12 WEE Langs het spoor van de Dodendraad, van het Drielandenpunt tot aan Cadzand, worden vanaf deze week 150.000 witte krokussen geplant. De dodelijke grensafscheiding tussen Nederland en België tijdens de Eerste Wereldoorlog, verscheurde menig grensplaats, waaronder Koewacht. REPORTAGE DODENDRAAD Een op de zeven inwoners van Nederland was vluchteling. Dat plaatst die crisis van nu in perspectief Het beeld is bekend van West- en Oost-Berlijn. Van Noord- en Zuid- Vietnam en nu nog van Noord- en Zuid-Korea. Families die verscheurd zijn door een muur of an dere afscheiding dwars door hun leefge bied, die ze maar zeer sporadisch mogen passeren voor familiebezoek. Het was ook de realiteit in Koewacht tussen 24 juni 1915 en 11 november 1918, toen de Dodendraad complete families uit elkaar dreef. Bewo ners van het Nederlandse deel van Koe wacht hebben honderd jaar geleden broers, zussen of grootouders in het Belgische De Koewacht en andersom. Koewacht is - nog altijd - in feite één dorp, met toevallig een landsgrens die erdoorheen kronkelt. Dat zorgt voor een bizarre situatie als de Eerste Wereldoorlog uitbreekt. Het Nederlandse deel is neutraal, het Vlaamse niet. Toch zal ook het Nederlandse Koewacht de oorlog voelen. „Toen de oorlog in 1914 uitbrak, maakten de Duitsers zich in België onmiddellijk schuldig aan oorlogsmisdaden", weet Willy Verschraegen, historicus en Koewachte naar. „Tegenstanders werden tegen de muur gezet en doodgeschoten. Het be kendst is het in brand steken van de histori sche bibliotheek van de universiteit in Leu ven." De Belgen krijgen lucht van de misda den, zijn bang en slaan massaal op de vlucht. Een miljoen zuiderburen trekken de grens met het neutrale Nederland over. Een op de zeven inwoners van Nederland is tij dens de Eerste Wereldoorlog vluchteling. Verschraegen: „Dat plaatst die 'vluchtelin- gencrisis' van nu in perspectief." Hij kan daarom weinig met gevoel van de Belgen, dat ze uitspreken tijdens de overgave van Duitsland aan de onderhandelingstafel in Versailles. „Nederland zou alleen geprofi teerd hebben van de oorlog. Daarom wilde België Zeeuws-Vlaanderen en een deel van Limburg inlijven. We hebben de Belgen juist geholpen." Paniek Dokter Haelst uit Stekene is tijdens de vluchtelingenstroom in 1914 gemeente-arts in Koewacht. Op 10 oktober ziet hij paniek uitbreken aan de grens, wanneer honder den Belgen Nederland binnentrekken. Vluchtende militairen gooien hun wapens op een hoop. Haelst maakt in zijn dagboek een tekening van wat hij ziet, en schrijft er bij: 'Den toen october 's middags was ik op visiet te Koewacht als ik eerst ooggetuige was van die paniek aan de grens'. In een paar weken tijd vluchten 55.000 Belgen via Koewacht het land uit. 21.000 daarvan blij - dag nadat de Dodendraad is geïn stalleerd met stroom uit Zelzate, denken twee Koewachtenaren van 20 en 21 jaar oud dat ze door de draad kunnen. Na 24 uur eist de Dodendraad meteen twee levens. Historicus Verschrae gen vermoedt dat in drie jaar tijd in totaal vijf mensen geëlektrocuteerd werden. Kerk Verschraegen leidt ons rond langs de contouren van de Dodendraad. Hij vertelt dat de inwoners van Neder lands Koewacht in de oorlogsjaren tijdje naar het Belgische deel kunnen. Op zondag mogen ze, onder begeleiding van de kapelaan, naar de kerk, zolang Neder lands Koewacht geen kerk heeft. Via een poort in de Dodendraad stappen ze de grens over. „De luiken moesten dan alle maal dicht blijven. Kerkgangers mochten onder geen beding contact hebben met de bewoners, bang dat de Duitsers waren voor spionage." De bezetters rekenen echter buiten een list van de Nederlandse Koewachtenaren. Terwijl ze de mis bijwonen, plakken ze briefjes voor familieleden onder de kerkbanken. „De Belgen gingen na de Nederlanders naar de kerk. Iedereen kende iedereen, en zorgde ervoor dat de boodschappen bij het juiste familielid terechtkwa men." In februari 1916 ontdekken de Duit sers het stiekeme communicatiesysteem. Het hek in de Dodendraad gaat op slot. Ne derlands en Belgisch Koewacht hebben drie jaar lang geen contact met elkaar. Incidenteel steken de Koewachtenaren nog de grens over. Vaak wordt gebruik gemaakt ven een tijd in het dorp, nadat hun stad Antwerpen tussen 9 en 10 oktober 1914 is gevallen. „Koewacht had zelf 2500 inwo ners", weet Verschraegen. „Al het eten was binnen een dag op. Boeren kregen de op dracht zo snel mogelijk tarwe en rogge te dorsen om broden te bakken." Tussen okto ber 1914 en juli 1915 gaat omgerekend 88.000 euro aan voedsel naar de Belgen, voor die tijd een astronomisch bedrag. Ze verblijven in scholen, in het klooster, bij boeren of in het café. „De meeste Belgen trekken daarna verder het land in. Zo'n 450 vestigen zich permanent in Koewacht."De Duitsers zitten met de Nederlands-Belgi sche grens in de maag. Van Limburg tot het uiterste puntje van Zeeuws-Vlaan deren tiert de smokkel welig. Spionnen van de geallieerden stappen zo bezet gebied bin nen en Duitse mili tairen die niets voor de oorlog voelen, kunnen eenvoudig deser teren. Een tante van Ver- schraegens moeder smokkelt als zes tienjarige briefjes voor de geallieerden. De 16-jarige wordt ter dood veroordeeld, maar dat vonnis wordt wegens haar leeftijd om gezet in een gevangenisstraf van negen maanden. 2000volt Voor de Duitsers is het duidelijk. Het kip pengaas als afscheiding op de grens, voldoet niet. Een even ingenieuze als dodelijke op lossing wordt gevonden. De Dodendraad. Wie de grens wil passeren, moet zich door zes of zeven stroomdraden zien te wurmen. Wie de draden aanraakt, krijgt 2000 volt door het lichaam en sterft. Vanaf 24 juni 1915 scheidt de Dodendraad Nederlands en Belgisch Koewacht, en hun inwoners. Ver schraegen: „De mensen van Koewacht wis ten niet eens wat elektriciteit was. Ze stookten op petroleum. Elektriciteit kwam in Koewacht pas in 1923." Op 25 juni, een zaterdag 6 oktober 2018 GO De dodendraad verscheurde Koewacht Bob Maes Duitse militairen bij de dodendraad. foto collectie willy verschraegen Herinneringstegel in de stoep in Koewacht, fotoboaztimmermans - Willy Verschraegen, historicus

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 48