JOHAN CRUIJFF? DIE JONGEN KON LEUK VOETBALLEN, MAAR VOOR DE REST WAS HIJ KRANKZINNIG de genderdiscussie verzeild zijn geraakt, wordt straks ongetwijfeld aan de hele LHBTGZPON-groep van zonderlinge seksuele identiteiten aandacht geschon ken. Het bewijst maar weer dat alle ge schiedschrijving in feite geschiedschrij ving vanuit het heden is. En je die canon volstrekt niet serieus moet nemen. Daarom: mijn lijstje van vijftien grote vaderlanders - wilt u er wel bij vermel den dat ik het onder dwang heb moeten maken? - is volstrekt arbitrair. Ik heb ze min of meer uit het hoofd opgeschreven en ik noem meer personen dan u hebt gevraagd. Ik dacht: goh, ik maak het pa piertje even vol. Nee, vrouwen komt u niet tegen. Dat is express. De nieuwe canon zal voor de helft uit vrouwen bestaan. Doe daar uw voordeel mee. Bekleden vrouwen in de meeste samenlevingen een onderge schikte positie? Ja, dat is ongetwijfeld waar. Zie de grote wereldgodsdiensten christendom, islam en jodendom. Dat gegeven, of u dat nou leuk vindt of niet, heeft zijn weerslag in de geschiedenis. De historie noch ik kan daar iets aan doen. Het is een feit. Aletta Jacobs Nou, vooruit, laat ik Aletta Jacobs, arts en feministe noemen. Maar Annie M.G. Schmidt? Leuke boeken hoor, maar flau wekul om haar in de canon op te nemen. Daar moeten mensen in die Nederland op een ander spoor hebben gezet. Marga Klompé? U hebt gelijk, die ver dient wel een plekje in mijn lijstje. De eerste vrouwelijke minister in Nederland en bepaald geen slechte. Inmiddels ben ik dat gezeik over de Nederlandse identiteit meer dan beu. We weten het niet, al beweren we van wel. Dan blijkt 'de Nederlander' uitein delijk een totale krankzinnige te zijn met een oranje hoedje waarop een windmolentje staat. Die uit zijn bol gaat als we een voetbalwedstrijd tegen Kroa tië winnen - iets dat ons overigens al lang niet meer lukt. Ik ben volstrekt niet geïnteresseerd in voetbal, dat klopt. Maar die sport is een schimmel die over alle tv-zenders woe kert. De avond dat Wesley Schneijder zijn afscheidswedstrijd speelde, ben ik hem toch zeker zestien keer tegengekomen met zijn huilende kinderen. Je ontkomt er niet aan, ook al ben je nul geïnteresseerd in de man. Wat moet je trouwens ver heen zijn als je de beeltenis van je echtgenote le vensgroot op je rug laat tatoeëren. Zeker omdat de stabiliteit van het huwelijk in die kringen niet bijster groot is, vraag je je af wat hij doet als hij van zijn vrouw af raakt. Voetballen Nee, het heeft niets met mijn antipathie tegen sport te maken dat ik Johan Cruijff niet heb genoemd in mijn lijstje. Die jon gen kon leuk voetballen, maar voor de rest was hij krankzinnig. 'Je gaat het pas zien als je het door hebt.' Dat soort wijs heden. Hoewel, hij getuigde ooit van een geweldig inzicht. 'Je moet niet zijn waar de bal is, maar waar de bal komt.' Staat als een paal boven water, uiteraard. Maar goed, waar waren we? O ja, iden titeit. Eén identiteit bezitten we niet, we kennen er verschillende. Als je voorzitter bent van de carnavalsvereniging te Vaals ben je gegarandeerd een heel ander per soon dan een stugge Vlielander. Het zijn allemaal andere culturen. Je zou zeggen dat de taal ons bindt, maar in grote delen van dit land wordt een taal gesproken die ik niet versta. Ik heb eens de weg gevraagd in Sittard. Nou... Bindt onze geschiedenis ons dan? Dan moeten we in elk geval Noord-Brabant en Limburg er af trekken, de Generaliteits landen. Dat mag wat mij betreft, hoor. Ik heb al eens geopperd: schenk het hele zaakje aan de Bisschop van Münster. Ne derland drijft immers al vijfhonderd jaar op de Randstad. Maar misschien klinkt dat wat te hard." Belazerd Hoe het met het geschiedenisonder wijs in Nederland is gesteld? Ongetwij feld belazerd! Ja, dat mag in de Maand van Geschiedenis weieens worden ge zegd. Op middelbare scholen kun je al spoedig met geschiedenis stoppen als je een ander profiel kiest. Het gevolg: het weinige dat je hebt geleerd vergeet je. En je leert er niks meer bij. Voorwaarde voor goed geschiedenis onderwijs is een enthousiaste, gepassio neerde leraar. In de eerste twee klassen van het gymnasium had ik een fantasti sche: meneer De Jong. Daarna kreeg ik mevrouw Admiraal. Ik ga ervan uit dat zij is overleden - over de doden immers niets dan goeds - maar het was de slecht ste geschiedenislerares van Europa! Toen wij in de klas aan de Eerste Wereldoorlog toekwamen, zei ze: 'Die slaan we maar over, want Nederland was toen neutraal.' Ze vond het waarschijn lijk geen gezellige tijd tussen 1914 en 1918." Maarten van Rossem Kunnen we kennen van tv- programma's als De Slimste Mens, Van Rossem in Amerika, Opreis met Van Rossem, Autovisie en Hier zijn de Van Ros- sems (met broer Vincent en zus Sis). Kunnen we kennen als voor malig hoogleraar geschiedenis aan de Universiteit Utrecht en als Amerika-deskun- dige in talkshows. Kunnen we kennen van zijn in 2008 opgerichte historische glossy Maarten!, dat vier keer per jaar ver schijnt met een oplage van rond de twaalfduizend. 181 zaterdag 6 oktober 2018 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 84