II maar nog geen knock-out voor Denemarken Adam Maher 29 Ondanks een aantal moeilijke jaren heeft hij nog steeds vertrouwen in eigen kunnen Adam Maher (25) is één van de spelers van AZ die weten hoe het is om van Ajax te winnen. Morgen hoopt de middenvelder, na flink wat tegenslag terug in Alkmaar, op speeltijd in de Arena. „Ik ben altijd positief gebleven." PASPOORT ventien was. Nu kan hij er zijn car rière weer vlottrekken. Voordat hij voor de foto poseert, zwaait hij naar Yvonne, de chauf feur die hem dikwijls ophaalde van school en naar de training van AZ bracht. „Het voelt als thuisko men hier." Maher is een kind van 't Lood, het voormalige jeugdcom plex van de club in Alkmaar en in middels afgebrand. Verstopt in de hoek van een industrieterrein, maar uit de mond van Maher geen kwaad woord daarover. „Ik heb daar een goede opleiding gehad. Gevoelsmatig was de stap naar het eerste vanuit 't Lood veel verder. Toen ik debuteerde, had er lang geen speler uit de jeugd in het eer ste gestaan. De anderen konden zo zien dat het écht kon. Nu zijn er bij AZ volop kansen voor jeugdspe lers." De herinneringen stemmen anderen wellicht weemoedig, maar Maher niet: „Ik denk niet dat het aan mijn kwaliteiten lag dat het de afgelopen jaren niet is gegaan zoals ik hoopte. Ik ben nog maar 25, ik heb nog zóveel jaar te gaan." Mentaliteit Het moet gezegd: hij is altijd posi tief gebleven. Ook bij PSV toen hij op een zijspoor belandde. „Ik denk dat niemand kan kla gen over mijn men taliteit. Ik ben altijd positief gebleven. Maar uiteindelijk vocht ik er tegen een muur. Zo voelde het." Analyserend: „Er zat hier bij AZ veel minder druk op. En ik was een In een gang van het trainingscom plex van AZ hangt een foto uit 2013. Van Adam Maher die net heeft gescoord in de bekerfinale. De handen wijd, de lippen getuit. Hij heeft er dan net een fraaie sla lom opzitten en de openingstref fer gemaakt. Zijn transfer naar PSV moet dan nog komen. Nu, meer dan vijfjaar later staart Maher naar de foto. Vooral omdat de fotograaf vraagt of hij er even voor wil gaan staan. Hij doet het, maar niet te lang. Altidore Ook op de foto: Jozy Altidore met een hoofd dat intense blijdschap verraadt. Op de achtergrond de ba lende PSV'er Kevin Strootman. Het kapsel van Maher van toen, met die ingeschoren streep aan de zijkant, is typisch 2013. „Speciaal voor de finale", weet Maher nog, die daarna snel zegt dat de Maher van 2018 toch vooral nog steeds hetzelfde is als die van toen. Wat er dan anders is? Hij plukt wat aan zijn kin. „Ja goed, ik heb nu wat baardhaar. Het gezicht was toen glad. „Als een jongen van ne gentien", zegt hij. Met Altidore heeft hij soms nog contact. De Amerikaanse spits reageerde pas nog op Twitter, direct nadat Maher weer bij AZ had getekend. „Ik klikte met Jozy. Hij had al dingen meegemaakt. Dat hij toen op die foto jonger was dan ik nu ben, is moeilijk voor te stellen." Wat hij bedoelt met dezelfde Maher als toen is dat zijn persoon lijkheid niet is veranderd. Maar tussen 2013 en 2018 is er wel on miskenbaar veel gebeurd. Dat moet hij ook toegeven. Wijzend naar de foto: „Deze Maher had al leen nog hoogtepunten meege maakt. Hij wist nog niet wat te genslag was. Echte, bedoel ik dan. Er was wel tegenslag, maar die was binnen een paar dagen wel weer weg." De Maher van de foto zou een maand erna een transfer maken naar PSV, als bekroning van een ongekende opmars die jaren er voor, met de uitverkiezing voor het Nederlands elftal als persoon lijk hoogtepunt. Bij PSV begon hij goed, maar gaandeweg verloor hij er zijn basisplaats. Hij werd eerst verhuurd aan Osmanlispor in Turkije en vorig jaar aan FC Twente. Nu is hij terug bij AZ, voor tenminste één seizoen. AZ is de club waar hij de jeugdopleiding doorliep en doorbrak toen hij ze- Ik denk niet dat het aan mijn kwaliteiten lag. Ik ben nog maar 25, ik heb nog zóveel jaar te gaan jeugdspeler. Van jeugdspelers zien mensen de meeste dingen door de vingers. Bij PSV ontstond er een ander beeld van me. Dan moet je presteren. Er komen andere din gen bij kijken." Hij woont weer in Diemen. De situatie bij AZ is duidelijk. Er is ge duld nodig voor een basisplaats. Maher beschikt over aanvallende creativiteit die nog deels ontbrak bij de middenvelders van AZ. Zijn invalbeurten zijn hoopgevend. Hij zegt baat te hebben bij ver trouwen en duidelijkheid. Zoals toen de avond voor misschien wel de beste wedstrijd uit zijn leven. Met het Nederlands elftal tegen Italië van Andrea Pirlo. „Dat was inderdaad wel de beste wedstrijd ooit van me. Meneer Van Gaal (bondscoach Louis van Gaal, red.) gaf me een korte boodschap mee. Ik wist precies wat ik moest doen. Dat is voor mij ideaal. Jij vraagt mij nu of ik dat niveau ooit nog kan halen. Ik denk het wel, daar ga ik alles aan doen." de Europees kampioen. Tijdens de kwalificatiereeks die tot de play-offwedstrijd leidde, kwamen twee overwinningen van Nederland pas beslist in de laatste minuut. Het duel dat er toe deed, tegen Noorwegen, ging in septem ber verloren waardoor Nederland nu is veroordeeld tot de play-offs. Het maakte de speelsters die zo veel succes meemaakten de laatste tijd onzeker. In de dagen voor de wedstrijd was de spanning voel baar. Doelpuntenmaker Van de Sanden werd gisteren emotioneel na haar kopdoelpunt omdat haar oma afgelopen week overleed. In al les leek de overwinning van Oranje op een bevrijding na een moeilijke tijd. Ze kunnen het nog, uitblinken voor eigen publiek. WK PLAY-OFFS Programma Door Beerensteyn, de vervanger van de licht geblesseerde Vivianne Miedema, is het spel van Oranje anders. Ze is sneller dan Miedema. En meer gedrongen. Ze loopt op elke bal. Maar ze is minder een pure afmaker. Het hernieuwde elan van Oranje was genoeg om Denemarken in Breda te verslaan met hoopge vende cijfers die perspectief bie den, maar is het straks ook genoeg voor de kwalificatie voor het WK? Een definitieve knock-out bleef gisteren nog uit. In de slotfase schoot invaller Miedema, alleen voor de keeper op de lat. Bovendien is de weg nog lang, met louter las tige tegenstanders op de weg. Is Denemarken straks verslagen dan wacht nog België of Zwitserland. zaterdag 6 oktober 2018 GO 'Ik ga alles doen om mijn niveau weer te halen' Naam: Adam Maher Geboren: 20 juli 1993, in Ait Izzou (Marokko) Wedstrijden (goals): 2010-13: AZ 66 (12) 2013-17: PSV 72 (12) 2015-17: Jong PSV 8 (1) 2016-17: Osmanlispor 24 (2) 2017-18: FC Twente 16 (1) 2018-heden: AZ 3 (1) Nik Kok Wijdewormer September 2018: Adam Maher in duel met Luis Sinisterra van Feyenoord. fotoanp -Adam Maher (25) Maher speelde 5 wedstrijden voor het Nederlands elftal (in 2012 en 2013). Lineth Beerensteyn kopt Oranje in de 21ste minuut op een 1-0 voorsprong, fotoanp HALVE FINALES Heenduels: Nederland - Denemarken 2-0 21Beerensteyn 1-0, 42. Van de Sanden 2-0. België - Zwitserland nnb Returns, 9 oktober: Denemarken - Nederland, Zwitserland - België. Winnaars naar finale (5 en 13 november). Winnaar finale naar WK in Frankrijk (7 juni-7 juli 2019). mm

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 29