Rijnstate: 'Dit voelt niet goed' 17 De weigering is in strijd met de overeenkomst die is gesloten Historisch watervliegtuig Catalina verhuist naar Verenigde Staten idee de donor een brief te schrij ven. „Ik wilde dat hij meer wist over mij. En dat het écht héél belangrijk voor me is om te weten wie mijn biologische vader is. En dat ik juist tóen op zoek was, omdat oma niet lang meer te leven had." In een telefoongesprek met een medewerker van Fiom, centrum voor afstammingsvragen, beves tigde de donor dat hij anoniem wil blijven. Maria: „Hij was her trouwd. Zijn huidige vrouw was 'zeer behoudend'. Ze wilde niet dat hij contact had met zijn donor kinderen." Via de stichting Donorkind en Facebook is Maria met enkele half broers en halfzussen in contact ge komen. Nu de groep zo groot is, wil Maria weten wie de anderen zijn. Dat dient ook om te voorko men dat ze ooit een relatie zou krijgen met een van hen. Rechter Maria is naar de rechter gestapt om de gegevens van de donor te krij gen. Haar raadsman Martin de Witte van SAP Advocaten vindt dat zij daar recht op heeft. „De weigering is in strijd met de over eenkomst die ouders hebben ge sloten. Het ziekenhuis pleegt een wanprestatie." Ook elders zijn B-donoren bij de invoering van de wet opeens anonieme donoren geworden. Twee gezinnen met vier donor kinderen spanden daarom een rechtszaak aan tegen MC Kin derwens in Leiderdorp en de SDKB. „Het is natuurlijk erg merk waardig dat bekende donoren rond de wetswijziging alsnog snel naar anoniem hebben kun nen switchen", zegt hun advo caat Tim Bueters. „De wet was nooit zo bedoeld." Volgens de SDKB maakte een overgangsregeling het mogelijk op het laatste moment van keuze te veranderen. Het gekke blijft dat ook in de huidige situatie een bekende donor nog steeds con tact mag weigeren, wanneer een donorkind een verzoek daartoe indient. Fiom vindt de switch-zaken 'zeer onwenselijk'. „Ook voor moeders is het moeilijk. Zij heb ben destijds zeer bewust voor een bekende donor gekozen en het ook op deze manier aan hun kinderen verteld. Deze moeders voelen zich nu schuldig, boos en niet gehoord." Maria en Hedda vinden dat alle B-donoren van voor 2004 zich aan hun belofte moeten houden. Hedda: „De achteloosheid waar mee geknoeid is met genetisch materiaal, waaruit levende we zens ontstaan met een eigen identiteit, verbijstert ons." Oma overleed afgelopen au gustus. Maria heeft geen ooms, tantes, neven en nichten. Ze heeft alleen haar moeder en een biologische vader die haar niet wil zien. Maria: „Ik wil gewoon een keer koffie met hem drinken. Als er geen klik is, ook goed. Maar dan weet ik wie hij is. Ik hoef geen plek aan zijn keukentafel. Ik ben niet op zoek naar een papa. Ik wil alleen dat hij weet wie ik ben. Hij kan niet zomaar 56 donorkinde ren afwijzen. Hij ontneemt mij en mijn halfbroers en -zussen onze halve stamboom." Het laatste Catalina-water- vliegtuig dat nog regelmatig in Nederland rondvloog, verkast naar de Verenigde Staten. Het is niet gelukt om geldschieters te vinden die willen bijsprin gen om het militaire toestel uit 1941 in Nederland te houden. „Voor ons houdt het op, de race is gelopen", zegt Christian Pfeiffer van erfgoedvereniging Bond Heemschut. Een Ameri kaanse club neemt de Catalina over. De vereniging had graag gezien dat de 'vliegboot' hier was gebleven. Van dit type vliegtuig vlogen er tientallen rond in toenmalig Nederlands- Indië. Maar de stichting die het toestel exploiteerde, kan de las ten niet meer dragen. Het toe stel kampte met allerlei tegen slagen. Zo raakte het vorige zo mer beschadigd tijdens een ruwe landing op thuisbasis Le lystad. Het neuswiel weigerde dienst. Een jaar later begaf de motor het. De Catalina was tij dens de Tweede Wereldoorlog in Amerikaanse dienst. De be manning bracht drie Duitse onderzeeboten tot zinken. Borden tegen varkenspest Merkel op visite bij Rutte 'Aanslag op persvrijheid' Dan zal ik de kwelling van dit ambt niet voortzetten Duitse rechter verbiedt tijdelijk rooien in bos De rechtbank in Münster heeft een tijdelijk verbod afgekon digd op het rooien van bomen in het bos van Hambach. De Duitse bond voor natuur- en milieubescherming BUND had in een kort geding om het rooi- verbod gevraagd. Milieuacti visten zijn fel gekant tegen het rooien van grote delen van het bos van Hambach. Energie maatschappij RWE wil ruim 100 hectare bos vellen om de winning van bruinkool te kun nen opvoeren. Het Rijnstate ziekenhuis zegt de vraag van de donor kinderen 'volledig te begrij pen'. Maar de persoonsgege vens van de spermadonor ge ven, dat mag het hospitaal niet. „Ethisch gezien vinden wij dat de switch niet kan", zegt medisch directeur Desi- ree Creemers. „Ze hebben destijds be wust voor een B-donorschap gekozen. Maar we kunnen niet anders. De wet gaf ruimte om met terugwer kende kracht toch een ano nieme donor te worden. Als wij gegevens naar buiten brengen, maken wij ons schuldig aan een datalek." Creemers heeft telefonisch geprobeerd donor K34 op an dere gedachten te brengen. „Ik heb het lot van de donor kinderen uitgelegd, maar hij wil écht niet. Deze situatie voelt niet goed, maar dit is wat het is", zegt Creemers. „We moeten ook kijken naar het belang van de donor. Met beiden hadden we een behandelrelatie. We kunnen niet kiezen tussen die twee, hoewel het nu positief uit pakt voor de donor. Mis schien is het goed als een rechter zich daarover uit spreekt." zaterdag 6 oktober 2018 GO TE DUUR - Martin de Witte, raadsman WAARSCHUWING De Nederlandse Voedsel- en Wa renautoriteit laat informatieborden over de Afrikaanse varkenspest plaat sen op parkeer plaatsen langs snelwegen en bij natuurgebieden. Op borden wordt opgeroepen om geen etensresten achter te laten in de natuur. De ziekte is onlangs vastgesteld bij wilde zwijnen in de Ardennen. DEN HAAG Premier Mark Rutte ontvangt woensdag de Duitse bondskan selier Angela Mer kel in het Torentje. Zij bespreken onder meer de stand van zaken in de brexitonderhan- delingen. AMSTERDAM De aanslag met een antitankwapen op een kantoor pand in Amster dam Sloterdijk, waar onder meer weekblad Pano rama is gevestigd, voelde 'als een aanval op de pers vrijheid'. Dat zei de aanklaagster giste ren in de rechtbank van Amsterdam bij de eerste inlei dende zitting tegen de drie verdachten. De aanslag was op 21 juni. Filipijnse president Rodrigo Duterte wil niet aanblijven als blijkt dat hij een ernstige ziekte heeft. HAMBACH De Amerikaanse First Lady, Melania Trump, geeft een baby olifant de fles in het Nairobi National Park in Kenia. Voor de presidentsvrouw is het haar eerste werkbezoek aan Afrika. Behalve Kenia doet ze ook Malawi, Ghana en Egypte aan. Voor Melania is het bovendien haar eerste internationale reis zonder haar man. foto reuters FIRST LADY

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 17