"«mm®* I 69.- Thermen Bussloo EUWS 11 ÖÊJkÖ* INTERNATIONALISERING UNIVERSITEIT MAASTRICHT Is het erg dat een universiteit meer buitenlandse dan Nederlandse studenten opleidt? Nee, zegt voorman Martin Paul van de Maastricht University. Ook al vertrekken veel studenten na hun afstuderen weer. n de gangen van de universiteit in Maastricht moet je goed zoeken om nog studenten Ne derlands te horen praten. En gels is hier de voertaal, af en toe afgewisseld door Duits of Frans - en vooruit, soms door Nederlands. Geen wonder: hier zitten studenten van 121 nationali teiten. Maar daar is lang niet ieder een positief over: met Nederlands gemeenschapsgeld worden jonge ren opgeleid die die kennis elders zullen gaan gebruiken. De belangrijkste man van de universiteit is er wél blij mee. In zijn werkkamer in een voormalig klooster legt voorzitter Martin Paul van het College van Bestuur uit waarom. „We koesteren diver siteit." „Nee, wij vinden van niet. Wij denken dat werken in teams met verschillende achtergronden, bui tengewoon behulpzaam is voor de latere carrière. In een international classroom praten twee studenten uit Nederland, een uit Duitsland en een uit China over problemen." „De verhouding moet bij ons 40/60 zijn. We zijn geen universi teit die op VN-terrein staat. We zijn nog steeds een Nederlandse universiteit." „Daarom zijn we heel duidelijk naar studenten over of een oplei ding in het Engels is. Bij ons is het beleid: als de inhoud en academi sche arbeidsmarkt van een oplei ding een internationale context hebben, is de opleiding Engelsta lig. Als de context en toekomstige arbeidsmarkt Nederlands zijn, is de opleiding in het Nederlands. En BLIJVERS dan hebben we nog iets wat er tus senin zit en tweetalig is. We heb ben wel de afspraak binnen de VSNU (Vereniging van Universi teiten, red.) dat er voor elke oplei ding ergens aanbod in het Neder lands moet zijn." „Ik vind dat niet erg. Ik was bijna dankbaar dat BON (Beter Onder wijs Nederland, red.) de Universi teit Maastricht heeft gekozen. Omdat wij het taalbeleid juist heel serieus nemen. Zoals bekend heeft BON de rechtszaak ook verloren." Critici zeggen dat universiteiten de buitenlandse studenten ge bruiken om geld binnen te har ken. Hoe meer studenten, hoe meer geld ze krijgen. „Wij groeien niet fors. We zitten in een regio die te maken heeft met ontvolking en vergrijzing van een arbeidsmarkt, waar een indu strie zit die zegt: we hebben in stroom nodig van internationale studenten. Er wordt geen geld mee verdiend. Dat geld wordt omgezet in werkgelegenheid in deze stad." (onderbreekt al tijdens de vraag) „Dit sprookje is kennelijk niet uit de wereld te halen. Dat vind ik heel jammer. Natuurlijk is de af spraak in Europa dat studenten die ergens in Europa willen studeren dat onder de voorwaarden van dat land kunnen doen. Nederlandse studenten die in Duitsland stude ren, betalen geen collegegeld, om dat dat daar niet hoeft." „Punt 1: er zijn afspraken. Punt 2: om het geld dat de Nederlandse overheid in de buitenlandse stu denten investeert terug te verdie nen, moet 6 of 7 procent van hen na afstuderen hier blijven. 20 pro cent blijft. Dus het geld dat de overheid investeert wordt terug verdiend en overgecompenseerd." „Die discussie laat ik graag aan de technische universiteiten over." „Als het op mijn bordje komt, ga ik me daarover buigen." (pauzeert even) „Mijn punt waarom ik niet te veel kan en wil zeggen: ik denk dat de situatie van de Universiteit Maastricht en de belangstelling van en voor de regio iets anders is dan bij technische universiteiten en bij universiteiten in de Rand stad. We moeten er natüürlijk voor zorgen dat het op landelijk niveau niet ontspoort." „Aan deze universiteit is geen ver dringing en ik denk ook aan de meeste algemene universiteiten niet. Dus dan is het vaak één casus, aan één opleiding, aan één univer siteit waardoor blijkbaar weer een nationaal probleem ontstaat." „Dat is niet alleen voor technische universiteiten een probleem. Daarom bouwen wij ook techni sche studies op, net als de univer siteit van Groningen. Als het een issue is voor Nederland, is dat een issue voor alle universiteiten en hogescholen. Verdringing moet worden vermeden. Daar ben ik het mee eens. Maar ik denk niet dat het een breed probleem is." 3 dagen hotel O 3 dagen Texel**** 3 dgn Antwerpen**** www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-2359693 7ocpg dinsdag 9 oktober 2018 GO 'Kosten van buitenlandse student worden terugverdiend' Ellen van Gaaien Maastricht Inmiddels is meer dan de helft van de studenten van buiten landse komaf. Is dat niet te veel? Waar ligt de grens? Twee derde van de opleidingen is Engelstalig. Dat kan Neder landse studenten afschrikken. Martin Paul van de Maastricht University vindt het geen pro- blem dat twee derde van het onderwijs in het Engels wordt gegeven, foto marcel van hoorn Uit onderzoek van Nuffic, de organisatie voor interna tionalisering in het onder wijs, blijkt dat dat een kwart van alle buitenlandse stu denten die tussen 2006 en 2012 afstudeerden na vijf jaar nog in Nederland woon den. Dat aantal daalde wel van 29,3 naar 22,27 procent per jaar. In absolute cijfers nam het aantal 'blijvers' wel toe. het kabinet wil dat meer studenten blijven hangen. Toename buitenlandse studenten 300.000 48.507 20.604 Totaa 250 200 150 100 Nederlands 2009 '10 '11 '12 '13 '14 '15 '16 '17 '18 U bent zelfs voor de rechter ge sleept omdat u zoveel Engelsta lige opleidingen aanbiedt. Critici beklagen zich ook over al het belastinggeld dat naar bui tenlandse studenten gaat. Maar er gaan niet zoveel Neder landers over de grens als dat er buitenlandse studenten hier komen. Toch vinden universiteiten dat ze te weinig geld krijgen. Met name technische universiteiten, die de stroom studenten niet aankunnen, klagen en stellen studentenstops in. Maar uiteindelijk komt het ook op uw bordje. Hoe bedoelt u? Maar er zijn studentenstops. Terwijl er wel veel buitenlandse studenten plekken innemen. Voor maar: Verblijf 3 dagen in een sfeervol hotel midden op de Veluwe, vlakbij Apeldoorn. 2 nachten in 3* Fletcher Hotel Het Veluwse Bos (7,6) 2 keer uitgebreid ontbijtbuffet 1 dagkaart voor Thermen Bussloo t.w.v. 34,50 p.p. Gratis wifi en parkeren. Betaal pas bij aankomst! 4* Grand Hotel Opduin Texel (9,0) 4* Van der Valk Hotel Antwerpen (8,2) 2 nachten incl. ontbijtbuffet 2 nachten incl. ontbijtbuffet Koffie- en theefaciliteiten mm Gratis gebruik wellness •wg* Gratis parkeren en wifi jr*™ Gratis parkeren en wifi #3»™ Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 11