Oproep na vliegtuigincident: wissel zwarte lijsten uit 9 Turkse autoriteiten beweren dat Saoedi- Arabië een kritische journalist heeft omgebracht in het Saoedische consulaat in Istanboel. Jamal Khashoggi ging erheen om zijn huwelijkte regelen. Na elf uur wachten sloeg zijn verloofde alarm. Turkije belooft te bewijzen dat het li chaam van Khashoggi (59) uit het ge bouw is gesmokkeld en op een nog onbekende plaats is achtergelaten. Politiemensen hebben tegen staats- persbureau Anadolu gezegd dat vorige week dinsdag, op dezelfde dag dat Khashoggi het consulaat bezocht en spoorloos verdween, een groep van vijftien Saoediërs het consulaat in Istanboel inging. Het zou een doods eskader zijn dat 'speciaal voor de moord' was ingevlogen. Kort daarna verliet de groep Istanboel weer. Zaterdagavond lieten Turkse autori teiten uitlekken dat er een strafrechte lijk onderzoek gaande was naar de dood van Khashoggi. Hij zou om het leven zijn gebracht toen hij volgens een vooraf gemaakte afspraak op het Saoedische consulaat verscheen om documenten op te halen voor het aan staande huwelijk met zijn Turkse ver loofde, Hatice Cengiz. Die stond bui ten elf uur op hem te wachten. Dat hebben twee betrouwbare bronnen bij het onderzoek naar de verdwijning gezegd tegen het persbureau Reuters. „We geloven dat de moord met voorbedachten rade is gepleegd en dat het lijk vervolgens uit het consulaat is weggebracht", aldus een van de zegs lieden. President Erdogan heeft gezegd dat hij de ontwikkelingen op de voet volgt. Als het ter dood brengen van de journalist door de Turkse autoriteiten wordt bevestigd en onderbouwd met bewijs, dan zal dat leiden tot een on gekend internationaal schandaal voor de Saoedische koninklijke familie en kroonprins Mohammed bin Salman, de sterke man van het regime. Wegeloven dat het lijk na de moord uit het consulaat is weggebracht Vrijdag nog zei Bin Salman tegen Reu ters dat de Turkse politie het Saoedi sche consulaat mocht bezoeken om te zien of Khashoggi zich daar nog be vond. „Ze kunnen doen wat ze wil len", zei hij. Turan Ki§lakci, van de Turks-Arabi sche mediavereniging, zei tegen de BBC dat Khashoggi op gruwelijke wijze werd gemarteld voordat hem definitief het zwijgen werd opgelegd. „We hebben het over Daesh (Arabisch voor terreurorganisatie IS, red.)", zei hij. „Dit is echt hun mentaliteit." Het Saoedische consulaat in Istan- boel spreekt de Turkse beschuldigin gen in alle toonaarden tegen. De be wering dat Khashoggi in het consulaat is vermoord, wordt verontwaardigd als 'ongegrond' van de hand gedaan. In de verklaring wordt onderstreept dat Saoedi-Arabië het grootste belang hecht aan het beschermen van de vei ligheid van zijn burgers. Vertrokken De Saoedische autoriteiten blijven be weren dat de journalist kort na zijn be zoek weer is vertrokken. Dat wordt door zijn verloofde tegengesproken. Saoedische diplomaten hebben tot nu toe nagelaten met bewijzen te komen voor het vertrek van de journalist uit het consulaat. Khashoggi is een van de bekendste Sa oedische journalisten. Hij heeft 1,68 miljoen volgers op Twitter en is vooral kritisch over het beleid van kroon prins Mohammed bin Salman. Diens hervormingen in het oerconservatieve islamitische koninkrijk worden in westerse hoofdsteden geprezen. In opdracht van Salman zijn echter ook honderden Saoediërs vastgezet wegens 'corruptie' en op beschuldi ging van het overtreden van de anti- terrorismewetgeving. Ook zouden ze de 'nationale veiligheid' in gevaar heb ben gebracht. Onder de slachtoffers van de arrestatiegolven bevinden zich bekende ondernemers, religieuze lei ders, intellectuelen en vrouwen die opkomen voor meer rechten. Die werd zaterdag door de marechaus see uit de KLM-vlucht van Abu Dhabi naar Amsterdam gehaald, omdat hij compleet door het lint ging. De man kon met moeite worden overmeesterd door de bemanning en enkele passa giers. Zeker twee passagiers liepen een blauw oog op door vuistslagen. Nadat de piloot alarm sloeg, werden twee Ftö's opgeroepen. Zij begeleid den het vliegtuig korte tijd. De herrieschopper is opgenomen in een kliniek voor geestelijke gezond heidszorg. Waarschijnlijk komt de man op de zwarte lijst van de KLM en mag hij niet meer vliegen met deze maatschappij. Maar zowel de KLM als piloten- en personeels- bonden pleiten ervoor dat deze vlieg verboden breder gelden. „Het zou toch heel apart zijn als deze meneer bij wijze van spreken morgen weer instapt bij een andere luchtvaartmaatschappij", vindt Chris van Elswijk van de Vereniging voor Nederlands Cabinepersoneel (VNC). „Binnen Europa zou meer samenge werkt moeten worden, nu mogen die lijsten niet worden uitgewisseld." Het aantal aso-passa- giers in het luchtruim neemt toe. In 2017 waren er in Nederland 1038 inci denten rond ongehoorzame, agressieve en dronken passagiers, in 2016 telde de Inspectie Leefomge ving en Transport (ILT) nog 988 gevallen. De jaren daar voor bleven de aantallen steeds onder de 800. „De KLM traint het personeel goed om met lastige passagiers om te gaan", zegt Van Elswijk, werkzaam bij KLM. „Het is heel lastig als iemand plotse ling over de grens gaat. Bij alcoholge bruik zou je dat eerder kunnen zien aankomen." Daarom zouden striktere afspraken gemaakt moeten worden over alcohol op luchthavens, vindt hij. KLM, verkeersvliegers en andere vak bonden hebben eerder al gepleit voor een Europese zwarte lijst, zegt Van Elswijk. „Als je in de kroeg vervelend bent, word je eruitgezet. In de lucht is dat lastiger." F16's De Ftö's vlogen vanaf de Duits-Neder landse grens een eind mee met het passagiersvliegtuig om poolshoogte te nemen, aldus een woordvoerder van de Koninklijke Luchtmacht. Ze noemt de inzet van de F-16's in dit geval vrij uitzonderlijk. „Het gebeurt doorgaans slechts in drie gevallen: als er geen communicatie mogelijk blijkt tussen een toestel en de luchtverkeersleiding, als er geen vluchtplan bekend is of als er problemen zijn met de transponder en een piloot zich niet bekendmaakt." maandag 8 oktober 2018 GO 'Saoediërs hebben journalist vermoord' Mare Guillet Istanboel - Turkse bron bij het onderzoek ililiüiiijiiiiiLiïiuLiiBi ui mini immuun Het Saoedische consulaat in Istanboel. Hier zou volgens Turkije een prominente Saoedische journalist zijn omgebracht, fotoap Jamal Khashoggi is spoorloos verdwenen. Hij heeft 1,68 miljoen volgers op Twitter. FOTO REUTERS Luchtvaartmaatschappijen moeten zwarte lijsten met elkaar kunnen delen. Daarvoor pleiten de Vereni ging Nederlands Cabinepersoneel en de KLM na een incident met een 29-jarige Amerikaan. Niels Klaassen Schiphol In 2017 waren er 1038 incidenten rond vliegtuigpassagiers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9