O DE WEEK VAN PHLIPPEN 20 Het besluit van Unilever om het hoofd kantoor niet in Rotterdam te vestigen, betekent een gevoelige tik voor Nederland. Het kan nog erger: het bedrijf wil hoe dan ook naar één hoofdkantoor en één aandeel. UNILEVER VERHUIZING GECANCELD Werkende armen? In Neder land? Weet je dat wel ze ker? Dat waren mijn eer ste gedachten toen ik de voorpagina van deze krant zag afgelopen woensdag, waarin het SCP meldde dat er meer dat 300.000 mensen arm zijn terwijl ze wel een baan(tje) hebben. Hoe kan dit? We hebben toch een minimumloon? En als dat te weinig oplevert, dan hebben we toch ook nog de bij stand? Veel alleenstaande Nederlanders hebben, of hadden moet ik eigen lijk zeggen, minder dan 1036 euro te besteden per maand. Ik gebruik de verleden tijd, omdat het rapport niet verder komt dan 2014, de nada gen van de crisis. Zzp'ers vormden bijna de helft van de meer dan 300.000 werkende armen. Zij hebben geen recht op een minimumloon noch op een mi nimumtarief. Toen onze economie door een dubbele dip ging, in 2009 en in 2012, doken zzp'ers in groten getale diep onder de armoedegrens. Ook werkende alleenstaanden met flexcontracten waren vaak arm. Hun inkomen was ontoereikend doordat zij in deeltijd werkten of niet alle maanden werk hadden. schril contrast met het gejubel van het kabinet over de 'geweldige koopkrachtplaatjes' waarin bijna iedereen erop vooruit lijkt te gaan. Maar hoe zit het dan met de wer kende armen? Zijn hun problemen nu in rook opgegaan? Eigenlijk wel, want het is nu 2018 en het leven van de werkende ar men van toen is nu waarschijnlijk veel beter. Het is dus verleidelijk om dit probleem terzijde te schui ven als: 'het kwam door de crisis en is nu niet meer aan de orde'. Wie nu meer opdrachten wil of een ho ger tarief eist, die krijgt wel zijn zin. Ook de slecht betaalde kleine hore- cabaantjes van 2024 zijn vrijwel nergens meer te bekennen. Wie dit jaar maar drie maanden werk had Flitsen in de horeca, die heeft waarschijn lijk gewoon een mooie lange reis gepland. hard genoeg op hameren dat je al leen nü iets kunt doen aan het pro bleem van de werkende armen straks. Dat probleem is hun eeu wige afhankelijkheid van de grillen van de economie. Ze hebben voor zover we weten geen buffer tegen deze grillen. Een basisverzekering voor als ze straks geen opdrachten hebben, ziek worden of oud zijn, zou veel helpen. Maar meer zeker heid kost geld. Nu is de tijd om dat te regelen, want de werkende ar men van straks kunnen dat niet zelf betalen. Minister Koolmees verdient een groot compliment met zijn wet voor zzp'ers als politicus: je lost een probleem op dat pas weer opduikt bij de vol gende crisis. Bovendien dwing je zzp'ers tot uitgaven waar ze uit ei gen beweging nooit toe zouden overgaan. Dat het uiteindelijk tot meer gelijkheid leidt, dat maakt een politicus nu nog niet populair. Dat Minister Koolmees zijn schouders er toch onder zet met zijn Wet Ar beidsmarkt in Balans, dat verdient een groot compliment. Tegen zzp'ers die nu nog met de dag leven zou ik zeggen: leer nou van die cri sis en leg zelf een buffer aan. Je hebt dan het geld om jezelf niet uit de markt te hoeven prijzen bij een vol gende crisis. zoNobeJ Unilever Signify Arcelor- Mittal Wat als Unilever over niet al te lange tijd aankondigt dat het Rotterdamse smaldeel naar Londen wordt overge plaatst? Ondenkbaar? Nou, dat valt nog te bezien. Immers, de logica ach ter de verhuizing naar het vasteland was duidelijk. Unilever heeft nu twee hoofdkantoren, een in Londen en een in Rotterdam. Het heeft ook twee aan delen, een Brits en een Nederlands. Om slagvaardiger te kunnen opereren wilde het bedrijf naar één hoofdkan toor en één aandeel. Nu Unilever zelf een streep door een verhuizing naar Rotterdam heeft gezet, kan de directie haar doel alleen maar bereiken via een samenvoeging van de Nederlandse en Engelse be drijfsonderdelen in de Britse hoofd stad. Unilever-topman Paul Polman wilde gisteren nog niets zeggen over een plan B, maar wel dat een 'versim peling van de structuur van Unilever het beste is voor het bedrijf op de lange termijn'. Polman heeft de afgelopen weken alles gedaan om de verhuizing naar Rotterdam toch nog in goede banen te leiden, maar de geest was in het VK uit de fles. De ene na de andere Britse aandeelhouder liet weten tegen de verhuisplannen te stemmen. Unilever deed nog allerlei toezeggingen, maar ze waren niet te vermurwen. Het plan was tegen het zere been van de Britse aandeelhouders en ei genlijk alle Britten. Unilever was dan wel een fusie tussen de Britse zeepfa brikant Lever en de Nederlandse Mar- zaterdag 6 oktober 2018 @sandraphlippen Werkend arm Deze constateringen vormen een Toch kan ik er als econoom niet Maar ga er maar eens aan staan Sandra Phlippen is hoofd Neder land bij het economisch bureau van ABN Amro en docent aan de Erasmus School of Economics. Phil Knight, de oprichter van sportartikelenbedrijf Nike, heeft bijna een miljard dollar aan aandelen Nike geschonken aan een goed doel. Hij gaf eerder al honderden miljoenen dollar aan de Universiteit van Oregon en Stanford University. FNV kaart andermaal misstanden in de transportsector aan. Nieuw onderzoek van de bond zou aantonen dat er nog altijd wordt gefrau deerd met rij- en rusttijden. Ook documenten over de hoogte van het loon zouden op grote schaal worden vervalst. GO De verfmaker was de grootste uitblinker in de zeer behou dende AEX. Na alle commotie over de afgebla zen verhuizing, noteerde het aandeel vlak. m Het verlichtings- bedrijf leverde nog meer in na een negatief analistenrapport van Credit Suisse. Het staalconcern was de grootste daler in de AEX. o Nederland verliest eerste slag brexitstri] d Peet Vogels Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 20