WEER EVEN THUIS II 19 Een onbezorgde kindertijd met kikkervisjes vangen in de sloot. Zoals we onze kinderen allemaal wel zouden willen laten opgroeien. Petra Noordijke (51) had zo'n jeugd in Kerkwerve. Het was voor Petra Noor dijke wel even schrik ken bij de eerste bezich tiging van het huis aan de Vroonstraat. „Bij de vorige bewoners was namelijk de gaskachel ontploft waarna brand was ontstaan. Het huis was van binnen dus helemaal zwart. Ik dacht 'hier kun je toch niet wonen?' En wat ik nooit meer vergeet: er hing een kap- stokje in de hal waar een bosje ver brandde haren aan hing. Wat daar precies het verhaal achter is, weet ik niet. Maar ik stel me zo voor dat de bewoonster haar haren kamde en dat verzamelde. Het is zo raar dat ik soms denk dat ik het gedroomd heb." Op dat moment was Petra acht jaar. Ze is geboren in Scherpenisse en op haar derde verhuisde ze met haar ouders en twee broers naar de Brasweg in Kerkwerve. Vijfjaar later gingen ze naar het huis in de Vroonstraat, waar de woning met hulp van familie eerst een flinke opfrisbeurt kreeg. Petra had een onbezorgde jeugd in Kerkwerve. „Je had in Kerkwerve toen nog een kleuterschool en twee lagere scholen, de christelijke en de openbare. Ik ging naar die eerste. Er waren veel grote gezinnen in de buurt en we speelden vaak buiten met zijn allen. Dat kon gemakkelijk, ik geloof dat er in de hele straat maar vier auto's stonden. Verderop de straat uit, aan de Oudeweg, had je een weitje waar we speelden. Er lie pen ook schapen. Uit hun drinkbak pakten we dan water om soep te ma ken met bloemetjes en gras. De meis jes speelden op die manier de moe ders en de jongens waren de vaders die naar hun werk gingen. Er was ook een sloot. Daar vingen we kikkervis jes. Je lag of stond ook wel eens in die sloot. Maar dat maakte allemaal niet uit." In de buurt van het weitje ston den bomen. Petra en de buurtkinde ren klommen er naar hartenlust in. Er hingen ook mispels in, vruchten die tegenwoordig niet veel mensen meer kennen. „Die werden in het na jaar geplukt, als ze er uitzien alsof ze rotten, zijn te eten." Balkonnetje „We woonden in een heel normaal huis, maar dat rijtje woningen had wel allemaal een balkonnetje dat bin nen de gevel viel. In de wintermaan den stonden er kisten met appels, het fungeerde als een soort koelkast. En de was hing er. Ik vond het wel chic. Je kon zo alles zien. Ook als er een be grafenis was. Daar wilde je niet met je neus bovenop gaan staan, maar vanaf het balkon kon je dan toch alles zien." In het dorp waren er in die tijd nog meer winkels. Zo was er nog een su permarkt, een postkantoor en een fietsenwinkel. „En een omgebouwde caravan was de snackbar", herinnert Petra zich. „Het ijspaleis kwam langs de deuren en Joop de Regt met zijn wagentje. Dat was een soort melk boer. Bovendien, de een kon dit en de ander dat, mijn vader deed in de win ter bijvoorbeeld ook schaatsen slij pen. Zo waren er meer mensen op het dorp en had je toch alles bij de hand." Er was daarnaast op het gebied van sport ook best veel te doen in Kerk werve. De voetbal, begonnen als korfbal en tafeltennis in het vereni gingsgebouw. „Er werd later een gymzaal gebouwd, daar werd aan volleybal gedaan en de school ging er gymmen. Toen ik zestien was, kwam er damesvoetbal waar ik op ging. Na een paar jaar moest ik daar weer mee stoppen. Ik kreeg een baantje op de zaterdag. En dan kun je niet meer voetballen natuurlijk." Petra volgde in Zierikzee de chris telijke huishoudschool, al was dat niet echt haar ding. „Maar in die tijd was dat gewoon zo. Later ben ik een opleiding in de detailhandel gaan doen. Daarna heb ik eigenlijk altijd veel in winkels gewerkt." Op haar tweeëntwintigste ging Petra samen wonen in Burgh-Haamstede en ze woont daar nu nog. Haar moeder woont nog steeds in hetzelfde huis in Kerkwerve. „Ik kom daar heel regel matig en dan voelt het gewoon als thuis. Je trekt er net zo gemakkelijk de kast open als je iets zoekt. En ie dereen groet elkaar op straat. Of ze me nu nog kennen of niet." Mijn vader sleep schaatsen in de winter. Zo waren er meer mensen die wat konden op het dorp en op die manier had je alles bij de hand zaterdag 6 oktober 2018 GO Klimmen in mispelbomen Mariska den Hartog Heeft u herinneringen aan uw ouderlijk huis die u wilt delen en wilt u weer even terug? U kunt uw verhaal doen in 'Weer Even Thuis'. U kunt contact opnemen met Ab van der Sluis: 08801-30203, chefnieuws@pzc.nl. A Petra Noordijke: „Ik kom hier heel regelmatig en dan voelt het gewoon als thuis." FOTO DIRK-JAN GJELTEMA Petra als peuter bij het huis in de Vroonstraat in Kerkwerve.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 55