Interview Diep in haar hart verlangt terreurexpert Beatrice de Graaf (42) naar groots en meeslepend. Maar haar geloofsovertuiging houdt haar nederig. IJdelheid is een grote zonde.' geschiedenis. Dat geeft rust, troost. Je weet dat dat in elk geval is afgelopen." Een gesprek met Beatrice de Graaf, haar hele leven eigenlijk, is doorspekt van haar fascinatie voor Goed en Kwaad. Ze groeide op in een strikt orthodox gereformeerd milieu in Putten, het dorp waar in de Tweede Wereldoorlog 660 mannen werden weggevoerd door Duitse soldaten. Vier familieleden kwamen om in concentratiekampen. Na de oorlog vroegen voormalige nazi's in Putten om vergeving en ontstonden, via de protes tantse kerk, contacten tussen daders en slachtoffers. Ook bij de familie De Graaf kwamen jonge Duitsers over de vloer, die in het kader van Versöhnungsarbeit, verzoe ningswerk, naar het dorp kwamen. „Er was sprake van oprecht berouw en accep tatie van berouw. Ik besefte dat iemand een nazipartijboek in de kast kan hebben staan, maar tegelijk het goede doet." Ze wordt enorm geraakt door de gril ligheid en de vreemdheid van menselijk e had het helemaal gehad. Er was gedoe op de universiteit, ze was bloedchagrijnig en doodmoe. Beatrice de Graaf pakte deze zomer haar koffers, vertrok spoor slags naar Berlijn en dook een archief in. „Ik dacht: ik kan erin blijven zwelgen en wrok koesteren, maar ik kan ook iets moois doen, onderzoek naar sterke vrou wen. Ik besloot tot dat laatste." In alle stilte, tussen de stapels documenten, de vensters naar het verleden, viel alle stress van haar af. Ze vond de zeldzame stukken die ze al tijden hoopte ze te vinden, en nu komt er in november een uitzending van Andere Tijden over haar vondst. „Het gaat om pa pieren waaruit blijkt dat koningin Wilhelmina zich zeer actief heeft bezig gehouden met het einde van de Eerste Wereldoorlog. Het is echt een aardige ontdekking. Volgens de geschiedenis boekjes zou ze van niets hebben geweten, maar ik had daar mijn twijfels over. Wil helmina was zo'n stevige vrouw, die be moeide zich overal mee. Ze deed me den ken aan mijn oma Bé, die was ook zo. Mijn intuïtie zei me dat ze erbij geweest moest zijn", vertelt ze in haar werkkamer op de Universiteit Utrecht. Het gaat De Graaf voor de wind. De studenten staan in de rij om colleges te volgen bij de begaafde hoogleraar Ge schiedenis van de Internationale Betrek kingen, ze leidt een afdeling van veertig mensen en sleepte deze zomer de presti gieuze Stevinpremie in de wacht. Ze werkt aan een app die terrorisme uitlegt aan kinderen en jongeren. En passant ging haar jongste boek naar de drukker: Tegen de terreur, een pil van vijfhonderd pagina's over samenwerking tegen ter reur in de postnapoleontische tijd. Daarnaast is er haar doorlopende on derzoek naar hedendaags terrorisme, waarvoor ze geregeld op televisie ver schijnt. „Ik hou me altijd erg bezig met de actualiteit, met het duiden, verklaren waarom mensen radicaliseren, wat terro risten drijft. Maar soms is dat zo onoplos baar en naar, dat ik even terugga naar de magazine 9 GOD REDT Tekst SANDRADONKER Fotos ILJAKEIZER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 75