Pechtold zoekt de luwte op Zon schijnt op Kustmarathon Oncologen boos over mogelijk niet vergoeden van speciale test MammaPrint Walcheren Jan Meulmeester doet 490 opgezette dieren de deur Onder ideale weersomstandigheden hebben duizenden sporters en duizenden toeschouwers genoten van het Kustmarathonweekeinde. Spieren zijn tot het uiterste getest. De één om een persoonlijk record te lopen, de ander met als enige doel: finishen in Zoutelande. De hoofdact op zaterdag werd gewonnen door de Belg Willem van Schuerbeeck en Liselotte van den Berg uit Zoeterwoude- Onlangs adviseerde het Zorginsti- tuut Nederland om de zogenoemde MammaPrint, een genetische test die bij hormoongevoelige borst kanker wordt toegepast, niet op te nemen in het basispakket. Specia listen zijn hier boos over. Als dank zij de test blijkt dat de kans op te rugkeer van tumoren minimaal is, kan de patiënt beslissen geen che motherapie te gebruiken. „In Nederland krijgen zo'n 15.000 vrouwen per jaar borstkanker. De test is geschikt voor zo'n tweedui zend vrouwen met hormoongevoe lige kanker. Voor ongeveer de helft van hen is chemo niet nodig. Het gaat dus om zo'n duizend vrouwen per jaar die toch zo'n behandeling zouden ondergaan als de Mamma- Print niet wordt vergoed", zegt Gabe Sonke, bestuurslid van de Ne derlandse Vereniging voor Medi- Voor de helft van de vrouwen met hormoongevoelige kanker is chemo niet nodig sche Oncologie en internist in het Antoni van Leeuwenhoek. Het Zorginstituut Nederland, dat de minister adviseert over het basispakket, vreest juist dat er twee keer zo veel vrouwen overlijden aan borstkanker als bij de ziekte niet standaard chemotherapie wordt gegeven. Oncologen bestrijden dat. Patricia Hugen van patiëntenver eniging Borstkankervereniging Ne derland, wijst op de grote gevolgen van chemotherapie op de kwaliteit van leven. „Uit onderzoek blijkt dat het maar 15 procent van de vrou wen tijdens de chemo's lukt te blij ven werken. Er zijn ook veel men sen die jarenlang kampen met on der meer vermoeidheid of zenuw pijn." Brandbrief Medisch specialisten en patiënten verenigingen sturen een brandbrief naar minister Hugo Bruins (Volks gezondheid, CDA) om te pleiten voor de opname in het basispakket van MammaPrint. De minister moet nog een besluit nemen. De test kost 2600 euro. De onco logen zijn bang dat patiënten van wege de kosten af zullen afzien van de test. Nu vergoeden de zorgverze keraars de test nog uit coulance. Of dat zo blijft, is geen uitgemaakte zaak. De verzekeraars wachten af wat de minister beslist. Als de test definitief niet in het basispakket komt, besluiten de verzekeraars of ze hem al dan niet blijven vergoe den. »P11 16°C Nieuwsmedia Uit» ZEELAND 20 Dorp. Sport 1-4 en 17 FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN Vrees voor onnodige chemo's Oncologen vrezen dat voortaan per jaar zeker duizend vrouwen onnodig een zwaarbelastende chemokuur moeten ondergaan. Dit omdat een test die de kans op terugkeer van de ziekte voor spelt, mogelijk niet wordt toege laten tot het basispakket. Marcia Nieuwenhuis Peet Vogels Den Haag —Gabe Sonke, internist maandag 8 oktober 2018 «mJIjl-? Mooi nazomerweer komt er aan pzc.nl Ook voor het laatste <n> regionale nieuws Jaargang 260 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,35 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688 5 5 5 530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 1