150.000 krokussen op 300 kilometer 13 Stekene van zogenoemde passeurs- ramen. „Dat waren inklapbare, hou ten tonnen, die men in de broek stak. Die ton stak je tussen de draden en omdat er geen bodem in zat, kon je er zo doorkruipen." Beroemd in Koewacht is het verhaal van een Belg, die de Duitsers plots in Nederland zien lopen. Ze herkennen hem, openen de poort en probe ren de man terug de grens over te trekken. „De Nederlandse militairen die bij het dou anekantoor stonden, trokken de man met hulp van bewoners weer terug naar Neder land." Op tl november 1918, na de capitula- tie van Duitsland, is België bevrijd. Naar verluidt wordt de Dodendraad binnen een dag afgebroken. De dodelijke afscheiding tussen Nederland en België is weg. Familie leden kunnen elkaar weer in de armen val len. Vanaf donderdag is het spoor van de Dodendraad in Koewacht weer zichtbaar. Met vredige, witte krokussen. Verschraegen plant ze samen met basisscholen van beide kanten van de grens. „Mensen realiseren zich niet hoe goed we het nu hebben. Daarom is het zo belangrijk dit verhaal te vertellen." zaterdag 6 oktober 2018 GO KerkstraatNieuwstraat De oorlog Koewacht :,U bevindt ziel) hier! Grensstraat Tragel Nieuwstraat voormalige pastorie Historicus Willy Verschraegen bij een informatiebord over de dodendraad in Koewacht, foto boaztimmermans flf.'i yejos Het is de Week van de Doden draad. Honderd jaar geleden werd de wrede scheiding tus sen het door Duitsland bezette België en het neutrale Neder land afgebroken. De Dodendraad was een vondst de Duitsers om smokke- vluchtelingen, spionnen en deserteurs ervan te weerhouden naar Nederland te vluchten. Wie de elektronische grensversper- ring aanraakte, kreeg twee duizend volt door het lichaam en had geen kans dat te overle- T ven. Van de aan leg in 1915 tot de sloop drie jaar later, von den vermoe delijk zo'n dui zend tot twaalfhon- derd men- sen de dood. Al is dat aantal nooit bewe zen, het zou den er nog veel meer kunnen zijn. Het verhaal van de Dodendraad is in Nederland niet heel bekend, vermoedelijk vanwege de neu trale status tijdens de Eerste Wereldoorlog. De laatste jaren komt daar wat verandering in. Zo is op de grens van Clinge met De Klinge een stuk Dodendraad opnieuw opgetuigd. Daarnaast zijn er op 23 plekken waar de draad gespannen was, fietsrou tes gelanceerd. De Week van de Dodendraad van de organise rende stichting Verhalis moet een nieuwe stap zijn naar het bekender maken van de zwarte bladzijde in het Belgisch ge schiedenisboek. De drie Zeeuws-Vlaamse gemeentes werken daar aan mee. Vandaag wordt in Zelzate een informatie bord onthuld en bij de jachtha ven worden de eerste krokussen geplant. Leerlingen van Neder landse en Belgische scholen vol gen deze week op diverse loca ties dat voorbeeld. De 150.000 krokussen komen over een tra ject van ruim driehonderd kilo meter. Tekening van dokter Haelst uit Stekene van Belgische vluchtelingen die de grens naar Nederland oversteken. FOTOCOLLECTIE WILLYVERSCHRAEGEN Grens tussen Nederland en België in Koewacht. FOTO BOAZ TIMMERMANS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 49