HART&ZIEL Schuldia? Vraag het onze specialisten 24 René Diekstra voorbaat op om je heen begint Sport Loopt mijn kind gezondheidsrisico's bij voetbal? Hoe kiest mijn dochter de sport die bij haar past? Huisarts Tom Teulinghx en journalist Mare Geenen beantwoorden dat soort vragen in het boek Sportouders. Ook hoe ouders zich horen te gedragen langs de lijn. Ga je een seksuele relatie aan met iemand? Zorg dan dat je je administratie op orde hebt. Lange tijd stond de uitdrukking 'veilig vrijen' voor vrijen met een condoom. Om ziektes en zwangerschap te voorkomen. Maar sinds kort kom je er niet meer met enkel een condoom. Wil je geen gedonder krijgen vanwege een vrijpartij, zorg dan dat je relatie administratie op orde is en bewaar die zorgvul dig. Want voortaan zul je moeten bewijzen, vooral als je een bekende Nederlander bent, dat je met wederzijdse instemming aan de gang bent geweest. Beweert een toenmalige partner anders en kun jij niet bewijzen dat hij of zij liegt, dan kun je het schudden. media noemen dat trial by media (proces via media). Een hypocrietere benaming is nauwe lijks denkbaar. Het gaat helemaal niet om een proces (waarbij stukken worden gewisseld, fei ten vastgesteld, plei dooien gehouden). Laat staan een eerlijk proces. Want een be schuldiging is op zich voldoende voor Wie ergens een veroordeling. van wordt Weliswaar nog geen juridische veroorde- beschuldigd, ling, maar zeker wel Qtaat hii een in sociale en pu- uij blieke zin. Iedereen i zich acuut in te dek- achterstand ken. Werkgevers gaan aarzelen, op drachtgevers trekken zich terug, uitnodigingen worden schaarser, vrienden en kennissen bekij ken je anders. En de media gaan met elkaar in competitie over wie nog meer nieuws over jouw veronderstelde misstap(pen) weet uit te graven. Zo blijft geen mens overeind. Wat hier speelt, is een psychologisch mecha nisme met de naam truth bias, oftewel waar heidsvooroordeel. Truth bias is onze neiging om wat we horen, zien of lezen in eerste instan tie voor waar te houden. Wie ergens van wordt beschuldigd en zich daartegen publiekelijk wil verdedigen, staat dus bij voorbaat op achter stand. Hij moet nu een publiek overtuigen waarvan een deel al niet meer neutraal is en al gelooft dat hij schuldig is. De conclusie? Media die niet zelf producent van onrecht willen zijn, moeten geen beschuldigingen meer publiceren waarvoor geen hard bewijs is. Ongetwijfeld leidt dat tot minder sensationele berichtgeving, maar ook tot minder on schuldige slachtoffers. Zolang de media dat besluit niet nemen, zorg dat je relatie-ad ministratie op orde is en sla pas aan het vrijen als je handtekeningen hebt verzameld. Kind ziek? Vijf da gen koorts? Dan ook vijf etmalen niet sporten. Voor elke dag ziek-zijn één dag niet naar de club, zeggen huis- en sportarts Tom Teulinghx en medisch journalist Mare Geenen in Sportouders, dat morgen verschijnt. Aan de hand van wetenschappelijke inzichten geven zij alvast antwoord op elf vragen van ouders. 1. Móét een kind sporten? Jongeren zitten veel meer achter beeldschermen dan vroeger. Volgens internationale richtlijnen zouden kinderen en tieners minstens een uur per dag matig tot intensief moe ten bewegen. Van de 6- tot 9-jarigen komt bijna 95 procent daar niet aan. Bij tieners is dat 98 procent. Er is dus wat voor te zeggen om je kind lid te maken van een sportvereniging. Daardoor bewegen ze regelmatiger, intensiever, effectiever en onder be geleiding. Hoewel elke dag gewoon bewegen ook goed is, denk aan fiet sen naar school. 2. Knapt je kind ervan op? Sporten biedt vele voordelen: het versterkt botten, spieren en afweer systeem, verbetert je reactievermo gen, slaap en spijsvertering, en be schermt tegen type 2-diabetes. Het geeft kinderen bovendien zelfver trouwen en maakt ze sociaal sterker. Niet alleen presteren ze beter op school, ze leren samenwerken en om te gaan met kritiek, winst en verlies. Het helpt tegen stress en depressie. Pas vanaf 12 jaar kun je focussen op één sport 3. Hoe kies ik de juiste sport voor mijn kind? Pin een kind niet al te jong op één sport vast, maar laat het kennisma ken met meerdere takken. Laat je zoon of dochter bijvoorbeeld een proefles naar keuze volgen bij vijf sporten. Of kijk naar lichaamsbouw: voor lange, tengere types is atletiek geschikter dan voor kinderen met een wat rondere lichaamsbouw - zij kunnen vaak beter uit de voeten met zwemmen, tennis of vechtsporten. Pas vanaf 12 jaar kun je focussen op één sport. 4. Kan mijn dochter of zoon alles aan? Kinderen zijn geen mini-volwasse nen: tot aan de puberteit ontwikke len ze zich motorisch en psychisch nog sterk. Een kind van 9 zou wel 30 seconden op één been moeten kunnen staan; voor een twee jaar ouder kind is dat twee keer zo lang. Kinderen van 7 tot 9 jaar kunnen met elf keer hinkelen een afstand van 9 meter overbruggen, terwijl een kind van 9 of 10 jaar dat kan in negen keer, een 11- of 12-jarige in zeven keer en een kind van 13 jaar of ouder doet vijf of zes keer over die afstand. Pas vanaf een jaar of 13, vlak voordat de groeispurt begint, is de motoriek volledig ontwikkeld en hebben ze ongeveer dezelfde motorische vaardigheden als volwas senen. 5. Hoe voorkom je te grote inspanning? Jongvolwassenen trainen het best op maximaal 70 tot tot 80 procent van de maximale hartslag. Kinderen her stellen sneller van inspanning dan volwassenen. Snelle spierpijn, hoofd pijn, erge vermoeidheid of slapeloosheid kan wijzen op over belasting. Na een pittige training of wedstrijd hebben kinderen 24 tot 36 uur rust nodig. 6. Zijn die warming-up en Kan ik de velletjes van tomaten beter niet opeten? Ons panel beantwoordt al uw vragen over lijf en leden, hart en ziel. U beslist zelf of uw vraag in de krant komt of niet. dinsdag 9 oktober 2018 GO Er is namelijk een nieuwe sekswet van kracht: wie beschuldigd wordt is schuldig. De Reageren? rene.diekstra @persgroep.nl Een tiener laat je niet koppen ViviandeGier —Teulinghx en Geenen Ik heb soms buikpijn na het eten van tomaten, kan dat door de schilletjes komen? Buikpijn na het eten van toma ten kan verschillende oorzaken hebben. Ik ga ervan uit dat je alleen rijpe tomaten eet en dat je deze gewassen hebt. Een al lergie voor tomaten komt zel den voor en dan heb je waar schijnlijk ook last van jeuk in je mond. De tomaat komt, als je goed kauwt, in kleine stukjes in je maag. De tomatenvelletjes bestaan grotendeels uit voe dingsvezels; in principe breken deze af in de maag waar het heel zuur is, maar het kan zijn dat stukjes niet volledig verte ren en dat zie je terug in de ontlasting. Deze velletjes zijn onschadelijk en juist goed voor de stoelgang. Dus de kans dat je buikpijn door de tomatenvel letjes komt is zeer klein, ze zijn zelfs gezond. Ik zou vooral op letten of de tomaat goed rijp is en of je buikpijn niet door iets anders komt. Als de buikpijn aanhoudt kan je het best langs je huisarts gaan. —Monica Mars Voedings deskundige Monica Mars Liefdes expert Jan Drost Coach seksualiteit Carla Rutgers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 24