Brand schokt vaste bezoekers van Puur 'Vuurwerkvrije zone lastiger te handhaven' 3 VOORSTANDER VERBOD Aan een landelijk vuurwerkverbod durft het kabinet zijn vingers niet te branden. De hete aardappel is nu doorgeschoven naar de gemeenten. Zij krijgen waarschijnlijk de mogelijkheid om vuurwerk te verbieden. Een meerderheid van de Tweede Kamer steunt dit plan. Is zo'n gemeentelijk verbod op vuurwerk wel zon goed idee? Tegenstander Nout Willemse uit Koudekerke en Carel Bruring, fractievoorzitter van GroenLinks in Goes en voorstander, staan tegenover elkaar. Een vuurwerkverbod in uw gemeente? Wij zijn ook benieuwd naar uw mening. Ga naar www.pzc.nl/vuurwerk. „Ja. Maar wel met de kanttekening dat ik het liever op provin ciaal of landelijk ni veau geregeld zou zien. Het gevaar is nu dat je als ge meente de overlast naar de buren ver plaatst. We kunnen het in Goes wel ver bieden, maar dan gaan onze inwoners hun vuurwerk mis schien in Kapelle af steken." „Er zijn op zijn zachtst gezegd nogal wat kanttekeningen te plaatsen bij het afsteken van vuur werk. Er vallen jaar lijks veel gewonden of zelfs doden. Nog veel meer mensen, en ook dieren, heb ben veel last van on der meer de knallen. Bij het meldpunt vuurwerkoverlast van GroenLinks zijn tijdens de vorige jaarwisseling 1684 klachten binnenge komen. Dat waren er flink weer wat meer dan het jaar ervoor. Het is ook een teken aan de wand dat steeds meer mensen en or ganisaties, zoals oogartsen, politie en brandweer, pleiten voor een verbod. Ik merk dat het besef dat vuurwerk ook een schaduwkant heeft aan het groeien is. Toen wij het meldpunt be gonnen, kregen we veel hatelijke op merkingen. Dat is afgenomen. Mensen hebben dat vuur werk altijd als het weer over zich heen laten komen. Zo van: 'het regent nou eenmaal'. Maar er is iets aan het veran deren." Valt een verbod op vuurwerk wel te handha ven? En hoe dan? „Ik denk dat een verbod juist be ter is te handha ven dan vuurwerk- vrije zones, zoals we die nu in Goes en in veel andere ge meenten kennen. Dan moet je maar net kunnen bewij zen dat iets binnen zo'n zone is afgesto ken. Bij een totaal verbod mag het ge woon nergens. Dan is het helder. Overigens wer ken die vuur werkvrije zones best wel, hoor. De meeste mensen res pecteren dat daar niet mag worden af gestoken." „Ik ben meestal ge woon thuis. Met vrienden of familie. Ik pleit er ook zeker niet voor dat er to taal geen vuurwerk te zien is. Mensen willen iets, dat snap ik heel goed. Laat gemeentes daarom een mooie, gecon troleerde vuurwerk show houden als een leuke afsluiting van oud en nieuw." Een ouder echtpaar uit Gent was op het strand en zag de brand zich heel snel uitbreiden: „Het duurde zeker een half uur voor de brandweer hier was. Afschuwelijk. We komen er vaak. We hebben tien jaar geleden gezien hoe het werd opgebouwd." Een gezin uit Keulen, dat elk jaar op Strandcamping Groede staat, stond te beven van schrik. „We hebben daar net nog een boerenomelet ge geten. Voor de laatste keer, blijkt nu. Het is vreselijk." Een andere Keulse vrouw vulde hen aan: „Ge lukkig was het windstil." Ook zij kwam geregeld naar het paviljoen. „Ze hebben echt een goede keu ken." Dat vinden ook vier Brabantse vrienden, die op camping Duin zicht in Dishoek kamperen. „We zaten iets verderop te eten bij De Boekanier, toen we de zwarte rook boven de duinen zagen", zegt een van hen. „Gelukkig kon iedereen op tijd het terras af." De brand ontstond rond 15.30 uur in de meterkast. Twee blusvoertui- gen en een waterwagen waren ter plaatse, maar die konden niet voor komen dat het paviljoen volledig We hebben hier net nog een omelet gegeten. Voor de laatste keer, zo blijkt nu afbrandde. De brandweer wist nog wel te voorkomen dat de brand oversloeg naar de omliggende dui nen. Alle mensen die binnen waren wisten het paviljoen op tijd te ver laten. Wel raakte een brandweer man gewond. Ambulancepersoneel ontfermden zich over de man. De eigenaren van het strandpa viljoen plaatsten gisteravond een korte verklaring op de website van het paviljoen. 'Helaas is het pavil joen niet meer te redden. We zijn ontzettend geschrokken. Gelukkig kunnen we zeggen dat alle mede werkers en gasten veilig zijn.' Omrijden De politie zette de weg tussen de Puijendijk en Strandcamping Groede af voor het verkeer. Vakan tiegangers die op de camping zaten, moesten omrijden, omdat ook de kruising van de Zeeweg tot aan de camping was afgezet. Burgemeester Marga Vermue van de gemeente Sluis bracht ook een bezoek aan het uitgebrande pavil joen. Ze sprak er met de eigenaren en brandweerlieden. Puur werd zes jaar geleden uitge roepen tot het beste strandpavil joen van Zeeland en het jaar daarop tot schoonste strandpaviljoen van Nederland. Het pand werd in 2010 gebouwd, de voorganger moest weg vanwege het verbreden van de duinen. Puur was, zeker voor die tijd, uniek voor de Zeeuwse kust. Het was een van de eerste pavil joens die meer dan alleen friet en frikandel serveerde en veel aan dacht schonk aan lounge. Puur was daardoor razendsnel geliefd bij strandgangers. Later zouden veel andere paviljoens het voorbeeld van Puur volgen. zaterdag 6 oktober 2018 Rob Paardekam Carel Bruring uit Goes Is een gemeente lijk vuurwerkver bod een goed idee? Waarom bent u voorstander van een verbod? Hoe ziet uw ideale oudejaarsdag eruit. Zoekt u de stilte op? FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN De grote uitslaande brand die gistermiddag strandpaviljoen Puur aan de Zeeweg in Groede volledig in de as legde, trok al snel heel veel aandacht. Tiental len mensen in de duinen en op het strand zagen hoe Puur ra zendsnel in vlammen opging. De rookpluimen waren ook vanuit Vlissingen goed te zien. Bas Bareman en Bob Maes Groede -Gezin uit Keulen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 39