Het is nog niet bekend of de veran deringen effect hebben op de gezondheid. Een computeralgoritme dat aan de universiteit van Cambridge is ont wikkeld helpt docenten om studenten met leer problemen beter te be grijpen. Het algoritme vergelijkt kinderen met onder meer adhd, au tisme en dyslexie niet op hun specifieke proble men, maar aan de hand van testuitslagen over hun capaciteiten. Hier mee spoort het vier soor ten leerproblemen op. Zo kunnen de studenten beter onderwijs op maat ontvangen. UITGEZOCHT Vergeleken met andere die ren is de intelligentie van honden niet speciaal, schrijft professor Stephen Lea van de universiteit van Exeter. Haar team bestudeerde ruim drie honderd hondenstudies, en concludeert dat mensen de slimheid van trouwe viervoe ters overschatten. „Het lijkt alsof veel studies graag willen bewijzen dat honden heel slim zijn," zegt Lea. „Maar met die hoge verwachtingen doen we de honden echt geen plezier." - Berichten: Samuel Bom FOTOSHUTTERSTOCK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 27