23 Over gezond leven, psychologie, familie en relaties Liefde Bindings- en verlatingsangst zijn twee kanten van dezelfde medaille, stelt therapeut en trainer Hannah Cuppen in haar boek 'Liefdesbang'. „Tijdens de drukbezochte trainingen die ik geef over dit onderwerp, merkte ik dat mensen het boek graag doorgeven als ze het hebben gelezen. Ze hebben er veel van geleerd en gunnen dat ook een ander. Daarbij was de knalroze kaft soms een drem pel. Vrouwen vroegen: 'Kan ik dit wel aan mijn (ex-)partner geven?' Ook bij de mannen in mijn trainingen be merkte ik weerstand tegen de roze kaft. Dat maakt het in hun ogen een echt 'vrouwenboek', terwijl het dat absoluut niet is." „Omdat mannen evenzeer lijden on der problemen met de liefde als vrouwen. Het boek gaat net zo goed over hen, het is bedoeld voor ieder een die in zijn of haar relaties steeds weer tegen dezelfde patronen aan loopt. Mensen die steeds weer op 'foute' mannen of vrouwen vallen bijvoorbeeld, en zich dan afvragen: waarom overkomt mij dit steeds?" „Zeker wel! Foute mannen of vrou wen bestaan namelijk niet. De echte vraag is: waarom trek jij steeds weer deze mensen aan? Het is heel verlei delijk - en veilig - om helemaal te fo cussen op het 'foute' gedrag van de ander, zodat je zelf buiten schot blijft en daardoor geen echte verbinding hoeft aan te gaan. Dit patroon zie je vaak bij mensen met verlatingsangst; ze trekken mensen met bindings angst aan. De dynamiek tussen deze twee facetten, die mensen overigens allebei in zich kunnen hebben, dat is wat ik bedoel met 'liefdesbang'." „Ik zie het als een dans, waarbij de partners elkaar afwisselend aantrek ken en afstoten. Uiteindelijk houden ze elkaar steeds op afstand, om geen echte verbinding te hoeven aangaan. Als je je niet echt verbindt, kun je im mers ook niet echt verlaten worden. Het beeld bestaat dat mannen vaak degenen zijn met bindingsangst en vrouwen eerder last hebben van ver latingsangst, maar je kunt het niet rechtstreeks koppelen aan sekse. Het hangt meer samen met de manne lijke en vrouwelijke energie die we allemaal in ons hebben. Mensen - mannen én vrouwen - met veel man nelijke energie hebben vaker moeite zich te binden. Mensen met veel vrouwelijke energie zijn eerder bang om verlaten te worden." „Dat heeft alles te maken met de start van je leven. Als je de liefde, voeding en aandacht krijgt die je als kind no dig hebt, kun je je veilig hechten en ontwikkel je zelfvertrouwen in rela ties. Maar soms gaat er in de eerste twee jaar van je leven iets mis, waar- De knalroze kaft van mijn boek was een drempel door de hechting onveilig verloopt. Ouders die zelf geestelijke nood heb ben bijvoorbeeld, en jou als kind ge bruiken voor troost. Of ouders die 'onbereikbaar' zijn en je niet de aan dacht geven die je nodig hebt. Soms gaat het zelfs een generatie terug en geven ouders onbewust hun eigen trauma's door." „Door je te realiseren dat je verla- tings- of bindingsangst een be schermlaag is die je jezelf ooit hebt aangemeten om te kunnen overleven als kind. Het beschermt oude pijn, die je liever niet voelt. Maar alleen door dat verlaten of verstikte kind nu wél toe te laten, kun je de wond he len en wordt echt contact mogelijk. Als volwassene heb je namelijk de draagkracht om die pijnlijke gevoe lens wel te hanteren. Een handig hulpmiddel hierbij is het Werkboek Liefdesbang dat in mei 2019 zal ver schijnen. Hierin staan concrete tips om zelf aan de slag te gaan met het helen van verlatings- en bindings angst, zodat je beschikbaar wordt voor echte liefde." dinsdag 9 oktober 2018 Dominique Prins Je schreef 'Liefdesbang' al een paar jaar geleden. Er werden ruim 55.000 exemplaren van verkocht. Waarom verschijnt het nu met een blauwe kaft? Maar zijn het niet vooral vrouwen die met dit soort liefdesthema's worstelen en daar boeken over lezen? Waarom zouden mannen dat ook moeten doen? Daar kun je toch niks aan doen, als je nu eenmaal op 'foute' types valt? Hoe werkt dat dan precies? Waar komt die angst vandaan? Hannah Cuppen: „Mannen lijden even zeer onder problemen met de liefde als vrou wen." FOTO MARCO OKHUIZEN —Hannah Cuppen Hoe kun je dat oplossen? Liefdesbang, door Hannah Cuppen, uitgeverij AnkhHermes (€17,99).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 23