de Duitsers mag weer Spitse op weg naar record als international '6 19 kunstgrasverbod én aanpassing competitie inkomsten uit Europees voetbal zijn almaar groeiende", ziet sport- marketeer Chris Woerts. „De UEFA lanceert binnenkort een derde Eu ropees toernooi, met gegarandeerd plaatsen voor Nederlandse clubs. De Europa League levert almaar meer op, de Champions League hetzelfde verhaal. Als Nederlandse clubs slim zijn, zeggen ze ja. Uit de binnenlandse markt ga je dat nooit terugverdienen. Onmogelijk." Bij clubs uit de middenmoot en de onderkant van de eredivisie leeft nog scepsis. Kunstgrasclubs zullen moeten investeren in een grasmat, nog los van de kosten van een trai ningscomplex. En als de eredivisie inkrimpt naar zestien clubs, bete kent dat automatisch een grotere kans op degradatie, met alle finan ciële gevolgen van dien. Daarom willen de kleinere clubs een gega randeerd bedrag uit de Europese pot: het is immers maar de vraag of een Nederlandse club zich elk jaar plaatst voor de Champions League. „Je moet de boel goed uitonderhan- delen, naar tevredenheid van alle partijen", aldus Woerts. „Maar dit is voor alle clubs de best denkbare oplossing. Het is dan in ieders be lang dat het Nederlandse voetbal sterker wordt én Europees pres teert. Het gebakkelei over de her verdeling van het Nederlandse tv- geld leidde nergens toe, dat bedrag is veel te klein en zal amper groeien. In dit plan zien de topclubs hun wensen gehoord, de kleinere clubs zullen inzien dat ze er over een lan gere periode bezien beter van wor den. En het belangrijkste: de eredi visie gaat er qua uitstraling, ge zondheid en niveau op vooruit." PROGRAMMA ken: de timing van de wedstrijd lijkt wel wat op die uit 2005. Des tijds troffen de landen elkaar in de Kuip. De oosterburen waren de WK-fïnalist die bij het eindtoer- nooi erna (EK 2004) al in de groeps- fase sneuvelde. Net zo roemloos als deze zomer gebeurde in Rusland. Een icoon als Oliver Kahn liep op zijn laatste benen. Lothar Matthaus was op zijn 39ste net als internatio nal gestopt. Bij Oranje ontlook net een nieuwe generatie. Een jonge Arjen Robben scoorde die avond twee keer. Robin van Persie speelde zijn derde interland, Dirk Kuyt zijn elf de. Misschien wordt het wel weer een boeiende 2-2 zoals destijds. Oranje kwam gisteravond bijeen in Zeist. Vandaag is de eerste trai ning van een week waarin het ook nog België - Nederland is. Maar eerst dus de Duitsers, in de tweede speelronde van de Nations League. Ronald Koeman gaat grotendeels met het elftal spelen dat hij op stelde in Frankrijk. Alleen Kenny Tete is er zeker niet bij als rechts back en Davy Pröpper meldde zich af met een voetblessure. De bonds coach zat vorige week op de tribune bij PSV - Internazionale en raakte er enthousiast. Over de groei die ta lenten zoals Steven Bergwijn en Pablo Rosario doormaken. Over Denzei Dumfries, die vier jaar gele den nog voor de amateurs van Ex celsior Maassluis uitkwam. Dat de Duitse bondscoach Joa- chim Löw daarbij nog zoekende is, blijkt wel uit het selecteren van Mark Uth. De 27-jarige ex-spits van Heracles en Heerenveen maakte vorig jaar 23 Bundesliga-goals bij Hoffenheim, maar heeft het nu moeilijk bij Schalke 04. „Ik ben zelf ook verrast dat ik ben opgeroepen", zei Uth. „Maar dat het tegen Neder land is, vind ik uiteraard prachtig." Sherida Spitse (28) zag heel Eu ropa al met het Nederlands elftal. Vanavond gaat ze op voor inter land nummer 153. Haar reis met Oranje brengt haar naar een slaapstadje in Midden-Jutland, Viborg. Het klinische Energi Vi borg Stadion (vanavond met zo'n 7000 toeschouwers niet uitver kocht) is een tochtige plek, om ringd door grijze panden van een advocatenkantoor en een reisbu reau. Het maakt Spitse niet veel uit. Sinds het gewonnen EK vorig jaar speelt Oranje in volle stadions door het land heen. Een uurtje is doorgaans nodig om de middel grote stadions van ons land uit te verkopen. Maar in haar lange loopbaan is Spitse wel anders ge wend. De middenvelder is de meest ervaren speelster van dit Oranje. Twaalf jaar geleden alweer droeg ze het oranje shirt voor het eerst bij een oefenwedstrijd in Londen tegen Engeland. Inder daad, als meisje van 16 jaar. „Vera Pauw, toen bondscoach, gooide me er gewoon in. Tegen Kelly Smith, een grote speelster in het vrouwenvoetbal. Stond ik dan. Ik heb alleen maar achter haar aan gelopen. Als klein meisje dacht ik wel dat ik ooit Oranje zou halen. Maar zoveel wedstrijden? Nee, daar denk je helemaal niet aan." Het behalen van het WK vol gende zomer is voor Spitse van zelfsprekend het nieuwe grote doel. Oók omdat zij één van de be palende gezichten is van deze suc cesgeneratie. Want wat gebeurt er met deze selectie als het WK niet wordt gehaald? Gaat iedereen wel door? En ook: gaat de bondscoach dan niet verder met een verjongde selectie? Zo bezien is deze beslis sende fase van de WK-kwalifica- tie ook in een groter geheel cruci aal. Blijft het bij één uitschieter (EK-winst)? Of maakt Nederland WK 2019 Programma écht de stap naar de wereldtop? En dan is er dus voor Spitse nog dat record. Annemieke Kiesel- Griffïoen speelde van 1995 tot 2011 156 keer voor Oranje. Om dat aan tal te evenaren, heeft Spitse na vanavond nog drie interlands no dig. Als Nederland het WK mis loopt, komt ze na de finale van de play-offs precies één interland te kort. Een reden om sowieso door te gaan? Spitse: „Zo kijk ik er niet echt naar. Weet je: ik ben 28 en eigen lijk dus nog best jong. Ik heb in principe nog jaren te gaan. Ik zit er al twaalf jaar bij, maar heb nooit het gevoel: pfff, weer voor Oranje spelen. Zolang het team mij nodig Vanavond speelt Sherida Spitse inter land nummer 153. Nog drie te gaan heeft en ik vind het nog mooi, stop ik hier niet mee. En dat re cord? Ik weet natuurlijk dat ik er heel dicht bij ben. Maar het is niet zo dat ik thuis een boekje heb waarin ik driftig een vinkje zet na weer een interland, hoor." Over die fitheid gesproken. Het vrouwenvoetbal is de laatste jaren enorm veranderd. De toppers zijn sterker, fitter, beter. Na een korte terugkeer naar de Nederlandse competitie speelt Spitse nu weer in Noorwegen bij Valerenga, waar fysiek het uiterste wordt ge vraagd. „Ik heb de laatste jaren de knop omgezet. Uit alle testen blijkt dat ik fitter ben dan ooit. Mijn vrouw en kleine zoontje Jens geven mij die kracht ook." dinsdag 9 oktober 2018 GO de schop Zaterdag 20.45 uur Nederland - Duitsland (Johan Cruijff Arena) Dinsdag 16 oktober 20.45 uur België - Nederland (Koning Boudewijnstadion) Nations League oefeninterland De Oranje-vrouwen verdedigen vanavond in Viborg tegen Denemarken een 2-0 voor sprong. De beslissende play- off (tegen België of Zwitser land) ligt voor het grijpen. Net als het recordaantal interlands voor Sherida Spitse. Daniël Dwarswaard Viborg PLAY-OFFS Vanavond 18.00u Denemarken - Nederland (0-2) 19.00u Zwitserland - België (2-2) De twee winnaars spelen in november tweemaal tegen elkaar om het laatste ticket voor het WK komende zomer in Frankrijk. Televisie: Denemarken - Nederland wordt vanavond live uitgezonden op Veronica. A Sherida Spitse (midden): op haar 28ste fitter dan ooit. fotoanp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 19