II De Groten van het chanson 13 Charles Aznavour (94) gold niet alleen als een wereldberoemde zanger, hij was ook een van de laatste iconen van het Franse chanson. Een afscheid van hem is een afscheid van veel meer. Ik zing Aznavour voor mijn dochter en hoop dat zij het gaat doorgeven Vergelijk de Top 2000 van 2005 met die van vorig jaar. Achttien jaar geleden haal den 47 Franstalige nummers of nummers van Franse artiesten de lijst van muziekminnend Nederland. Vorig jaar tien, waarvan vier van het Belgische fenomeen Stromae. De teloorgang van ons begrip van de Franse taal heeft er vast mee te maken, maar er is meer. „Ik weet niet of 2017 uitzonderlijk slecht was. Misschien dat ouderen na der tig keer stemmen voor de Top 2000 het nu welletjes vinden. En jongeren stem men niet voor chansons, omdat ze die niet kennen", vermoedt Bart van Loo (45). De Vlaamse schrijver en conferen cier gaf een paar jaar geleden bejubelde 'Chanson Colleges' in tv-programma De Wereld Draait Door. De passie van presentator Matthijs van Nieuwkerk voor de nostalgie van Aznavour wees al stilaan naar het af scheid van een tijdperk, denkt hij nu. „Dat doet Matthijs op een mooie manier. Tegelijk betreur ook ik dat het voorbij is. Ik zing Aznavour voor mijn dochter en hoop dat zij het gaat doorgeven. Maar je kunt de evolutie niet tegenhouden, tenzij er nog een film of musical komt die wereldberoemd wordt waardoor al die klassieke nummers toch weer omhoog schieten." Ne me quitte pas (Brei), Non, je ne regrette rien (Piaf), Une belle histoire (Fugain) of La Mama (Aznavour). De nostalgie van het chanson was altijd verleidelijk. Matthijs van Nieuwkerk werd gegrepen omdat zijn moeder zo vrolijk werd van de liedjes van Charles Aznavour. Menig an der had het geluk van een bevlogen leraar Frans. Wijlen 'mevrouw Beusekamp' of Piet Lamme (87) bijvoorbeeld. Twee do centen in Den Haag die in de jaren 70 een klas die liever naar Deep Purple of The Commodores luisterde stil kregen, toen ze Barbara (Yves Montand) lieten horen met een voor de jaren 60 kek bandrecor- dertje. Zin voor zin, met de Nederlandse vertaling erbij. Over verscheurde liefde in de oorlog. Dan slikte je als rebelse puber wel even en deed het er niet toe of die mooie woorden nou met 'le' of'la' moes ten beginnen. De grammatica ging, de liefde voor het het chanson bleef. „Ik heb dat vaker gehoord", zegt veertig jaar later de lang gepensioneerde Piet Lamme. Nog een keer die grap: „Mijn klassen droegen mij op handen, in de richting van het raam." Lamme en Beusekamp zaaiden een liefde voor het Franse oeuvre die pas echt zou ontluiken toen we Deep Purple ontgroeiden. Nostalgie Tess van der Zwet (28) zingt met haar band Les Moutons (De Schapen) nog al tijd het klassieke Franse oeuvre. Ze is ook de drijvende kracht achter de website chansonoffensief.nl, een verzamelplaats voor de liefhebber. Met de dood van Aznavour zijn de grote live-optredens, dus dat je op het podium levende geschie denis ziet, wel klaar, erkent ze. „We moe ten wel oppassen niet te blijven hangen in de nostalgie, waar heel veel mensen het Franse chanson mee associëren. Laten we alsjeblieft nederig en dankbaar zijn voor alles wat Aznavour en de anderen ons hebben gegeven, maar dat vooral doorge ven. De tofste nummers van dit moment moeten mensen kunnen blijven inspire ren." De taal raakt haar veel dieper dan het Engels of het Nederlands dat kan, zegt Van der Zwet. „Julien Clerc zei me ooit dat de Engelsen meer voor de muziek gaan en de Fransen meer voor de tekst. Ik probeer die teksten een beetje te duiden zodat mensen het voelen, die klank, het vuur, het klinkt ook gewoon romantisch." zaterdag 6 oktober 2018 Er schalt inmiddels een aardig koortje uit de hemel van het chanson. Charles Aznavour (94) voegde zich deze week, in zijn slaap, bij de club. Na de dood van Edith Piaf (1963) en van Mau- rice Chevallier, Claude Frangois en Jacques Brei in de jaren 70 ontvielen ons gaandeweg alle ico nen van het Franse lied: Joe Dassin (1980), Geor- ges Brassens (1981) Serge Gainsbourg (1991), Yves Montand (1991), Léo Ferré (1993), Bar- bara (1997), Nino Ferrer (1998), Gilbert Bécaud (2001), Charles Trenet (2001), Serge Reggiani (2004), Henri Salvador (2008), Alain Bashung (2009) Jean Ferrat (2010), Georges Mous- taki (2013), Johnny Hally- day (2017) en Jacques Higelin (2018). Nog één stem ontbreekt in dat koor: Juliette Greco. De Parijse diva is inmiddels 91, maar zingt nog steeds. Daarnaast zijn 'jonkies' als Michel Sardou (71), Michel Fugain (78), Jacques Dutronc (75), Frangoise Hardy (74) en Julien Clerc (71) nog te horen. Frankrijk bracht gisteren een eerbetoon aan Charles Aznavour. Vandaag wordt hij begraven, fotoepa Adieu, afscheid van een generatie chansonniers Bob van Huët Rotterdam/Parijs - Bart van Loo, schrijver Nino Ferrer Georges Moustaki Gilbert Bécaud Henri Salvador Serge Reggiani

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 13