Strandpaviljoen Puur prooi van vlammen Bestemmingsplan geeft Engie alle ruimte mestgasfabriek te bouwen Marinierskazerne Mike is indiaan De brand begon in de meterkast, maar legde uiteindelijk heel strandpaviljoen Puur aan het strand van Groede in de as. Een brandweerman raakte tijdens het blussen gewond. De eigenaren reageerden gisteren op hun website: 'Helaas is het paviljoen niet meer te redden. We zijn ontzettend geschrokken. Gelukkig kunnen we zeggen dat alle medewerkers en gasten veilig zijn.' Vier jaar geleden ging de handtekening onder de verhuizing, nu staat de kazerne op losse schroeven Sassenaar Mike is een van de weinige echte indianen die buiten Amerika werd geboren Dat bleek gisteren tijdens een ver gadering van de Statencommissie ruimte. Voorafgaand protesteerde een aantal actievoerders tegen de bouw van de mestvergister. Bij de vergadering werd ingesproken door bezorgde omwonenden, omlig gende tuinbouwbedrijven en de Partij voor de Dieren. Ze zijn bang voor stank- en geur- overlast, de overdracht van bacte riën en ziektes op onder meer tuin- bouwgewassen en gevaarlijke ver keerssituaties door af en aan rij dende mestwagens. De Franse energiereus Engie wil gebruikma ken van een vergunning die in 2011 is verstrekt aan de Groene Poort. Dit initiatief was gekoppeld aan één van de glastuinbouwers: plantaar dig materiaal zou worden omgezet in warmte en CO2 voor de tomaten. Geen strobreed Statenbreed wordt tegen het plan aangehikt. „Het idee van tuinders voor tuinders is helemaal verdwe nen", merkte Gerwi Temmink (GroenLinks) op. „Hier is een lokaal project gekaapt door de industriële onderneming", meende Gert-Jan Minderhoud (Partij voor Zeeland). „Hoe kan deze biovergister er toch komen", vroeg Ralph van Hertum (PvdA), „als iedereen tegen is?" In 2010 heeft de gemeente Rei merswaal het bestemmingsplan zó aangepast dat Engie nu geen stro breed meer in de weg kan worden gelegd. De gemeenteraad en het college van burgemeester en wet houders vestigden vorige maand daarom hun hoop op de provincie. Nog voor het statendebat goed was losgebarsten, boorde gedepu teerde Ben de Reu (PvdA, milieu) die hoop de grond in. Hij wees de Statenleden op het nieuwe Omge vingsplan dat ze twee weken gele den zelf hebben aangenomen. Daarin staat dat 'grote installaties die gas winnen uit mest of afval stoffen of energie opwekken door middel van (co)vergisting mogen worden gebouwd op de in het be- Hoe kan deze vergister er komen als iedereen tegen is? stemmingsplan vastgestelde locatie in het glastuinbouwgebied nabij Rilland.' De Reu zei dat hij onlangs met de wethouders van Reimerswaal had vastgesteld 'dat we het eigenlijk niet willen, maar we kunnen het niet weigeren'. Volgens hem gaat Reimerswaal met Engie in gesprek, onder meer over een andere locatie. „Maar dat is niet simpel, want waar dan? Waar dan ook in Zeeland, daar wonen ook mensen." In gesprek Woordvoerder Michael Verheul van Engie zei naar afloop van het debat dat het bedrijf openstaat voor een gesprek. „We hebben al drie keer aangeboden met de gemeente raad in gesprek te gaan." Wat hem betreft, mag het dan ook gaan over een alternatieve locatie, maar is het aan de gemeente en de provincie om daarmee te komen. „Wij heb ben een locatie, met een vergun ning en bestemmingsplan." e? zaterdag 6 oktober 2018 pzc.nl e-mail: redactie.terneuzen@pzc.nl W-trlrf ZEELAND4 ZEELAND5 Vergister niet tegen te houden De gemeente Reimerswaal en de provincie staan machteloos tegenover de komst van een mestvergister naar de Bathpol- der bij Rilland. Hun enige optie is voorlopig om energiebedrijf Engie in een gesprek te polsen over een andere locatie. Ernst Jan Rozendaal Middelburg -Ralph van Hertum, Statenlid PvdA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 65