Rutte maakt zich niet druk om prestigeverlies II 3 AFSCHAFFING DIVIDENDTAKS Premier Rutte heeft een pijnlijke nederlaag geleden door het besluit van Unilever om in Londen te blijven. Analyse Als premier Mark Rutte ergens niet om maalt, is het wel prestige verlies. Als de nood te hoog wordt, zet hij zonder te knippe ren de draai in, bewees hij eerder. Zo ging het met de inkomensaf hankelijke zorgpremie aan het begin van zijn vorige kabinet en zo liet hij ook menige partijge noot vallen nadat hij die tot het bittere einde loyaal had gesteund. Wie last heeft van een groot ego moet niet de politiek ingaan, vindt de minister-president. Dat hij de afschaffing van de divi dendbelasting juist nog even bo ven de markt laat zweven, kan in dat opzicht verbazing wekken. Rutte zegt dat het kabinet de be lastingplannen om het vesti gingsklimaat te verbeteren op nieuw gaat wegen, inclusief de af schaffing van de dividendbelas ting. Toch is er niemand in Den Haag die eraan twijfelt dat de maatregel ooit zal terugkeren. Het is niet zo dat Rutte niet durft te erkennen dat hij deze slag verloren heeft. De slag is domweg nog niet over. De VVD moet met de drie andere regeringspartijen nog overeenstemming zien te be reiken wat ervoor in de plaats moet komen. Feitelijk breekt het kabinet het regeerakkoord open. Deelnemers aan de onderhande lingen houden de kaarten tegen de borst. Wie nu hardop zegt dat hij de dividendmaatregel nooit meer in welke vorm dan ook wil terugzien, zal daarvoor moeten betalen. En dat is het laatste wat Rutte, of de andere partijleiders, willen. De premier gebruikt de afschaffing van de dividendbelas ting als stok achter de deur. Alle vier de partijen zetten immers eerder hun handtekening onder die maatregel, die op verzoek van de WD in het regeerakkoord be landde. De WD wil dus ook graag zelf kiezen wat ervoor in de plaats zou kunnen komen. En als de andere coalitiepartijen dat niet zien zitten, dan kan er altijd nog worden teruggevallen op die ene optie die niemand meer wil. Het besluit is een pijnlijke nederlaag voor premier Mark Rutte. Hij maakte zich vanaf de start van dit kabinet hard voor deze impopulaire maatre gel die vooral buitenlandse aandeel houders ten goede zou komen. Rutte zei gisteren dan ook 'teleurgesteld' te zijn door het besluit van Unilever. Het afschaffen van de dividendbe lasting was er mede op voorspraak van de Nederlands-Britse multina tionals Shell en Unilever gekomen. „Ik vond en vind deze maatregel nog steeds te verdedigen", zei hij gisteren na afloop van de ministerraad. „Maar het besluit van Unilever is relevant, waardoor we het moeten heroverwe gen." Besluit van Unilever is relevant, waardoor we het moeten heroverwegen Dit voorjaar nog werd het plan van Unilever om het hoofdkantoor in Londen te sluiten en dat in Rotter dam open te houden, gezien als be wijs dat het kabinet een goed besluit had genomen. Unilever deed in het openbaar altijd vaag over de vraag of de beslissing was ingegeven door de belofte van het kabinet om de divi dendbelasting af te schaffen. Maar Unilevertopman Paul Polman had achter de schermen wel gelobbyd. Vanaf komende maandag gaat het kabinet samen met de politieke top van regeringspartijen WD, CDA, D66 en Christenunie onderhande len over hoe het nu verder moet. Af schaffing van de dividendbelasting was bedoeld om Nederland aantrek kelijker te maken voor bedrijven. Af schaffing van de belastingmaatregel zou de schatkist 1,9 miljard euro per jaar kosten. Geen van de vier partijen wil vooraf gaand aan de onderhandelingen zeg gen wat ze ervoor in de plaats willen. Wel zijn ze het erover eens dat een alternatief voor de dividendmaatre gel hoe dan ook tot doel moet hebben dat Nederland aantrekkelijker moet worden voor bedrijven om zich hier te vestigen. Mogelijk gaat de ven nootschapsbelasting omlaag, stellen bronnen. Omstreden De voorgenomen afschaffing van de dividendbelasting was al sinds het aantreden van het kabinet omstre den. De voltallige oppositie re ageerde gisteren dan ook vol hoon. PW-leider Geert Wilders spreekt van een mega-afgang, GroenLinks- voorman Jesse Klaver noemt de ge beurtenissen pijnlijk en volgens PvdA'er Lodewijk Asscher is de gang van zaken gênant. Volgens SGP-lei- der Kees van der Staaij is het onver mijdelijk dat de heronderhandelin gen in de regeringscoalitie er toe lei den dat het dividendplan wordt in getrokken. „Door het besluit van Unilever staat vast dat de afschaffing ervan niet doorslaggevend is voor het vestigingsklimaat in Nederland." Premier Rutte hoorde naar eigen zeggen pas gisterochtend van het be sluit van Unilever, al zag hij naar ver luidt op woensdag de bui al hangen, toen meer en meer Britse aandeel houders zich tegen het voornemen van de Unilevertop keerden. Gistermiddag ontving Rutte werkgeversvoorman Hans de Boer op zijn werkkamer. Zowel Shell als werkgeversclub VNO/NCW blijven er bij Rutte op aandringen om de di videndbelasting af te schaffen. „De zaak rondom Unilever en de reacties in het Verenigd Koninkrijk laten zien dat Nederland hard moet blijven knokken om aantrekkelijk te blij ven", zegt De Boer. De kans dat de maatregel toch overeind blijft is echter zo goed als nul, laten bronnen rond het kabinet weten. Volgens Rutte is er een nieuwe realiteit ontstaan nu Unile ver niet onvoorwaardelijk voor Ne derland kiest. „Dan kan de 1,9 miljard wel op een betere manier worden be steed", zegt een ingewijde. zaterdag 6 oktober 2018 GO De afschaffing van de dividend belasting is van de baan, al ver tikt minister-president Mark Rutte dat hardop te zeggen. De echte onderhandelingen moe ten nog beginnen. Laurens Kok Den Haag Het kabinet gaat het plan over de dividendbelasting 'heroverwegen' nu Unilever een streep heeft gezet door de geplande verhui zing van het Londense hoofdkan toor naar Rotterdam. Laurens Kok Hans van Soest Den Haag -minister-president Mark Rutte Kijk op de site bij /video naar de persconferentie van premier Mark Rutte Knieval strijd om dividend Mark Rutte is teleurgesteld in het besluit van Unilever, omdat daarmee de afschaf fing van de dividendtaks wordt ondermijnd. Een ne derlaag, vindt de oppositie. FOTO ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3