de nitch O SflMEn EÜERGIE inKOPEn «aa 13 Grondstof en ruimte efficiënt gebruikt levert je scherpe tarieven op AAN HET WERK Jelmer werkt voor een degelijk advies kantoor. Zijn klanten waarderen zijn rust, bedachtzaamheid en nauwkeurig heid. Jelmer kreeg echter van zijn baas te horen dat hij weliswaar goed is in zijn werk, maar dat hij zich beter moest profileren. En om dat te bereiken moest hij van zijn baas op een heuse pitchtraining. Volgens de baas van Jelmer is het heel be langrijk om in korte tijd te kunnen vertellen wat je doet en waar je voor staat. Pitchen komt van de Amerikaanse term elevator- pitch. Als je in een lift staat met een belang rijke directeur, moet je snel to the point kunnen komen. Anderen delen die opvatting. Volgens de Pitch Academy is pitchen een 'onmisbare communicatievaardigheid voor iedereen' Presentatiecoach Anne Spies zegt datje niet zonder een goede elevator- pitch kunt als je een baan of opdracht wilt. Jelmer vond het maar niets. „Inclu sief voorbereiding was ik drie dagen bezig. Het resultaat is dat ik nu zonder hakkelen kan vertel len dat ik proactief meedenk met de klant en concreet resultaat bereik waar de klant écht iets aan heeft." Jelmer heeft groot gelijk. Voor veel werk nemers is pitchen zonde van de tijd. Er is net zoveel bewijs voor dat jongleren, de swish dansen of minesweepen een 'onmisbare vaardigheid' is voor iedereen. Er is maar één bewezen effect van al die pitchtrainingen en dat is dat de trainers er een goede boterham aan verdienen. Andere effecten van pitchtrainingen ken ik niet. Iedereen heeft zijn eigen talenten. De een kan goed billen wassen, een volgende legt probleemloos de stelling van Pythagoras uit aan puistige pubers en weer een ander kan in een minuut helder verwoorden dat hij stof zuigers verkoopt. Zullen we weer accepteren dat al die talenten prima zijn? Laten we niet doen alsof pitchen een soort heilige graal is die iedereen moet pakken. Veel werknemers functioneren uitstekend zonder te kunnen pitchen. Laten we niet doen alsof pitchen een heilige graal is die iedereen moet pakken Krapte op markt VS geloven bedrijven De komst van computers betekende een ware revolutie voor de glastuinbouw. Toch bleef het oogsten vooral mensenwerk. Maar niet lang meer, voorspelt Brandon Alexander. De Amerikaanse start-up Iron Ox heeft twee jaar gewerkt aan de ontwikkeling van zelfstandig ope rerende robots voor de tuinbouw. Brandon Alexander (33) van Iron Ox is ervan overtuigd dat de eerste door robots verbouwde groenten binnenkort op de borden lig gen. „En het zijn de lekkerste die je ooit hebt geproefd", zegt de boe renzoon uit Oklahoma. De tuinbouwrobot tilt met uiterste precisie een fragiel sla- plantje op. Naast hem tilt zijn col lega-robot met hetzelfde gemak een pallet met 400 kilo zaaigoed van de grond om die meters verder weer neer te zetten. De zwaarge wichten, waarvan er een meer op een zonnebank lijkt dan op de ro bots die we uit sciencefictionfilms kennen, zijn de kwekers van de toekomst. Robots die sla, sperziebonen en andere groenten verbouwen. Ze doen dat niet alleen goedkoper dan mensen, maar springen ook zuiniger om met ruimte en water. De groenten die Iron Ox ver bouwt, moeten een stuk verser bij i Het streven is om robotboerderijen met kassen te bouwen die op zonlicht draaien consumenten in Amerikaanse ste den aankomen dan de groenten die ze nu kopen. Het gros aan groente en fruit wordt momenteel verbouwd in de staten Californië, Arizona en Mexico of geïmpor teerd uit het buitenland. Veel Amerikanen eten sla die bij aan koop al een week oud is. Dat moet anders, vindt Alexander. Het zware werk wordt gedaan door Angus die, ondanks zijn roy ale omvang, behoedzaam tussen de plantenbakken door rijdt. Zijn naamloze kompaan, een robotarm voorzien van twee camera's als ogen en mechanische handen, zaait en poot plantjes over. Een plant krijgt exact de ruimte die hij nodig heeft. Kunstmatige intelli gentie zorgt ervoor dat zieke plan ten worden herkend en verwij derd voordat de kwaal zich ver spreidt. Alleen aan het schoon knippen van de geoogste groenten komen nu nog mensen te pas, maar Alexander werkt aan een robot die ook die klus kan klaren. De opstelling in San Carlos is nu vooral een indicator voor de langetermijnplannen die Iron Ox heeft. Het uiteindelijke streven is robotboerderijen met kassen te bouwen die op zonlicht draaien en slechts mondjesmaat kunstlicht - en liever nog ledlicht - gebrui ken. Met een hydrosysteem dat geen aarde gebruikt, maar slechts in water opgeloste voedingsstoffen verstrekt. V Zonder gedoe V 100% groene stroom V Je overstap regelen wij consumentenbond.nl/energiecollectieF maandag 8 oktober 2018 GO Veraee - Richard Engelfriet is spreker en auteur van het boek De Succesillusie. OPEN HUIZEN Op de Open Huizen Dag staan zaterdag krap 13.000 woningen open voor het pu bliek, minder dan de helft van het aantal van twee jaar geleden. De af name is een ge volg van krapte op de huizen markt. Huizen bezitters hoe ven nu niet veel moeite te doen om hun huis kwijt te raken. NIET GEHACKT Het Ameri kaanse ministe rie van Binnen landse Veilig heid ziet geen redenen om te twijfelen aan verklaringen van bedrijven waarin ze ont kennen slacht offer te zijn ge worden van een Chinese hack via een ge heime micro chip. O In kas van toekomst werken alleen robots David van der Heeden San Carlos Nooit kun je eens rus tig je werk doen. Om de haverklap krijg je van je baas te horen dat het anders moet. Schrijver Richard En gelfriet helpt je uit de brand en scheidt in deze rubriek de zin van de onzin. Van daag: pitchen. Robots kunnen zieke planten herkennen en voorkomen dat de kwaal zich verspreidt, fotoericrisberg online special met consumentenbond

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 13