II nog een klusje in Noordwijk? Hoe gezond is jouw hart? W. 5 Medische gegevens van drie Nederlandse sporters gehackt 'U bent verdacht, u hebt een Nederlands paspoort' 30>HP maar de vraag. „Dit is het topje van de ijsberg", zegt Philips van Deloitte. „Veel aanvallen en ac ties worden niet herkend en be kend." En de cyberoorlog gaat door. „De Russen hebben een heel le ger", weet Philips. „Met de pu blieke onthulling van gisteren scharen we ons nu ook in het kamp van de VS en Groot-Brit- tannië. Dat maakt Nederland nog meer een doelwit. Dus ja, wen er maar aan. Ze zullen pro beren vitale sectoren als het energienet en logistieke knoop punten te raken." Dat maakte Yakushev in Oe kraïne mee. „Het wordt meer", zegt hij. „En dan zullen ze ook technieken gebruiken op af stand, meer geavanceerd." Er is één troost, zegt Philips: „Er is hier veel kennis, we zijn alert en reageren snel. Dat is uniek in de wereld: elders moet men bij een hack wachten op orders van hogerop." En een veiliger digitale we reld begint bij jezelf. Geen van de congresgangers die deze krant sprak, maakt gebruik van het publieke, dus moge lijk kwetsbare, wifi-netwerk van het congres. Yakushev: „Ik ben toch niet gek." proberen ze op verschillende manieren binnen te komen, op afstand en dichtbij. Dus dit was er slechts een van." Paar tientjes De materialen waarmee de Rus sen de OPCW-systemen wilden binnendringen, ontstijgen het huis-tuin-en-keukenniveau niet, zegt Floris van den Broek, eige naar van Redsocks, een bedrijf in digitale veiligheid. „Dat apparaat dat ze hadden om wifï-signalen op te vangen, de Pineapple, is voor een paar tientjes online te koop. Dan kun je denken 'wat knullig allemaal'. Maar tegelij kertijd is er soms ook niet veel meer nodig om ergens binnen te komen. Als je je voordoet als een ander netwerk, en een te lefoon van een OPCW-mede- werker meldt zich aan, dan kun je relatief eenvoudig die telefoon scannen." Dus hadden de Russen ook zo maar succes kunnen boeken. Dat ze tegen de lamp liepen, was te danken aan oplettende Britse en Nederlandse spionnen. Of de OPCW het ook had gemerkt dat hun net werk bin nengedron gen werd als de Rus sen niet al in het vizier waren, is Voor Oekraïne is een aanval als deze dagelijkse kost NOC*NSF spionnen in zijn zaak zijn geweest. „Ik zie zo veel mensen hier komen. Daar let je eigenlijk niet op", zegt hij. Barista Denise Warmerdam van koffiebar De Dames vindt het wel een spannend idee dat Russische spionnen in haar dorp hebben rondgelopen. „Het doet toch een beetje denken aan James Bond", zegt ze als ze de foto's bekijkt die de militaire geheime dienst MIVD van de spionnen heeft vrijgege ven. De kwestie roept bij haar de vraag op waarom de Russen uitge rekend in Noordwijk terecht zijn gekomen. Dat ze niet direct in het hotel zijn gaan overnachten van- waaruit ze later ook de OPCW wilden gaan hacken, is nog voor stelbaar. Maar in Den Haag zijn nog zo veel andere hotels. Of waren ze in Noordwijk ook op een geheime missie? Warmer dam sluit het niet uit. Op nog geen twee kilometer van het centrum staat het kantoor van de Europese Ruimtevaartorganisatie ESA. „Wie weet hadden ze daar ook nog wel een klusje", fantaseert War merdam. Ze zal het nooit weten, want meer openheid dan de MIVD afgelopen donderdag heeft gegeven over deze operatie, gaat de dienst niet geven. IK .z, -j. 41 v*/ Y l 3 TyV». zaterdag 6 oktober 2018 A Onze correspondent in Rusland, Joost Bos man, kwam onder vuur te liggen in het praatpro gramma Vrémja pokazjet (De tijd zal het leren). In de talkshow op Russische staats-tv wordt hem gevraagd: „Vindt u niet dat het Westen een hels mengsel tegen Rusland brouwt?" Maar ook in Moskou werd het antwoord op de vraag 'Wat deden de vier in Den Haag?' niet gegeven. -Vitaliy Yakushev (Cybersecurity expert) Eerder dit jaar zijn de medische gegevens van drie Nederlandse sporters gehackt. Zo goed als zeker door Russen. Dat beves tigt NOC*NSF. De sportkoepel maakt niet bekend om welke sporters het gaat. „Wij hebben de drie sporters op de hoogte gebracht. Gezien de medische vertrouwelijkheid kan ik daar verder niets over zeggen", aldus woordvoerder Geert Slot. De kans is groot dat de drie Ne derlanders bij de groep van 250 sporters horen van wie Russische spionnen de medische gegevens zouden hebben gestolen. Het Amerikaanse ministerie van Justi tie heeft vanwege deze verden king een aanklacht ingediend tegen zeven Russische inlichtin genofficieren. De 250 atleten komen uit dertig verschillende landen. Het gaat in bijna alle ge vallen om dispensatieformulieren van sporters. Ze hadden toestem ming medicijnen te gebruiken die normaal gesproken op de doping- lijst staan. Volgens de Amerikanen hackten de Russen deze informatie als antwoord op hun uitsluiting van de Olympische Winterspelen in Zuid-Korea, begin dit jaar. Een paar jaar geleden maakte het Russische hackerscollectief Fancy Bear ook medische info van verschillende sporters buit, onder wie wielrenner Chris Froome. In alle gevallen bleek dat de sporters toestemming hadden om de middelen te gebruiken. Benieuwd naar onze onderzoeken? Bekijk ons aanbod op prescan.nl Uit liefde voor het leven

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5