3 Van den Berg danste van Burgh naar Zoutelande. En haar paardenstaart, die ze ker een halve meter lang is, zwiepte achter haar aan. Nadat ze na 11 a 12 kilome ter de veel te snel gestarte Friezin Hinke Schokker passeerde, lag de weg voor haar open. „Ik zat toen in een heel fijn groepje man nen", vertelde ze. „Van hen heb ik echt wel profijt ge had. Ik zei ook steeds: 'Ik vind jullie allemaal lief. Zij begeleidden mij mooi naar het strand." In het rulle zand vond Van den Berg het, net als ie dereen, pittig. Het lag er an ders bij dan bijvoorbeeld in 2017, toen ze als vierde fi nishte. „Het strand was zacht. Het was gruwelijk. Alle energie ging verloren in het zand." Toen ze een maal bij Domburg weer vaste grond onder haar voe ten kreeg, wist ze: dit ga ik niet meerweggeven. Voor de Zuid-Hollandse was 2018 al een jaar om nooit te vergeten. Eind 2017 besloot ze dat ze alles op al les wilde zetten om een keer de marathon binnen de 3 uur te lopen. Haar trai ner, Ruud van Maurik, schreef een schema voor haar, zodat ze in april in Rotterdam kon pieken. Dat lukte. Met 2.53.03 was ze daar de snelste Neder landse. Van den Berg: „Tot 35 kilometer ging het su- pergoed. Daarna deed alles pijn. En toen zette ik die tijd neer, ik kon het niet ge loven..." Het strand was zacht. Het was gruwelijk. Alle energie ging verloren Eerder had ze zich ook al verbaasd in de 20 van Al phen en tijdens het NK halve marathon in Venlo. „Ik heb dit jaar zulke grote stappen gemaakt. Ik heb mezelf keer op keer ver baasd", vertelde ze. „Maar een paar weken voor de Kustmarathon vond ik het wel spannend worden, hoor. Ik zag iedereen zó snel lopen. Ik begon te twij felen, Maar een paar dagen van tevoren heb ik de knop omgezet. Ik realiseerde me dat ik gewoon tevreden moest zijn over hoe ik zou lopen. Die gedachte heb ik in de wedstrijd vastgehou den en uiteindelijk heeft me dit opgeleverd." Verschuure Zes minuten achter de nummer één (3.00.38) fi nishte Monique Verschuure uit Yerseke als tweede. „Na tuurlijk had ik ook willen winnen", reageerde ze. „Maar ik kan niet anders dan tevreden zijn met deze plek en deze tijd. Ik weet dat ik een goede wedstrijd gelopen heb en dan kun je maar één ding: blij zijn." Verschuure maakte eve neens stappen in 2018. Ze verbeterde in februari al haar persoonlijk record op de halve marathon en deed dat in september nog eens. En ook haar snelste tijd op diverse andere afstanden scherpte ze aan. „Ik heb een goede trainer, hè", zei ze, verwijzend naar Jan de Wilde. „Hij heeft heel veel geduld. Hij zegt: je moet niet alles tegelijk willen, want dan gaat het niet goed. Hij is bij mij alles aan het fi- netunen en dat heeft dui delijk resultaat." bleef het niet. Vlak voordat Lein zaterdag het startschot voor de Kustmarathon loste, klapten de at leten en de toeschouwers ook hun handen kapot. Langer dan een mi nuut. Lein en Lenie genoten, zwaaiden, maakten er zelf een foto van en pinkten een traantje weg. Stevige knuffel Tweeënhalf uur later was het Zou- telandse echtpaar er ook weer bij de finish. Zo vertrouwd. Samen met burgemeester Rob van der Zwaag wachtten ze tot de eersten de wedstrijd voltooiden. Bij de eer ste vijftien edities tilde Lein Lie- vense de winnaar en winnares op. Nu koos hij voor een stevige knuf fel of een ferme handdruk. Erwin Harmes, de nummer drie, werd er emotioneel van. „Of ik onderweg aan Lein gedacht heb? Zeker. Ik wilde heel graag extra goed voor hem lopen", zei de Middelburger. „Toen ik hoorde dat hij ziek was, vond ik dat ook heel erg." Heb je hem zien staan met die brede grijns bij de finish? Mooi toch. Met de Yersekse Monique Ver schuure was het niet anders. „Het was heel bijzonder om Lein en Le nie bij de start te zien. Dat doet dan echt wel wat met je", zei de num mer twee in de vrouwenwedstrijd. „En vervolgens waren ze er ook nog bij de finish. Prachtig." „Onderweg zat ik er op het strand wel doorheen", vervolgde Verschuure. „Ik heb er veel op ge traind, maar nu viel het me tegen. Daardoor begon ik te mopperen, iets dat niet echt bij mij hoort. Maar toen dacht ik vervolgens: Ja, wat zeur je nou? Hoe mooi is het dat jij hier gewoon nog kunt lopen! Dat is niet iedereen gegeven." Van der Zwaag was blij dat Lie- vense toch nog zo veel van de ma rathon had kunnen meemaken. „Hij neemt op tijd zijn rust", zei hij. „Maar heb je hem zien staan met die brede grijns bij de finish? Heel mooi." De burgemeester van Veere, waar Zoutelande onder valt, was al maanden bezig met het zoeken naar een moment waarop Lein en Lenie het ereburgerschap konden ontvangen. In overleg met de kin deren van hen werd voor de vrij dag gekozen.„Het is een evene ment met 10.000 deelnemers, dui zenden vrijwilligers en heel veel toeschouwers. Al die mensen ge nieten. En daar zijn zij de aanstich ters van", aldus Van der Zwaag, die bij beiden elf jaar geleden ook al een lintje opspelde. Persoonlijke boodschap Wie Lein en Lenie niet aan de fi nish trof, kon een persoonlijke boodschap voor hen achterlaten in de tent achter de finishlijn. Op kar tonnen handjes konden ze iets schrijven. Wim Verburg, deelne mer aan de Wandelmarathon, was één van de velen die dat deed. „Lein en Lenie hebben niet alleen Zoutelande en Veere op de kaart gezet, maar heel Zeeland", gaf de Goesenaar aan. „De Kustmarathon is pure reclame voor de provincie. Wij gaan altijd met de hele familie in dit weekeinde naar Zoutelande. Dit keer liep mijn zwager de Kust marathon. Die heb ik in het verle den ook gelopen. Dit jaar heb ik me ingeschreven voor de zondag." Verburg weet dat Lein en Lenie Lievense voorheen ook de triatlon van Zoutelande organiseerden. „Ik heb daar ook aan meegedaan en ik heb zelfs nog wedstrijden tegen Lein gelopen. Het is heel erg dat het nu zo slecht met hem gaat." De handjes - veel in getal - wer den allemaal aan een lint beves tigd. Tezamen tilden ze Lein en Le nie in deze zware tijd op. maandag 8 oktober 2018 GO •4 Liselotte van den Berg (nummer 2004) zit ver scholen tus sen de man nen bij de strandopgang bij Vrouwen polder. FOTO RUBEN OREEL Van den Berg heeft haar stoeptegel De euforie won het zater dag van de vermoeidheid. Liselotte van den Berg zat na haar overwinning in de Kustmarathon com pleet kapot, maar wat was de 36-jarige atlete uit Zoeterwoude-dorp blij. „Ik heb de hele week ge dacht: ik wil die stoepte gel, ik wil die stoeptegel, ik wil die stoeptegel! En nu krijg ik 'm", jubelde ze. Roeland van Vliet Zoutelande - Liselotte van den Berg één applaus voor Lein en Lenie - Burgemeester Van der Zwaag 'fingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 31