ZEELAND GEBOEKT Chris de Stoop vertelt Presentatie boek Van Driel Langs een vloedlijn van messen ZEELAND 21 Weer een boek over de Provinciale Stoomboot Diensten (PSD)? Jawel, maar dit lijkt in niets op die andere, zeggen Frans Meijaard, Wilma Valk en Reggie Corijn. Het jongste boek over de PSD is totaal anders dan vorige publicaties, omdat het volledig geschreven is vanuit Bresjes' perspectief. De 'bwoat' tussen Breskens en Vlissingen vaart sinds maart 2003 niet meer. Maar de herinnerin gen, sterke verhalen en zelfs spul len van de PSD worden in West- Zeeuws-Vlaanderen gekoesterd, ontdekte het drietal. En zelfs verheerlijkt. Frans: „De snert van de boot wordt ieder jaar lekkerder. En zelfs de koffie, terwijl de redactie van een opi nieblad zich ooit in een koffietest afvroeg of de koffie wellicht rechtstreeks uit de Wester- schelde werd geschonken." In het lijvige boek van 176 pagina's wordt in woord en beeld te ruggeblikt. Anekdotes De schrijvers spraken veel mensen die bij de PSD hebben gewerkt, zijn in de geschiedenis gedoken en tekenden anekdotes op. Een hele kluif, waar ongeveer een jaar tijd overheen ging. Zo sprak Wilma Valk een familie waar van zowat iedereen bij de PSD werkte. „En ik heb nergens waar ik kwam, hetzelfde gehoord. Iedereen heeft zijn eigen verhaal." De interviews en achtergrondverhalen over de historie worden afgewisseld met korte anekdotes. Veel daarvan werken op de lach spieren. Van mysterieus schuddende auto's op de aanlegplaats tot een chique madam in een bontjas die een kom snert over zich heen kreeg. Jan Keersemaker, gepensioneerd perso neelschef en onderdirecteur van de PSD, stelde ook zijn verzameling van honderden anekdotes beschikbaar. Daar maakten de schrijvers een selectie uit. Asbak Ook kreeg het drietal allerlei spullen onder ogen die van de boot afkomstig zijn. Zoals een opener, onderzetters, een sleutel die op alle deuren past of een muntje voor de lift. Die staan allemaal afgebeeld in het boek. Zelfs een asbak. In de twee rooksalons lagen onver woestbare metalen asbakken. 'Vrijwel altijd vol en soms een beetje vuil', staat er te lezen. Een inwoonster van Breskens stopte de asbak, met stinkende inhoud, stiekem in haar tas tij dens de laatste afVaart op 15 maart 2003. In to- f v*; taal is er langs meer dan tweehonderd foto's te bladeren. Fotografen Peter Verdurmen en Ro nald den Dekker (zelf een oud PSD-er) stelden ook hun fotocollectie beschikbaar. Naast een terugblik, kijken de makers DE BWOAT VAN BRESJES van het boek vooruit. Sebastiaan Keijmel uit Breskens studeerde scheepsbouw en scheeps- management en krijgt als laatste het woord over de toekomst van het fietsvoetveer. 'Wie weet hebben we straks twee elektrisch aange dreven veerboten, die niet alleen auto's kun nen meenemen, maar tevens over een dek be schikken om van het uitzicht te genieten én waar men koffie, kroketten en snert verkoopt!' De Vlaamse auteur Chris de Stoop geeft maandag 22 oktober een lezing in het tropisch bos van Omnium in Goes. Hij vertelt dan vanaf 20.00 uur over zijn nieuwste boek Wanneer het water breekt. De Stoop (1958) is journalist en au teur van geëngageerde boeken. Met Dit is mijn hof- het relaas van de teloorgang van de gewone boer - won hij in 2016 de Zeeuwse Boekenprijs. Wanneer het water breekt is het waargebeurde verhaal over een groep Vietnamese bootvluchte lingen. Visser Hung en zijn dochter Quyen kwamen terecht in het Vlaamse Wichelen. Daar raakten ze bevriend met de schrijver. Voor zijn boek sprak hij met hen en met een tiental mede-vluchtelingen. De lezing wordt georganiseerd door 'Horen, zien en lezen', een nieuwe stichting die op verschil lende locaties in Goes en omge ving culturele en maatschappe lijke activiteiten wil organiseren. Kaartjes voor de avond met De Stoop zijn voor 10 euro te koop bij de Goese boekhandels Het Paard van Troje en De Koperen Tuin. Tijdens de oorlog drukte het Duitse bestuur zijn stem pel op het cultuurbeleid. Als de wapens spraken, mochten de muzen immers niet zwijgen. Hoe pakte dat in Zeeland uit? Deze vraag staat centraal in het nieuwe boek van Lo van Driel: Cultuur wordt Kuituur, over het culturele leven in de provincie tijdens de oorlog. Culturele activiteiten waren alleen mogelijk in samenwerking met de bezetter. Daarmee gaat dit boek over wat wel genoemd wordt 'culturele collaboratie'. In Cultuur wordt Kuituur wordt aan dacht besteed aan de nationaal- socialistische cultuuropvatting en de manier waarop het Duits bestuur zich op cultureel gebied manifesteerde. Het boek wordt vrijdag 2 no vember om 15.30 uur gepresen teerd in de Kloveniersdoelen in Middelburg. Directeur Hannie Kool-Blokland van het Zeeuws Archief vertelt dan over 'cultu rele collaboratie, de oorlog en de archieven'. Aansluitend gaat Re- becca van Wittene in gesprek met de auteur. Aanmelden per email: boerruiter@zeelandnet.nl. Het aantal plaatsen is beperkt. Zeeuwse schrijvers Piet Gerbrandy, de dichter uit het verre oosten, gaat in zijn pas verschenen bundel Vloedlijnen (21,99 euro, Atlas Con tact) naar het uiterste westen. Hij schreef al eens over Zeeland, in de bundel Scheiden wij, in 2007 uitge bracht in de Slibreeks. Ongekend brede regels bood hij en een be kend Bijbels begin: 'Scheiden wij water van land en duister van licht'. Onmiskenbare plaatsnamen en onweerlegbare herkennings punten ontbraken en ontbreken, ze passen niet bij Gerbrandy, een dichter die zijn lezer graag op af stand houdt. Waarin hij niet altijd slaagt, en juist op zulke momenten wanneer het onbegaanbare pad éven wordt bijgelicht, boeit hij als weinig ande ren. Je blijkt dan bijvoor beeld te lopen 'langs een vloedlijn op messen/ gesle pen glazen ju welen/ glad hout van wat brak in woest barnen.' Messen zijn mes heften, de schelpdieren, maar wat is barnen? Zoals vaker bij Ger brandy moet je terug in de historie toen barnen een woord voor bran den was, barnsteen is ervan afge leid. We zien ook: 'in branding zeemlederen mannen op kunst stoffen planken/ tegen duinen verlaten barakken vol wrak meu bilair.' De dichter is van zijn woonplaats Winterswijk naar Walcheren gegaan (of naar een an dere Zeeuwse dan wel Hollandse kust). Hij beschrijft, wéér met veel taalvrijheid: 'nieuwe naturen./ Dieren en planten komen er veel voor.' Zijn taal kan bijna ambtelijk zijn, of banaal en verheven in één adem: 'En kut ook dat voorbijheid niet beklijft.' Vergaarbak Er zijn veel stijlen, veel genres, zo veel dat Vloedlijnen een vergaarbak gaat lijken, al heeft Gerbrandy het zelf op de flaptekst over een vlechtwerk. Hij verwerkte zelfs zijn libretto voor een opera, waarin we zeer Zeeuwse beeld spraak zien: 'Mijn delta dorst naar jouw getij./ Mijn duintop hongert naar jouw lippen./ Mijn mal ver langt naar vette klei.' Maar de dichter waarschuwt dat de kust- idylle van alle kanten wordt be dreigd. Dat doet hij in bitter proza in plaats van in zoete poëzie: 'Windmolenparken en boorplat- forms doorbreken de openheid. Waar stromingen samenkomen wentelen eilanden van plastic zich om verticale assen.' Een dichter om naar te luisteren, in alle bete kenissen van het woord. maandag 8 oktober 2018 GO Wekelijkse rubriek met boeken over Zeeland en boeken van Zeeuwse schrijvers Terugblik op de 'bwoat' Sophie Stockman TTl PRINS HENOJIK. De auteurs van het boek over de geschiedenis van de PSD: Reggie Corijn, Wilma Valk en Frans Meijaard (vlnr). foto peter nicolai "«IMTO WCE.VAANM,,,, De Bwoat van Bresjes - herinneringen aan de PSD wordt op zondag 14 oktober ver kocht tijdens een markt op het Spuiplein in Breskens voor 12,50 euro. Daarna is het boek voor 17,50 euro te koop bij onder meer Bruna in Breskens en Oost burg en tabakspeciaalzaak Petra en Nellie in Oostburg. Pwt Gerbrandy Mario Molegraaf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 21