Verstokte roker: 'Stoppen is heftig, het is een soort rouwproces' 4 Bouwrijp maken grond bij Ritthem opnieuw uitgesteld Het winnende hapje is... de bietenrolvan Radarschool Dat heeft staatssecretaris Barbara Visser (VVD, Defensie) gisteren aan de Tweede Kamer geschreven. Tegen de verhuizing van de ka zerne van Doorn naar Vlissingen is veel verzet, vooral van mariniers zelf. De politieke druk op de staats secretaris om het plan af te schie ten, neemt toe. Opnieuw stelt de staatssecretaris het bouwrijp maken van de grond bij Ritthem uit. Om te zorgen dat er geen dingen gebeuren die niet meer kunnen worden terugge draaid, is het voorbereidende werk opgeschort tot t januari. Oorspron kelijk zou het werk op 25 juni be ginnen, maar dat werd niet gehaald omdat er nog veel vragen en onze- kerheden waren. Vorige maand werd oktober nog genoemd als startdatum van het voorbereidende werk. Visser stelt het werk om twee re denen uit. Allereerst praat de Tweede Kamer op 5 november over de voorgenomen verhuizing van de marinierskazerne van Doorn naar Vlissingen. In de Kamer leven veel vragen over de voorgenomen ver huizing. Daarom heeft de Kamer de De laatstgenoemde datum voor ingebruikname is 2022. Maar de staatssecretaris schrijft nu dat de ingebruikname wederom later zal zijn staatssecretaris gevraagd geen on omkeerbare stappen te zetten. Het opschorten van de werk zaamheden heeft niet alleen te ma ken met de kritische houding van de Tweede Kamer. De staatssecre taris moet ook nog om de tafel met de medezeggenschap. Deze zomer werd Visser op haar vingers getikt vanwege het gebrek aan inspraak van de mariniers. Als de werkzaam heden nu zouden beginnen zou dat het overleg frustreren. Waarschuwing Visser schrijft de Kamer dat onder tussen wordt overlegd of de bouw plannen moeten worden aangepast. Ze waarschuwt dat de marinierska zerne later in gebruik zal worden genomen. Ook overlegt Visser met de consortia van bedrijven over een passende vergoeding van de kosten vanwege het opschorten van de werkzaamheden. Het is niet voor het eerst dat de oplevering van de kazerne wordt uitgesteld. In de allereerste plannen zou de kazerne in 2019 al in gebruik moeten worden genomen. Dat is tussentijds meer keren uitgesteld. De laatstgenoemde datum voor in gebruikname is 2022. Maar nu schrijft Visser dus dat de ingebruik name wederom later zal zijn. Ze is weer thuis en volledig rookvrij. Wilma Withuis (61) uit Oostburg zat met 49 anderen vijf dagen lang in het 'Stoptoberhuis' in Vinkeveen. En nu is het een kwestie van volhouden. Zo fijn om steun te krijgen van lotgenoten en deskundigen, zegt Withuis over het Stopto berhuis, een initiatief van KWF Kan kerbestrijding, het Longfonds en het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS). Elke dag was er genoeg afleiding met activi teiten als wandelen, bootje varen, ko ken, toespraken en gesprekken. „Stoppen met roken is een soort rouwproces", legt ze uit. „Het is veel heftiger dan mensen denken. Dat zei Jan Slagter ook in een toespraak." De Omroep Max-directeur is ook ge stopt met roken en kwam een dagje langs bij de deelnemers. Net zoals ca baretier Viggo Waas en staatssecreta ris Paul Blokhuis van Volksgezond heid. Videoboodschap Met een snik in haar stem vertelt ze over de moeilijke momenten in het huis. Zoals bij een videoboodschap van haar kleinkinderen. „Ik kon wel in het scherm springen. Mijn klein- Mijn kleindochter van 2 jaar zei: 'Go, oma, go go!' dochter van 2 jaar zei: 'Go, oma, go go!' Dat raakte mij echt. Ze waren trots op me. Dat is extra motiverend." Positiefs Nu staat ze er alleen voor. Maar ze is gewapend met adviezen en trucs voor het geval het 'rookduiveltje haar weer influistert'. Withuis: „Je moet je denkpatroon aanpassen en aan iets positiefs denken als dat gebeurt." Ze adviseert mensen die willen stoppen ook de Stoptober-app (voor Android of iPhone) te downloaden. Ze gaat vanaf volgende week spor ten met een personal assistent die haar ook helpt bij het aanpassen van haar dieet om extra kilo's te voorko men. „En daarnaast bespaar ik elke dag zo'n 7 euro aan sigaretten. Eind van het jaar is dat zo'n 2500 euro. Toch best lekker", zegt ze lachend. En de winnaar is... de bietenrol van team de Radarscholen. Ze namen deel aan het project YammyYammy, dat kinderen gevarieerder en gezonder moet leren eten. Het winnende hapje komt straks bij Agrimarkt en Landwinkels te liggen in een 'YammyYammy-schap'. Deelnemende kinderen tus sen de 8 en 16 jaar mochten de keuken van scholengemeen schap Nehalennia in Middelburg gebruiken om hun zelfbedachte hapjes te laten zien. Dat ge beurde in teams. Elk team werd begeleid door een kok. Na maandenlange voorberei ding mochten ze gisteren hun gerechten laten beoordelen. De veelgeprezen bietenrol kwam op 1, op 2 een wrap van team Pontes Pieter Zeeman in Zierikzee. Niet in de prijzen gevallen, maar wel noemenswaardig was de 'kapi- teinsknop' van de Kinderkook- tuin uit Oosterland: een cakeje in de vorm van een Zeeuwse knop met cream cheese en bab- belaarkruim. Het team bleef in maritieme sferen met 'sushi in een boot', een compositie van rijst, groenten en zeewier. Pompoenkroket Team Nehalennia kwam met een bruinebonencrème, geba seerd op het sprookje Japie en de bonenstaak. Het team van Food- lab Scalda had een pompoenkro ket bedacht en rode aardappel chips uit de oven. De pompoen kroket viel, hoe bijzonder ook, af omdat hij gefrituurd was. En ge zond eten was waar de hele wed strijd om draaide. Al met al le verde het project genoeg inspira tie op voor restaurants die wor stelen met de vraag: hoe zetten we onze jonge gasten iets anders voor dan kip, patat en appel moes. Het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit be dacht het programma Jong leren eten, om kinderen een betere en breder ontwikkelde smaak te ge ven. Vanuit Zeeland haakte de Zilte Academie Zeeland op het project in met YammyYammy. In november komt er een wed strijd kinderstamppotten, in de cember kerstmenu's voor kinde ren. zaterdag 6 oktober 2018 Lot marinierskazerne in handen Tweede Kamer Er wordt geen stap meer gezet voor de bouw van een nieuwe marinierskazerne in Vlissingen voordat de Tweede Kamer er in november mee akkoord gaat. Jeffrey Kutterink Vlissingen Staatssecretaris Barbara Visser van Defensie Bas Bareman Oostburg -Wilma Withuis GO Ondine van der Vleuten Middelburg Sam Groothedde, een van de deelnemers aan het kook- project YammieYammie. A Wilma Withuis in het Stoptoberhuis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 40