Ceremonie Een tiental sessies met cle geestverruimende drank agahuasca overtuigden journalist Nils Elzenga (37) van de helende werking. Geen ander middel bracht hem zó direct bij zijn onderdrukte pijn. Steeds meer mensen zijn nieuwsgierig naar deze slingerplant van de ziel'. et lichtsnelheid suis ik door het sterren stelsel. Of, nou ja: 'ik' - datgene wat over is van het nogal abstracte concept 'ik'. Langs overweldigende vergezichten van complexe, prachtig gekleurde geometri sche patronen gaat het, langs fantastische constellaties van symbolen die samen klonteren en weer terug vloeien in het dansende, deinende en ademende be wustzijn dat me omgeeft. Terwijl ik rondzweef in deze nieuwe werkelijkheid, zoveel grootser dan de realiteit die ik ken, zie ik vanaf een af stand mijn rationele brein paniekerig schreeuwen: wat gebeurt er? Plotsklaps besefik hoe nietig de identiteit is waar aan ik me altijd heb vastgeklampt. En hoe bang mijn geest voortdurend is, als een zenuwachtige patrouille die constant de grenzen bewaakt van het bekende. Dankbaarheid voor al deze inzichten overvalt me. Nog weken na de ceremonie voel ik me lichter en helderder dan ge woonlijk. Een uur of wat geleden - al is het be grip 'tijd' inmiddels nog vager dan het idee 'ik' - heb ik een tweede borrelglas gedronken van een troebele bruine vloei stof. Ayahuasca. Het ziet eruit als mod der, het smaakt ook zo, en het bestaat uit twee urenlang gekookte planten uit het Amazonewoud. De bladeren van de jun glestruik Psychotria viridis bevatten hoge concentraties DMT, een krachtige psy choactieve stof. De liaan Banisteriopsis caapi herbergt een substantie die de af braak van DMT in het lichaam vertraagt, waardoor een ayahuascareis zes tot acht uur duurt. Heilig Fascinerend gegeven: DMT komt van na ture voor in mensen. En in allerlei andere diersoorten en planten. Waarom? Moge lijk functioneert het als angstremmer, maar niemand die het zeker weet. Nog een raadsel: hoe hebben Amazone-india nen, te midden van honderdduizenden plantensoorten, ooit ontdekt welke twee je precies moet hebben om ayahuasca te maken? Volgens de indianen hebben die planten hen dat zelf verteld. Zij geloven immers dat alles - rotsen en rivieren evengoed als planten en dieren - een ziel of'spirit' herbergt. Voor hen is ayahuasca, dat 'slingerplant van de ziel' betekent, een heilig medicijn dat heelt, doordat het tijdelijk toegang verschaft tot de inzich ten, energieën en entiteiten van de gees teswereld. Indianen gebruiken ayahu asca, ook wel aangeduid als la madre ofwel 'de moeder', uitsluitend in rituelen die worden geleid door sjamanen die er hun leven aan wijden. Ayahuasca op één hoop gooien met drugs, zoals westerlin gen plegen te doen, is onbestaanbaar. Een week eerder ben ik een dieet be gonnen dat ayahuasca in een schoon li chaam moet laten landen: geen zuivel, rood vlees, cafeïne of alcohol en zo min mogelijk zout of suiker. Kortom, zo'n beetje alles wat lekker is. Vooral stoppen met koffie is elke keer weer letterlijk een hoofdpijndossier. Niettemin zorgt het dieet ervoor dat ik bewust naar de ceremonie toeleef. Samen met een dozijn andere 'reizigers' kom ik daarvoor naar Rotterdam, waar we wor den begeleid door twee Nederlanders. Van tevoren probeer ik helder te krijgen wat mijn intenties voor deze reis zijn. Op welke blinde vlekken in mijn psyche wil ik dat la madre haar licht laat schijnen? Welke blokkades moet ze me helpen op- magazine 25 AYAHUASCA Het mysterieuze medicijn Illustraties ANNESTALINSKI loto s HOLLANDSE HOOGTE WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 91