Tegen de terreur magazine 13 Nadat Napoleon in 1815 was verslagen, begonnen de vier grote mogendheden aan een uniek experiment. Rusland, Oostenrijk, Pruisen en Groot-Brittannië richtten de Geallieerde Raad op, die vijf jaar lang moest overleggen over de veiligheid van Frankrijk en van Europa als geheel. Dit ambitieuze project liep vast op de verschillende ideeën over wat precies gevaarlijk was, en waar de terreur schuilging. Het samenwerkingsverband is te zien als een soort vroege voorloper van de Europese Unie, de Navo of de Veilig heidsraad. Vijf jaar lang werkte Beatrice de Graaf aan het boek dat deze turbulente peri ode beschrijft. „Er was nooit echt beschreven hoe vreemd en revolutionair de samenwer king was. Landen die elkaar voorheen de tent uitvochten, brachten een soort Europese integratie tot stand. Er werden paspoorten inge voerd, een geheime dienst, er werden optische profielen rondgestuurd van verdachte personen, zwarte lijsten opge steld. Het bracht wel veiligheid, maar zorgde ook voor repres sie en onderdrukking." Tegen de terreur is gebaseerd op talloze niet eerder bestu deerde bronnen. Het boek ont stond mede als zoektocht naar de vraag waarom mensen te genwoordig verwachten dat de regering alles maar oplost, zegt De Graaf, ook op het gebied van veiligheid. „Dat idee is iets van de laatste tweehonderd jaar. Daarvoor verwachtte men in tijden van onrust heil van God, Kerk, het gilde, de schut tersvereniging, de buren. Om een antwoord te krijgen op de vraag waarom nu naar de rege ring wordt gekeken, moest ik terug naar Napoleon en de vor ming van natiestaten. Daarom heb ik dit boek geschreven."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 79