8 Als Simon Tahamata (62) geen profvoetballer was geworden, had hij misschien meegedaan aan de Molukse gijzelingsacties in de jaren 70. Hij werd pleitbezorger van de Molukse zaak. Verslaggever Tonny van der Mee schreef zijn biografie. Een samenvatting van een hoofdstuk. Vóórde treinkaping liep ik nooit te koop met mijn afkomst. Nu moest ik kleur bekennen e veerboot met aan boord de se lectie van Jong Oranje heeft net de haven van Le Brusc verlaten voor weer een overtocht naar 1'Ile des Embiez, een eilandje voor de Zuid-Franse kust bij Toulon. Tijdens de trip, die am per een kwartier duurt, stroomt Si mon Tahamata's hart vol woede, pijn en verdriet. Hij heeft dan net van Jan Peters (speler van NEC, red) gehoord dat militairen met grof geweld een eind hebben gemaakt aan de bijna drie weken durende treinkaping bij De Punt. Zes van de negen Molukse ka pers zijn gedood. Peters kwam iets later naar Frank rijk. De selectie van Jong Oranje verbleef het hele toernooi op het ei land. „Tijdens de overtocht vertelde hij wat er was gebeurd. Ik was ka pot." Het is juni 1977. Simon is met Jong Oranje in Zuid-Frankrijk voor een prestigieus voetbaltoernooi. Zijn se lectie is de bekroning op een succes vol jaar, waarin hij zijn debuut heeft gemaakt in Ajax-i. Zes dagen nadat de voetbalbond KNVB hem heeft uitgenodigd voor Jong Oranje, stappen maandagoch tend 23 mei 1977 negen Molukkers in Assen in de intercity naar Gro ningen. Sommigen hebben een wa pen. Bij het gehucht De Punt trek ken ze aan de noodrem en kapen de trein. Tegelijkertijd gijzelen andere Molukkers 105 leerlingen en vijf leerkrachten op een basisschool in Bovensmilde. De acties zijn een gevolg van ja renlange frustraties onder Mo lukse jongeren. Ze zien hun ouders wegkwijnen en voelen zich besode- mieterd, genegeerd en in de steek gelaten door de Nederlandse over heid, met loze beloftes over de te rugkeer naar een vrije Molukse re publiek (RMS). Ondertussen bereidt Simon zich met Jong Oranje voor op het toer nooi in Toulon. Tijdens zijn eerste nacht in Hotel des Embiez, zaterdag 11 juni, breekt bij De Punt de hel los. Zes Fi04-Starfighters scheren laag over de trein, die door precisie- schutters met duizenden kogels doorzeefd wordt. Mariniers bestor men de trein. Minutenlang klinken schoten en gegil. Als de rookwolken zijn opgetrokken, liggen er acht do den: twee passagiers en zes kapers. De schoolgijzeling wordt zonder bloedvergieten beëindigd. „Later zag ik de beelden op het Polygoonjournaal. Die deden veel pijn. Ik kon het niet opbrengen te spelen, wilde diezelfde dag naar huis. Toch ben ik gebleven." De treinkaping overschaduwt de euforie rond zijn doorbraak in Ajax-i. In interviews toont hij be grip voor de treinkapers. Zo wordt hij tegen wil en dank pleitbezorger van de Molukse zaak. „Vóór de treinkaping liep ik nooit te koop met mijn afkomst. Nu moest ik kleur bekennen. Ik had een van die jongens in de trein kunnen zijn. Ik probeerde uit te leggen waarom het zo gekomen is. „Overal in de wereld strijden mensen voor een ideaal. En overal waar een volk strijdt voor zijn rech ten, vallen slachtoffers. Dat zijn soms onschuldige mensen, zoals in de trein. Zij waren op het verkeerde moment op de verkeerde plek. Dat klinkt hard en ik vind het triest voor de nabestaanden." Dat Molukse vrijheidsideaal krijgt hij met de paplepel ingegoten. Zijn zaterdag 6 oktober 2018 GO Simon als jeugdspeler van TSV Simon Tahamata tijdens Vitesse tegen Ajax in 1979. Tegenstanders gebruikten Feyenoord tegen PSV, 1985. Duel tussen Theole. fotoprivécollectie tahamata vaak grof geweld om zijn rushes te stoppen, fotoanp Simon Tahamata en Berry van Aerle. fotoanp Ik had een van de kapers kunnen zij n' 1977: de trein bij spoorwegovergang De Punt is doorzeefd met kogels, nadat de gijzelingsactie door Molukkers gewelddadig is beëindigd. De actie kost zes kapers en twee gegijzelden het leven, fotoanp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8