'Bedenk: wil je risico lopen op een slechte trip?' WG magazine 27 Een kritische vol ger van ayahuas- ca's groeiende populariteit is Eva Ehrlich. „Dat betekent niet dat ik ertegen ben", zegt de wetenschappe lijk medewerkster van de Drugs Info lijn van het Trim bos-instituut, „maar wel dat ik de voors én de tegens in ogenschouw neem." Zo zijn we tenschappelijke onderzoeken tot dusverre allemaal klein. Ehrlich: „Ze laten zien dat bij sommige mensen, onder specifieke omstandigheden, depressieve klach ten, verslavings gedrag en angst afnemen in de dagen en weken na gebruik. Meer niet Onderzoekers zeg gen zelf ook dat het te vroeg is om te stellen dat ay- ahuascagebruik kan leiden tot ge nezing of heling. Daarvoor is meer onderzoek nodig." Ten tweede zijn amateuristische ceremonies een punt van zorg. Het televisiepro gramma Rambam stelt, in de afleve ring van 30 januari 2018, dat ayahuas- ca's toenemende populariteit zorgt voor de opkomst van 'nepsjamanen'. Ehrlich: „In zulke settings, waarin on gekwalificeerde aanbieders thera peutische effecten claimen, kan aya- huascagebruik ne gatieve effecten hebben of gevaar lijk zijn." Zelfs met kundige begelei ding is ayahuasca niet geschikt voor iedereen. „In com binatie met anti depressiva levert het gevaar op. En veel mensen weten niet hoe mentaal stabiel ze zijn. De vraag is: wil je het risico nemen dat ayahuasca een psychose trig- gert?" Traumatische herinneringen herbeleven onder invloed van ay ahuasca, zegt Ehrlich, kan de psy chische nood ver ergeren in plaats van verlichten. „Wij zien regelmatig mensen die in de knel zijn geraakt na een nare psyche- delica-ervaring." In Rambam zegt Floor van Bakkum van Jellinek: „Het grootste risico is dat iemand blijft hangen in een slechte trip, en dat gebeurt vooral bij mensen die gevoe lig zijn voor psy choses en psychi sche stoornissen." Het belangrijkst, zegt Ehrlich, is dat mensen beslissen op basis van eer lijke informatie. „Sommige aanbie ders roepen: 'Wij helpen jou van al je psychische proble men af!' Dat is te kort door de bocht. Heeft ayahuasca helende effecten? Het kan, maar we weten het niet." Glaasje Ayahuasca bestaat uit het aftreksel van twee urenlang gekookte planten uit het Amazonewoud. Overgeven Een van de eerste effecten van ayahu asca is braken. Daarom staan er prullenbakjes klaar. Cirkel Deelnemers aan een ceremonie moeten zich veilig voelen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 93