e? Fruit op de werkvloer Zeeuw volgt Pechtold op in Tweede Kamer Twintig scholen willen lagere energierekening Almanak 16 ZE Hardwerkende, blije gezonde werknemers. En dat allemaal door het gratis appeltje dat in honderden Zeeuwse bedrijven de plaats heeft ingenomen van de snoeppot. Bedrijfsfruit verovert de werkvloer. BEDRIJFSFRUIT OPMARS Commentaar In steeds meer Zeeuwse bedrijven maakt de snoeppot plaats voor een gratis appel of banaan. Het werkfruit is goed voor de werksfeer en verhoogt de weerstand waardoor werkne mers minder ziek worden, zeggen althans de aanbieders. Snoep verstandig eet een appel is een oude reclameslogan, maar actueler dan ooit. Want een goede gezondheid is zo'n beetje het belangrijkste dat er is. Veel scholen brengen het kin deren al bij door ze gratis fruit te geven. Met een gezond tus sendoortje wennen ze zichzelf aan om eerder een appel of een banaan dan snoep te pakken. Dat is hard nodig, omdat nog niet de helft van de kinderen van 1 tot 12 voldoende fruit eet, heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek becijfert. Maar ook bij volwassenen is fruit niet ingeburgerd. Dus dat werkgevers vaker een appel of een banaan neerleg gen in plaats van een glazen pot te vullen met drop of wine- gums, past in de trend om mensen te wijzen op een goede ge zondheid. Het is ook niet voor niets dat veel bedrijven hun per soneel stimuleren om meer te bewegen, bijvoorbeeld door ze korting te geven op een sportschool. Maar dat betekent niet dat de droppot verboden moet worden. Tussendoor mag best eens worden gesnoept. Ook dat ver hoogt de werkvreugde. Werknemers hebben een eigen verant woordelijkheid om op hun gezondheid te letten. Net zoals re gelmatig sporten de normaalste zaak van de wereld hoort te zijn, is letten op wat je eet en drinkt dat ook. Tussendoor mag best eens worden gesnoept. Ook dat verhoogt de werkvreugde MIDDELBURG Rutger Schonis uit Middelburg gaat voor D66 de Tweede Kamer in. Hij hoorde dat zaterdag onverwachts op het partij congres in Den Bosch waar partij leider Alexander Pechtold zijn ver trek aankondigde. „Het is een dub bel gevoel", reageerde Schonis di rect na het congres. Schonis, jurist en nu nog lid van Provinciale Staten, wordt het vierde Kamerlid uit Zeeland, met Joba van den Berg (CDA) en de WD'ers An- dré Bosman en Tobias van Gent. Schonis was zaterdag na afloop van het congres nog beduusd van het nieuws. „Ik wist niet dat Alexander vandaag zijn aftreden bekend zou maken. Dus ik wist ook nog hele maal niet dat ik in de Tweede Ka mer zou komen." De Middelburger onderstreept hoe belangrijk Pechtold voor D66 is. „We nemen afscheid van degene die 12,5 jaar lang D66 heeft geleid en de partij heeft gebracht waar ze nu staat. Ik ben dankbaar voor wat Alexander voor de partij heeft ge daan." Schonis stond 23ste op de D66- kandidatenlijst voor de Tweede Ka merverkiezingen op 15 maart 2017. D66 behaalde toen 19 Kamerzetels. Eerder schoven D66-Kamerleden door naar het kabinet-Rutte III. Met het zaterdag door Pechtold aange kondigde vertrek als partijleider en fractievoorzitter is Schonis (1976) nu aan zet. „Natuurlijk, als je op de lijst voor de Tweede Kamer staat, houd je er rekening mee dat een beroep op je kan worden gedaan. Ik ben erg blij dat ik nu in de Kamer kom. Maar het nieuws is ook nog zo vers dat ik het eerst even moet laten bezinken. Ik weet bijvoorbeeld nog niet wat voor portefeuille ik zal krijgen." ALMANAK Ter redactie is altijd wel een soort strijd gaande tussen colle ga's die boven en onder de Wes- terschelde wonen. Vooral degenen uit die laatste groep denken meer dan eens dat ze zich daar in het centrum van de wereld bevinden. „In Ter- neuzen, daar gebeurt het", schepte een van hen op. „Een half uur rijden en je bent in Gent of een half uur de andere kant op en je bent in Antwer pen." Een 'overkanter' re ageerde: „Als je alleen maar kunt benoemen hoe snel je er gens anders kunt zijn, wil ik er juist niet naartoe." Auto kwijt door openstaande boetes Man met rijverbod vlucht voor politie VLISSINGEN Weigering test kost man rijbewijs ui,'" Twee stuks fruit per dag, zegt het Voedingsbureau. Maar Maurice Uitdewilligen heeft een hekel aan fruit, zegt hij ronduit. Toch hapt de bedrijfsleider van Bluekens Truck Bus elke dag wel in een appeltje. „Als het er ligt, pak je het." Het Goese bedrijf is één van de honder den Zeeuwse bedrijven die gratis fruit aanbieden. Goesenaar Tom Kosten, leerling-monteur bij Blue kens, pakt elke dag één, twee stuks fruit uit de box in de kantine. „Ba nanen, die vind ik het lekkerst. Op Scalda, waar ik op school zit, kun je geen fruit kopen. Wel snoep, broodjes frikandel, kroket of ge zond. Ik nam altijd fruit mee van thuis." Ook monteur Rens Groefsema uit Ovezande hoeft niet te worden overgehaald. „Zeker drie keer per dag eet ik ik fruit. Goed dat het hier Zorgen dat scholen minder stroom en gas gaan gebruiken is nog niet zo simpel. Want elk gebouw is anders en dus vraagt elke situatie om zijn eigen maatregelen. Daarom komt er een proef op twintig Zeeuwse scholen. Alle ervaringen worden gebundeld, zodat andere scholen niet alles opnieuw hoeven uit te zoeken. Basisschool De Poeljeugd in 's-Heer Hendrikskinderen en de Meerstromenschool in Groede zijn als eerste aan de beurt. Het Zeeuws klimaatfonds, een van de partijen die de proeven on dersteunt, vindt dat scholen in Zee land achterlopen met het energie zuiniger maken van gebouwen. En dat terwijl zo'n 3,5 procent van het schoolbudget opgaat aan energie. Om de proef te kunnen doen wordt 115.000 euro gehaald uit het fonds voor de Zeeuwse energietransitie. Dat wordt gevuld door netbeheer der Stedin, het moederbedrijf van DNWG en Enduris. maandag 8 oktober 2018 Tip? redactie@pzc.nl GOES Het voertuig van een 24- jarige man uit Terneuzen is vrijdagnacht in beslag genomen omdat hij nog voor 3800 euro aan boe tes open had staan. De man testte bovendien po sitief op cannabis. Hij werd rond 02.20 uur staande gehouden toen hij over de Grote Markt in Goes reed. Bij de con trole bleek dat er nog verschillende boetes open stonden. De 24-ja- rige kon die boetes ech ter niet betalen, ver klaarde hij. Daarop heb ben de agenten besloten om het voertuig in beslag te laten nemen. SLUIS Een 26-jarige man uit Oostburg is zaterdag nacht in Sluis tegen een boom gereden. Hij raakte niet gewond. De man was op de vlucht voor de poli tie omdat hij een rijont zegging had. Hij reed rond 04.30 uur over de Rondweg in Sluis toen hij werd ontdekt door agen ten. Ze zetten hun dienst auto dwars op de weg, maar hij sloeg op de vlucht. Hij reed met snel heden van 140 kilometer per uur weg en reed rechtdoor over twee ro tondes. Bij de tweede reed hi op ene boom. Er werd proces-verbaal tegen hem opgemaakt. Het rijbewijs van een 31- jarige man uit Vlissingen is ingevorderd omdat hij weigerde een speeksel- test af te leggen bij een verkeerscontrole. De man werd vrijdag avond staande gehou den op de Nieuwe Vlis- singseweg in Vlissingen. Agenten vermoedden dat de bestuurder onder invloed van drugs reed, maar de verdachte wilde niet meewerken aan een onderzoek. De officier van justitie gaat zich buigen over de zaak. Mogelijk wordt het rijbewijs van de ver dachte voor een langere periode ingevorderd. Appeltje schillen met de baas Ondine van der Vleuten Goes Scholen moeten rap beginnen met isoleren, vervangen van lampen en het plaatsen van zon nepanelen. Want ze letten nog te weinig op de energierekening, vindt het Zeeuws klimaatfonds. Daarom gaan twintig scholen uitdokteren hoe die omlaag kan. Jeffrey Kutterink Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 16