ÖZCAN AKYOL 6 Nobelprijs brengt oorlogsleed in beeld De mooiste kerstreizen in Europa Kerst in het Sauerland f€ 414* Kerst in de Schwabische Alb Kerst in het Beierse Velburg Kerst in Krakau en Zakopane Kerst in Toscane en Florence www.dejongintra.nl/kerstreizen a Column y @OzcanAkyoi Gynaecoloog Denis Mukwege was aan het opereren toen hij het nieuws kreeg. Voor zijn jarenlange inzet om verkrachte vrouwen te helpen, ontvangt hij de Nobelprijs voor de Vrede. Na #metoo komt zo ook het vele leed in zijn land Congo vol in beeld. Net zoals de blik zich richt op die andere plekken, waar talloze vrouwen slachtoffer werden van seksueel geweld in zijn bruutste vorm: Syrië en Irak. Yezidivrou- wen werden verhandeld als vee, dienden als seksslaven voor de aanhangers van IS. Eén van hen werd van slachtoffer activist, vech tend om lotgenoten te helpen. De uit het noorden van Irak afkom stige Nadia Murad werd op haar 21ste ontvoerd door IS en maan denlang misbruikt, tot het lukte te vluchten. Nu is ze 25, werkt in Duitsland onder meer als ambas sadeur voor de Verenigde Naties en ontvangt ook zij de Nobelprijs voor de Vrede. Huilen In Nederland was er iemand die in huilen uitbarstte, toen ze het nieuws hoorde. Tineke Ceelen van Stichting Vluchteling weet maar al te goed hoe belangrijk het is dat met deze prijs weer aandacht wordt gegeven aan het leed dat vrouwen over de hele wereld wordt aangedaan. Eén van de eer ste prijzen die Mukwege kreeg was een Nederlandse. Zo leerden Ceelen de dokter kennen, die ze gisteren direct belde om te felici- spireert, me drijft en mij kracht geeft. Die vrouwen belichamen alle schoonheid en liefde van de mens. Ik kan me alleen maar in zetten voor hen', zegt hij zelf. Al kost het hem veel. Mukwege wordt bedreigd met de dood, leeft noodgedwongen achter de hoge hekken van het ziekenhuis waar hij werkt onder strenge beveili ging. Ceelen: „Deze prijs is ook er kenning voor de eenzaamheid waarin hij werkt." Veerkracht Mukwege was onlangs in Irak, om te kijken hoe hij Murad en de an dere Yezidivrouwen zou kunnen ondersteunen. Zijn medewinnaar onderstreept Mukweges woorden over de veerkracht van vrouwen. Het leven dat zij als Yezidi kende, komt nooit meer terug. Haar ge meenschap is verwoest, haar vrienden zijn vermoord. Maar met haar verhaal, dat ze ondanks veel taboes vertelt, vestigt ze aandacht op wat zich voor de ogen van de wereld voltrok, maar waarvoor werd weggekeken. Zo is de Nobel prijs ook voor alle vrouwen die slachtoffer werden. Het maakt Ceelen hoopvol dat de prijs een stimulans wordt om de strijd aan te binden met het ge weld. Net zoals #metoo de aan dacht vestigt op seksueel geweld in de westerse wereld, verdienen de vrouwen daarbuiten dat net zo goed, hoe moeilijk het ook is dat extreme geweld onder ogen te zien en te bestrijden. „Zolang de vrouwen die lijden de kracht heb ben om door te gaan, hebben wij niet het recht om bij de pakken neer te zitten en weg te kijken. Dokter Mukwege bewijst: we kunnen iets doen." Toen het nieuws over de prijs bekend werd, verzamelden zich bij zijn zieken huis talloze juichende vrouwen. Maar de bloeddorstige opposi tie, aangevoerd door GroenLinks en SP, heeft gelijk als ze stelt dat een maatregel, die alleen goed is voor de rijken, volledig onhoud baar wordt als de begeerde bedrij ven, ondanks de in het vooruit zicht gestelde voordeeltjes, weg blijven. De komst van Unilever speelde nog een beetje in op de chauvinis tische gevoelens van een aantal burgers - het is toch een mooi be drijf- maar nu blijft daar helemaal niets van over. Er is niemand in Nederland te vinden die het afschaffen van de dividendbelasting een goed idee vindt. Alleen een paar leden van de WD en hun kompanen in de regering die bijna stikken in het verstandshuwelijk dat de partijen met elkaar zijn aangegaan. hun geloofwaardigheid willen be houden, stappen ze af van het idee om de dividendbelasting af te schaffen. Want nu heeft het er alle schijn van dat types als Paul Polman van Unilever in ons land bepalen welke politieke koers er gevaren moeten worden. We hebben vaak wat aan te merken op democra tieën in andere landen, maar bij ons zijn er ook de nodige lacunes. Paul Polman, de grote baas van Unilever, vertelde giste ren dat zijn multinational niet naar Nederland zal verhuizen, omdat de aandeelhouders van het bedrijf onrustig werden van het debat over het afschaffen van de dividendbelasting. Dat was opvallend: Mark Rutte krijgt vaak te horen dat hij een marionet van zakenmensen is, maar deze keer werd het nota bene in de krant bevestigd door iemand die stelde dat hij alleen in Neder land voor anker wilde gaan als de politieke en fiscale wind gunstig voor hem staan. Dat Unilever niet meer naar Ne derland wil komen, is een groot fi asco voor de reputatie van onze premier. Hoewel hij het schrappen van de dividendbelasting met alles wat hij heeft verdedigde, is er ken nelijk weinig animo om deze kant op te komen. Op papier zag het er echter aar dig uit. We creëren een gunstig klimaat voor ondernemers zodat ze massaal hun kantoor- éjt gebouwen op ons grondgebied neerzet- 5 ten, iets wat goed is voor de economie, de werkgelegenheid en het aanzien van het land. Het is een groot fiasco voorde reputatie van onze premier teren. „We hebben vanaf het begin een klik, ook door onze gemeen schappelijke betrokkenheid bij kwetsbare vrouwen en meisjes. Het leed dat hun ten deel valt is vreselijk. In Congo zijn er vrou wen die aan een boom worden vastgebonden en talloze keren worden verkracht." Dat terwijl ze veelal al zagen hoe de mensen van wie ze hielden, werden uitge moord. „De vrouwen zijn daarna psychisch en fysiek totaal kapot." Het is Mukwege die ze helpt bij hun wederopstanding. 'Als je zo veel duivels kwaad ziet, als je een baby van een halfjaar oud ziet met volledig verminkte geslachtsde len, vraag je je af wat iemand be zielt die zoiets doet. Maar het is de kracht van die vrouwen die me in- de Jong Intra vakanties zaterdag 6 oktober 2018 6-daagse busreis Reiscode: kdfur02 7-daagse busreis Reiscode: kdwieOI 8-daagse busreis Reiscode: kdvelOl 8-daagse busreis Reiscode: kdkauOI 8-daagse busreis Reiscode: kdmtmOl Kerst en Oud Nieuw in Zuid-Tirol en het Zwarte Woud 12-daagse busrondreis Reiscode: kdde304 Kerst met He Zwitserse treinen Reiscode: kdch302 8-daagse bus- en treinrondreis vanaf€ 925 p.p. Busreizen Autoreizen Vliegreizen Verre reizen Steden reizen Bel 0180-457 803 of ga naar uw ANVR reisadviseur Reissom excl. 19,50 reserveringskosten en 2,50 Calamiteitenfonds GO Gynaecoloog Denis Mukwege helpt vrouwelijke slachtoffers met hun wederopstanding, fotoepa 'De kracht van die vrouwen drijft me' Unilever Twee prominente activisten tegen seksueel geweld, Yezidi- activist Nadia Murad en de Congolese gynaecoloog Denis Mukwege, krijgen de Nobelprijs voor de Vrede. Een jaar na de start van #metoo richt de blik zich ook op al die andere slachtoffers, in oorlogsgebied. Carla van der Wal Rotterdam/Stockholm Kijk op de site bij /video de uitreiking van de Nobelprijs voor de Vrede Als de coalitie en onze premier Yezidi-activist Nadia Murad en de Congolese gynaecoloog Denis Mukwege. fotosreuters Gegarandeerd vertrek!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 6