Pechtold: 'Ik word 53, er ligt 'n VAN NIETS NAAR DE TOP (EN WEER TERUG) 4 De cirkel is rond, vindt Alexander Pechtold. In twaalf jaar tijd bracht zijn partij terug naar het centrum van de macht. Een overzicht in twaalf momenten. POLITIEKE CARRIÈRE 22 november 2006 Het begint als een drama voor Pechtold. De partij houdt maar drie zetels over bij de Kamerverkiezingen. Al verkoopt hij het zelf als een overwinning, want in de opiniepeilingen stond de partij ook even op nul zetels in de nieuwe Kamer. Voorjaar 2009: Pechtold trekt zich samen met partijvoorzitter Ingrid van Engelshoven en Eerste Kamerlid Gerard Schouw terug in Gent om de partij te herbronnen. Voortaan zal D66 zich minder profileren met bijvoorbeeld de ge kozen burgemeester en meer als onderwij spartij en als partij die de - in Pechtolds ogen - vermolmde sociale ze kerheid zou hervor men. Om te begin nen met de AOW. Op 24 juni 2006 wordt Pechtold door het D66-congres aangewezen als lijsttrekker. Daar gaat een in terne machtsstrijd aan vooraf, waarbij D66-godfather Hans van Mierlo de doorslag geeft. Terwijl Pechtold wordt geïnterviewd door een cameraploeg in Amsterdam omdat hij zichzelf heeft gekandi deerd voor het lijsttrekkerschap, komt stomtoevallig Hans van Mierlo langslopen. „Ik zag Van Mierlo in mijn ooghoeken aan ko men lopen", vertelt Pechtold daar later over. „Ik dacht alleen maar: als hij me maar herkent." Maar Van Mierlo ziet de camera, redt de situatie en zegt dat hij Pechtold een waardige opvolger vindt. Zo geschiedde. 999,- sü D Alexander Pechtold zegt nog geen idee te hebben wat hij gaat doen. Nu zijn 'opdracht' erop zit - D66 zit in de regering - gaat hij de komende tijd nadenken over zijn toekomst. „Ik word dit najaar 53, er is nog een hele fase voor me. Maar de af gelopen veertien jaar in Den Haag waren zo allesomvattend. Dan moet je ook even tijd nemen om nieuwe doelen te stellen", zei Pechtold zaterdag na afloop van zijn afscheidsspeech op het con gres in Den Bosch. Op speculaties dat hij Commis saris van de Koning zou willen worden, ging hij niet in. „Ik hoor van alles, maar de komende we ken ga ik eens rustig nadenken." Pechtold zegt in maart al het besluit te hebben genomen het bijltje er bij neer te gooien. Hij nam het samen met zijn kinde ren. „Zij gaan nu de laatste fase in op school, zij willen mij ook wel eens wat vaker zien." Daarbij speelde ook mee dat hij wilde voorkomen dat hij te lang zou blijven zitten. „Ik heb natuurlijk ook in het verleden gezien hoe dat met anderen is vergaan. Ik heb daarnaar geluisterd, ik heb ook met hen gesproken." Pechtold zegt dat hij het als zijn taak zag om de partij op te bou wen, nadat D66 bij zijn aantreden in 2006 nog maar drie zetels over hield in de Kamer. Daarbij wilde hij laten zien dat D66 regerings verantwoordelijkheid aankon. „Ik zag dat als een bepaalde opdracht voor mezelf en die is nu klaar." Pechtold kwam afgelopen jaar onder meer in het nieuws van wege een appartement dat hem door een bevriende oud-diplo maat was geschonken. Ook werd hij voer voor de roddelbladen, Op 3 maart 2005 wordt de relatief onbekende burge meester van Wageningen Alexander Pechtold ingevlo gen als minister voor be stuurlijke vernieuwing in het kabinet Balkenende-2. Hij moet de tussentijds op gestapte Thom de Graaf opvolgen. Pechtold valt ei genlijk alleen op door die ene uit spraak waar al zijn collega's over val len: de Haagse poli tiek is volgens hem 'veel vuiler en vun- ziger dan de mensen denken'. Hij krijgt smalend de bijnaam 'Kereltje Pechtold'. Kerstspecial Budapest maandag 8 oktober 2018 Hans van Soest Pechtold in twaalf momenten 8-daagse busreis vertrek op 22/12 6-daagse vliegreis vertrek op 23/12 Hoogtepunten stadsrondritten o.l.v. Nederlandssprekende gids nachtmis in de St. Stephans Basiliek galadiner in het Gundel restaurant barokslot Gödöllö o.l.v. Nederlandssprekende gids y candle-light dinercruise met muziek Boek nu op oad.nl/kerstspecials of k 0547 20 16 83 (ma-zaï Prijzen zijn vanaf prijzen, p.p., excl. res. kosten en calamiteitenfonds. O.v.v. typefouten. Laurens Kok Den Bosch

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 4