24j>5 De Toos en Henk Scheurkalender 2019 30 Ldrfif de vries Jonge Chinese schaatsers doen in Nederland ervaring op LEEUWARD Peking organiseert in 2022 de Olympische Winterspelen en China wil daar een serieuze rol spelen in het medailleklassement. Reden om buitenlandse expertise te zoeken in succesvolle winter- sportlanden. Zodoende heeft Koops, die in de zomer stopte als technisch directeur van de schaatsbond, sinds augustus een groep van veertig Chinezen onder zijn hoede. Het betreft voorname lijk shorttrackers en skeeleraars van rond de 17 jaar die niet talent vol genoeg zijn in hun eigen disci pline. Het Chinese olympisch co mité hoopt dat zij met hulp goede langebaanschaatsers worden. Standplaats van het gezelschap is Egmond aan Zee. Als half okto ber de ijsbaan in Alkmaar open gaat, wordt daar geschaatst. Tot dan traint de groep in Leeuwar den. Het begon allemaal eind april met een telefoontje van loop Al- berda. De voormalig technisch di recteur van NOC*NSF hoorde van de plannen van het Chinees olym pisch comité en zag Arie Koops (55) als geschikte kandidaat. Sa men vlogen ze naar Peking voor een presentatie van het project. In Peking leerde Koops dat Chi nezen niet gewend zijn om te ant- woorden met een duidelijk 'nee' of'ik weet het niet'. De Nederlan ders kregen te horen dat ze mis schien bij de minister van Sport mochten langskomen, maar dat nog niet zeker was of hij tijd had. Koops: „Dat is de beleefde manier om te zeggen dat er nog één be langrijk gesprek volgt. Gaat dit niet goed, dan hoor je dat de mi nister heel druk is. Dat zijn daar de beleefdheidsvormen die gelden." Militairen De afspraak bij de minister ging door. Met succes. Inmiddels is Koops de nodige anekdotes rijker. Zoals die van de training waarbij een coach al rokend meereed. „Ge lukkig wel achter de groep." Naast de groep-Koops zijn er momenteel meer Chinese lange- baanprojecten met Nederlandse inbreng. Nederland is ook niet het enige land waar China kennis zoekt en sporters onderbrengt. Zo weet Koops van soortgelijke ini tiatieven elders voor shorttrackers, skiërs en langlaufers. „Er zijn zelfs militairen die nu omgeschoold worden tot biatleet. Scherpschut ters die leren langlaufen." Nooit eerder Koops, al sinds 1986 werkzaam op het hoogste niveau in de sportwe reld, zag nooit eerder een verge lijkbare uitwisseling. „Althans, niet zo grootschalig. Maar China is ook een heel groot land, met heel veel ambitie en trots." Op de Winterspelen in Pyeong- chang eindigde China begin dit jaar als zestiende in het medaille klassement. Slechts één keer in de geschiedenis werd goud gewon nen op de langebaan: in 2014 in Sotsji was Hong Zhang de beste op de 1000 meter bij de vrouwen. André Bolhuis stopt in 2019 Kiki Bertens in de top 10 Weer zware crash Lorenzo 1 kalender 14,95* 2 kalenders Bestel er 2: eentje voor uzelf en één als cadeau! Ga naar pzc.nl/toosenhenk zaterdag 6 oktober 2018 Ontwikkelingshulp op het ij s Om op de Winterspelen van 2022 in Peking goed voor de dag te komen, heeft China bui tenlandse hulp ingeschakeld. Dus trekt schaatscoach Arie Koops met een groep Chinese debutanten door Nederland. Lisette van der Geest Leeuwarden Arie Koops (boven, links) begeleidt een groep Chi nese schaat sers. FOTOCORNÉ SPARIDAENS MOTORSPORT Voor de tweede keer in twee weken heeft de Spaanse motor coureur Jorge Lorenzo (31) een zware crash gemaakt in de MotoGP. Tijdens de tweede vrije training voor de GP van Thailand verloor de drievoudig wereldkam pioen de controle over zijn Ducati. Lorenzo, vierde in de WK-stand en dit seizoen goed voor drie GP-zeges, beslist vandaag of hij dit weekeinde in actie komt. ALGEMEEN André Bolhuis (72) stopt op 20 mei 2019 als voorzitter van NOC*NSF. Hij heeft de leden van de sportkoepel daarover geïnformeerd. „Ik gun mijn opvolger alle ruimte en tijd om zich goed voor te bereiden op de Ne derlandse deelname aan de Olympische en Paralym pische Spelen van Tokio 2020", laat Bolhuis weten. TENNIS Kiki Bertens (26, foto) staat maandag op de nieuwe wereldranglijst op de tiende plaats. Haar laat ste 'bedreiging' was Aryna Sabalenka. Bij winst van het China Open zou de hui dige nummer 16 Bertens nog kunnen passeren. Ze verloor echter in de kwart finales van Qiang Wang (5-7 5-7). "Exclusief €1,95 verzendkosten bij bestelling van 1 kalender. cartoons ledereen kent Toos en Henk: uit de krant en van internet. Als u zichzelf niet herkent in de dagelijkse beslommeringen van dit populaire cartoon duo, dan toch zeker uw buren of beste vrienden. De scheurkalender 2019 staat boordevol nieuwe cartoons, waardoor u dagelijks met een glimlach aan de dag begint.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 30