Tegendraads De Canon van Nederland staat ter discussie. Te weinig vrouwen, vindt onderwijsminister Ingrid van Engelshoven. Nonsens, meent historicus Maarten van Rossem (74), die op ons verzoek zijn eigen, volstrekt arbitraire' lijst met belangrijke historische personen ontvouwt. ie hele canon is natuurlijk onbeschrijf lijke flauwekul. In alle opzichten een aanfluiting waar het gaat om onze vaderlandse geschiedenis. Eigenlijk is het idee 'vaderlandse geschiedenis' al vrij onnozel. We zijn een piepklein land, een dwergstaat, een uit z'n krachten ge groeid Singapore. Wij hebben altijd een bestaan gekend in een uiterst complexe omgeving van veel grotere Europese lan den. Hoe verleidelijk het ook is de geschie denis op te knippen - 'De historie in 1000 voorwerpen' en al die andere onzinnige boeken - het is klinkklare onzin. Zaken dienen in hun context, in het grotere ver band te worden bezien. Nu komt er een nieuwe canon omdat minister Van En gelshoven van Onderwijs roept dat er iets aan vrouwen moet worden gedaan. Een totaal onhistorische, politiek gekleurde wens. Het bewijst dat zo'n bewinds vrouw geen zak van geschiedenis be grijpt. Let op mijn woorden: omdat we in Wat is de Canon van Nederland? magazine 17 Tekst ARNO GELDER I 'toto's HOLLANDSE HOOGTE fotobewerking STUDIO VONQ De Canon is een lijst met vijftig chro nologisch gerangschikte thema's die een samenvatting geven van de ge schiedenis van Nederland. De over heid heeft de huidige lijst in 2006 in het leven geroepen om het Neder landse geschiedenisonderwijs een impuls te geven. In de Canon staan personen (onder wie Karei de Grote, Floris V, Erasmus, Hugo de Groot, Max Havelaar, Willem Drees) maar ook dingen, gebeurtenissen en be grippen (Hunebedden, De Staten bijbel, De Grachtengordel, slavernij, de Watersnoodramp, de Gasbel). De volledige Canon is te zien op canon- vannederland.nl WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 83