jjjjj SRMEn EnERGIE inKOPEn «sssii II mtMs 'Rutte moet plannen met belasting nu juist doorzetten' E 21 ÜAdkveV* levert je scherpe torieven op E s„0„M„g»«„g„», Calve V Zonder gedoe V 100% groene stroom V Je overstap regelen wij garine Unie, het bedrijf is daar toch al tijd als Brits gezien. Alleen al de ge dachte dat het oer-Britse broodbeleg Marmite in Nederlandse handen zou komen! En welke Brit zou het impo sante Londense hoofdkantoor willen verruilen voor het veel bescheidener Unilever-kantoor in werkstad Rotter dam? In Londen zitten de activiteiten op het gebied van schoonmaak en per soonlijke verzorging, de twee divisies van Unilever waar het meest in wordt geïnvesteerd. Nederland heeft de voe- dingsmiddelentak, groot, maar min der renderend. Toch geloofde de Nederlandse tak van Unilever dat dit Britse sentiment te overwinnen was. Topman Paul Pol man kreeg regeringspartij WD per soonlijk zover om de dividendbelas ting af te schaffen. Wat ook zeker meespeelde, is dat Nederland grote bedrijven beter in staat stelt om vijan dige overnames tegen te houden, en dat was na de overvaltactiek van de grote concurrent Heinz Kraft begin 2017 geen theoretische exercitie meer. Beschermingsconstructies hebben echter ook een groot nadeel: hoe moeilijker het is om een bedrijf over te nemen, des te lager de beurs waarde. Het heeft immers geen zin op een bedrijf te bieden dat goed be schermd is. Bovendien, is de veron derstelling, zal het management min der zijn best doen als er geen vijan dige overname als stok achter de deur staat. De Britse beleggers gebruikten nog een argument. Als Unilever Neder lands wordt, verdwijnt het bedrijf uit de FTSE too, de belangrijkste beursin dex in het Verenigd Koninkrijk. Aan gezien veel beleggers in die FTSE too beleggen, betekent het dat ze hun aandelen Unilever moeten verkopen. En als Unilever uit de index verdwijnt De Britse aandeel houders hebbenvoor de Britse belangen gestemd DIVIDENDBELASTING consumentenbond.nl/energiecollectief zal dat tot een lagere koers leiden, vre zen ze. En ze willen niet met verlies verkopen. Corné van Zeijl, fondsbeheerder bij vermogensbeheerder Actiam, spreekt van een 'gelegenheidsargument': „Ik heb gekeken naar dat index-effect op de koers. Dat is een heel tijdelijk ef fect. De Britse beleggers hebben voor de Britse belangen gestemd. Dat is het hoofdkantoor in Engeland houden." Die slag lijken de Britten te gaan winnen, denkt Van Zeijl. „Unilever heeft aangegeven de structuur te wil len versimpelen en naar één hoofd kantoor te willen. Dat kan dus alleen maar Londen worden." Een soortgelijke opstand van Ne derlandse aandeelhouders tegen de verhuizing zit er niet in. „De meeste Nederlandse Unilever-aandelen zijn in buitenlandse handen. Voor hen speelt die discussie niet over de vesti gingsplaats." Volgens Arjo van Eijsden, belasting expert bij accountants- en adviesorga nisatie EY, is de aanwezigheid van hoofdkantoren in Nederland goed voor het aanzien van Nederland als vestigingsplaats voor bedrijven en daarmee dus ook voor het vestigings klimaat. „Bovendien zorgt de aanwe zigheid van een bedrijf in Nederland voor extra werkgelegenheid bij andere bedrijven, vaak ook mkb-bedrijven." Van Zeijl wijst in dat verband op het nieuwe researchcentrum van Unile ver in Wageningen. „Daarbij gaat het om 850 hoogwaardige banen. Waarom zouden de Britten dat cen trum in Wageningen laten als ze het voor het zeggen hebben? Die banen verdwijnen straks naar Engeland." Hoe groot de effecten kunnen zijn, bleek afgelopen week toen Shell een miljardeninvestering in een fabriek vloeibaar-aardgasfabriek in Canada aankondigde. De Nederlandse bouwer BAM wordt bij die investering betrok ken, evenals de Nederlandse bagge raar Boskalis. Cees van Lede, de oud-topman van Akzo, wees er in deze krant al eerder op dat de hoofdkantoren van grote be drijven een belangrijke bijdrage leve ren aan de welvaart. Naast Unilever heeft ook Shell een grote researchaf deling en ook Akzo investeert veel in Nederland. En dat terwijl Nederland maar een kleine afzetmarkt is. „Dat effect wordt wel eens over het hoofd gezien", aldus Van Eijsden. zaterdag 6 oktober 2018 GO PINDAKAAS /■j online special met -Corné van Zeijl, fondsbeheerder ROTTERDAM Roel Beetsma van de Universiteit van Am sterdam begrijpt niets van de twijfel die premier Rutte nu opeens heeft over het nut en de noodzaak van de afschaf fing van de dividendbelasting. Volgens Beetsma staan alle argumenten vóór afschaffing van de belastingmaatregel nog recht overeind: „Neder land wordt zonder dividend belasting echt interessanter voor bedrijven buiten de EU en partijen die vanwege de brexit weg willen uit Enge land." Daar komt nog bij dat het afschaffen van de divi dendbelasting meer voorde len heeft dan alleen het ver beterde vestigingsklimaat, zegt Beetsma. Zo zou het be lastingstelsel er eerlijker door worden, wat de economie een boost geeft. „Een deel van de aandeelhouders heeft nu door de dividendbelasting te maken met een hogere belas tingdruk. Door afschaffing, wordt degene die het meest bijdraagt minder zwaar belast. Ter compensatie kan dan bij voorbeeld de vennootschaps belasting of btw, die iedereen betaalt, omhoog." Rabobank-econoom Nic Vrieselaar is het volstrekt oneens met Beetsma. „Het argument dat het vestigings klimaat door afschaffing zou verbeteren, was al onderuit gehaald vóór de Unilever-aan- kondiging", stelt Vrieselaar. „De keus van Unilever bewijst dat dividendbelasting voor be drijven écht niet doorslagge vend is. Meerdere bedrijven gaven al aan dat het niet echt meeweegt bij belangrijke be slissingen." consumentenbond FOTO"S REUTERS, ANP Het statige hoofd kantoor van Unilever in Londen versus het 'werkkantoor' in Rot terdam. De Britse Unileverproducten (schoonmaak en verzorging) rende ren beter dan de Ne derlandse (voeding).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 21