Helft3000werknemers ziekenhuis over vijf jaar met pensioen De 'bwoat' vanuit Breskens gezien Rens Groefsema van Volvo Bluekens in Goes verorbert op zijn werkplek een appeltje dat zijn baas gratis voor hem en zijn collega's laat aanrukken. Bij honderden bedrijven in Zeeland is een gratis banaantje of appeltje voor de werknemers al heel gewoon. En het is nog aftrekbaar van de belasting ook. Het tekort aan personeel in de zorg is nu al nijpend. Maar als ZorgSaam en ADRZ zich niet extra inspan nen, ontstaan over een jaar of vijf pas echt heel grote problemen, zo schetsen beide zorginstellingen. Dat komt omdat er relatief veel ou deren werken. Die gaan de ko mende jaren met pensioen. Bij ZorgSaam - zowel het ziekenhuis als de verpleeg- en de verzorgings huizen - gaat het om de helft van de 3000 werknemers. Bij ziekenhuis ADRZ gaat de komende jaren een vijfde van het personeel met pensi oen. „Er zijn nu al ziekenhuizen die grote problemen hebben om open te blijven. Dat willen we natuurlijk voorkomen", zegt Claudia Bran denburg, voorzitter van de Raad van Bestuur van ADRZ. ADRZ heeft volgend jaar alleen al 271 stagiaires en leerlingen rondlo pen. Die komen van de HZ, Scalda en Hoornbeeck College. „Normaal kijken we naar hoeveel mensen we nodig hebben", zegt Brandenburg. „Maar dat kunnen we ons niet meer veroorloven. Dus we kijken nu naar hoeveel mensen we kunnen oplei den. In het ziekenhuis zetten we praktijkbegeleiders in voor de bege leiding." Specialisatie Het gaat om een mix van stagiaires uit het middelbaar en hoger onder wijs. „Maar we willen meer hbo- verpleegkundigen aantrekken, om dat verpleegkundigen steeds meer gespecialiseerd worden", aldus Brandenburg. „Nu hebben we ver houdingsgewijs nog veel meer mbo'ers dan landelijk. Patiënten worden ouder en de zorg steeds complexer. Daar moeten we nu al rekening mee houden, want niet ie dereen kan of wil zich specialise ren." Niet in alle gevallen kan een Belgische verpleegkundige hier meteen aan de slag Het aantrekken van meer stagiaires door ADRZ gaat niet ten koste van andere zorginstelingen, zegt Bran denburg. „Wij leiden ook op voor andere instellingen, zoals verpleeg huizen. Dat is alleen maar goed als zij weten hoe het in een ziekenhuis werkt." Ook ZorgSaam houdt nu al reke ning met het verloop van het perso neel in de komende jaren. „Bij heel ZorgSaam gaat de komende vijfjaar de helft van de 3000 werknemers met pensioen", vertelt ZorgSaam- woordvoerder René Maas. „Daarom zetten we flink in op opleidings plaatsen. Ook wij werken samen met de Zeeuwse opleidingen en mondjesmaat ook met Belgische scholen." Daar zit nog wel een pro bleem, onderstreept Maas. „Niet in alle gevallen kan een Belgische ver pleegkundige direct hier aan de slag. Dat komt omdat diploma's niet altijd over-en-weer worden er kend. Daar ligt voor ons een extra uitdaging." maandag 8 oktober 2018 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND 21 ZEELAND16 Handen aan bed topprioriteit Ziekenhuis ADRZ en ZorgSaam Zeeuws-Vlaanderen gaan de ko mende jaren enkele duizenden nieuwe verpleegkundigen en as sistenten opleiden. Ze hebben afspraken gemaakt met scholen in Zeeland en België om vol doende mensen te kunnen krij gen. „Als we niets doen komt de continuïteit van het ziekenhuis in gevaar", zegt directeur Clau- dia Brandenburg van ziekenhuis ADRZ. Jeffrey Kutterink Goes -René Maas, ZorgSaam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 15