25 cooling-down echt nodig? Ja! Veel mensen vinden het onzin, maar het is belangrijk. Een goede warming-up van 10 tot 15 minuten voorkomt blessures. Combineer vooral cardio- en krachtoefeningen: de eerste versnellen alvast de bloeds omloop, de tweede bereiden het li chaam voor op inspanning. Zonder cooling-down loop je kans dat te wei nig bloed en zuurstof naar de herse nen gaat, omdat spieren in armen en benen het nodig houden, met een beroerd gevoel of flauwvallen tot ge volg. Afsluiten met rustige oefenin gen verhelpt dat probleem en zorgt ervoor dat ook spierpijn en stijfheid minder hevig zijn. 7. Mag mijn puber op eigen houtje naar de sportschool? Tieners laten krachttrainen is niet verstandig. Jongeren lopen nogal eens blessures op bij fitness omdat ze snel afgetekende spieren willen kwe ken. Krachttraining onder goede begeleiding kan al van een jaar of 8, mits er vooral op lenigheid, coördina tie en techniek van de beweging wordt getraind en dus niet zozeer op spierkracht. Meer dan drie keer per week is ook niet aan te bevelen. 8. Koppen bij voetbal, kan dat kwaad? Het is nog niet afdoende bewezen dat koppen schadelijk is, maar voor kin deren is het geen goed idee. Een bot sing tussen twee hoofden kan desas treuze gevolgen hebben - en zelfs tot de dood leiden. De beweging is ook niet zo goed voor de nekspieren. Met name bij kinderen is het hoofd in verhouding groot en zijn de nekspie ren nog niet zo sterk, waardoor het hoofd grotere slingerbewegingen maakt. Laat als het even kan voetbal lers onder de 14 jaar nog niet koppen. 9. Wat is de veiligste sport? Wil je het risico op blessures of onge lukken zoveel mogelijk beperken, dan zijn zwemmen, dansen en tennis de veiligste keuzes. Goede sportouders gedragen zichzelf ook sportief 10. Kan mijn kind doodgaan tijdens het sporten? Mensen die bijvoorbeeld een hart stilstand krijgen tijdens of na fysieke inspanning hadden vrijwel altijd al een (nog niet ontdekte) hartafwij king. Krijgt je kind ooit hartkloppin gen, pijn op de borst of duizeligheid in de sport, ga dan direct naar de dok ter. Kinderen van wie bekend is dat ze een hartafwijking hebben, krijgen vaak te weinig beweging, terwijl het voor hartpatiëntjes juist goed is om onder goede begeleiding hun uithou dingsvermogen te verbeteren. 11. En ten slotte: hoe moeten ouders zich gedragen? Hoewel ouders zich bij hockey- of tenniswedstrijden vaak beter gedra gen dan bij voetbal, is dat geen abso lute wet - in 2000 sloeg in Reading, Massachusetts de ene hockeyvader een andere dood. En langs de judo- mat is ook weieens te horen: 'Ruk z'n kop eraf!' Goede sportouders hame ren niet alleen bij hun kind op fair play, maar gedragen zichzelf ook sportief. Ze geven positieve feedback in plaats van negatieve. Het is een te ken aan de wand als een kind zich bij zijn ouders verontschuldigt voor ver lies of matig spel - dan zijn de ouders waarschijnlijk té betrokken. Maakt deze jurk me dik, vraagt mijn vrouw Er is een tijd en plaats voor je dreumes om met zijn piemeltje te spelen Leid je zoontje af met iets wat hij leuker vindt dinsdag 9 oktober 2018 GO Ouders kunnen ook té betrokken zijn, schrijven de auteurs Tom Teulinghx en Mare Geenen. FOTO PIM RAS —Teulinghx en Geenen Sportouders. Alles wat ouders van sportende kinderen moeten weten, Van Halewyck, 21,99 Mijn vrouw vraagt me regelmatig om kle dingadvies, maar wat ik ook zeg, ze wordt vaak boos of begint te huilen. Wat kan ik doen? Ik ken een man die, elke keer als zijn vrouw hem vraagt of iets haar staat, haar bij voorbaat pro beert te ontwapenen door te roepen: 'Dus je vindt dat ik dik ben!' Of dit navolgenswaardig is, weet ik niet. Ze zijn nog wel getrouwd. Dergelijk kledingadvies ligt zo gevoelig omdat bijna altijd meerdere vragen tegelijk worden gesteld, al hoor je er maar één. Boven alles wil onze geliefde van ons horen dat we haar of hem de mooiste en liefste van de wereld vinden - en tegelijk gaat het wel degelijk ook om een concrete advies- vraag. Beantwoord je al leen de laatste vraag en zeg je bijvoorbeeld: 'Dit staat je niet', dan kan de ander in onzekerheid vervallen en iets anders horen, namelijk dat zij of hij lelijk is en zelfs geen liefde meer waard. Ter wijl dat natuurlijk niet is wat je gezegd hebt. Voor zowel de ant- woordgever als de vra gensteller is het goed dit onderscheid te maken en er rekening mee te houden, dat scheelt wellicht een paar tranen. —Jan Drost Carla Rutgers Mijn zoontje van 1 jaar vindt het leuk met zijn piemeltje te spelen. Dat mag, maar hoe leer ik hem dat hij dat niet in het openbaar moet doen? Jouw zoontje is te jong om dit onderscheid te kunnen leren. Zijn speel- gedrag laat hem ont dekken wat zijn piemel tje is en geeft hem een fijn gevoel. Het is nor maal gedrag, dat nodig is voor zijn ontwikkeling. Op zijn leeftijd kent hij nog geen gene en schaamte. Veel volwas senen ervaren wel schaamte als ze iets zien bij kinderen dat met seks te maken heeft. In een omgeving waar je het echt niet wilt heb ben, kun je hem afleiden met iets wat hij leuker vindt. Of zorg dat hij een luier en/of broekje aan heeft. Als je zoontje ouder wordt en taal begrijpt kun je aangeven dat er een tijd en plaats is voor alles, dus ook om aan je piemel te zitten. In je neus peuteren doe je ook niet waar iedereen bij is. Probeer je kind niet het idee te geven dat het iets fout of vies doet. Leg uit dat vol wassenen een afspraak hebben om dit niet in het openbaar te doen en dat die afspraak ook voor kinderen geldt. —Carla Rutgers Ook een vraag? hartenziel@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 25